Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja z ewentualną drugą turą zaplanowaną na 1 czerwca. Do 28 kwietnia muszą zostać powołane okręgowe komisje wyborcze, a termin zgłaszania kandydatur do pracy w obwodowych komisjach wyborczych upływa 18 kwietnia.
Kto może pracować w komisjach wyborczych?
Kandydaci na członków komisji muszą mieć ukończone 18 lat i być wpisani do stałego rejestru wyborców w województwie, w którym mieszkają. Wykluczone są osoby pełniące określone funkcje publiczne. Zgłoszenia przyjmują urzędnicy wyborczy za pośrednictwem urzędów gmin.
Stawki i obowiązki członków komisji
Do obowiązków członków komisji należy przeprowadzenie i nadzorowanie głosowania oraz ustalenie wyników. Przed wyborami muszą oni przejść szkolenie.
Członkom obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oprócz diet przysługują też inne przywileje, takie jak zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów. Członkom komisji przysługuje też do pięciu dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Powinny one jednak zostać spożytkowane na szkolenia.
Jak zgłosić swoją kandydaturę?
Zgłoszenia kandydatów dokonują pełnomocnicy komitetów wyborczych, ale można też zgłosić się samodzielnie. Informacje o zgłoszeniach dostępne są na stronach urzędów gmin.
Zródło: PKW
Tags:
Polityka