Prawie pół miliona złotych na ważne działania społeczne. Środki dla NGO’sów przyznane

Zajęcia rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnością, diagnostyka zaburzeń ze spektrum autyzmu dla dzieci i młodzieży, ale też działania edukacyjne związane z niemarnowaniem żywności czy warsztaty dla seniorów. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego na działania organizacji pozarządowych z obszaru polityki społecznej przeznaczył prawie pół miliona złotych.  Są wyniki otwartego konkursu ofert.

 Dziewięć społecznych zadań

Rozstrzygnięty konkurs skierowany był do podmiotów niepublicznych. Do dofinansowania wybrano dziewięć zadań, wykorzystując cały budżet przeznaczony na ten cel. – Realizacją działań z tego konkursu dostrzegamy problemy, które mogą pojawić się w każdej rodzinie. Dofinansowując inicjatywy NGO’sów, przygotowujemy regionalną ofertę zwiększającą dostępność do programów rehabilitacyjno-terapeutycznych czy poprawiających sytuację osób w trudnej sytuacji życiowej – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 Konkurs został podzielony na cztery zadania. Dotyczyły one: prowadzenia wczesnej diagnozy i rehabilitacji, działalności w zakresie pomocy społecznej, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, działalności na rzecz integracji cudzoziemców, działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

 Diagnoza i rehabilitacja w regionie

Na prowadzenie wczesnej diagnozy i rehabilitacji środki pozyskały Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pyrzycach (40 tys. zł) oraz Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek” w Barlinku (115 tys. zł).  Natomiast diagnostykę zaburzeń ze spektrum autyzmu prowadzić będzie Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie (14,4 tys. zł). Z kolei Stowarzyszenie PARASOL w Świdwinie (40,3 tys. zł) zajmie się kompleksowym wsparciem terapeutyczno-edukacyjnym skierowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu powiatu świdwińskiego. Przewidziano szereg działań rozwiązujących problemy związane z komunikacją, funkcjonowaniem społecznym, integracją sensoryczną oraz wsparciem psychologicznym.

 Zatrzymać marnowanie żywności

Środki z konkursu będą wykorzystane także na prowadzenie działań edukacyjnych. Z tej puli dofinansowanie otrzyma Fundacja Razem Raźniej w Koszalinie (51 tys. zł) oraz Bank Żywności Szczecin im. Jacka Kuronia (87,6 tys. zł).

 Koszalińska fundacja dotację wykorzysta na organizacje warsztatów dotyczących niemarnowania żywności czy prowadzenie szkolnych banków żywności dla dzieci i młodzieży z pow. koszalińskiego, kołobrzeskiego oraz sławieńskiego. Najmłodsi mieszkańcy będą uczyć się m.in. jak poznawać trwałość różnorodnych produktów, różnicę między oznaczeniami na produktach „najlepiej spożyć przed”, „data minimalnej trwałości”, „zużyć do”. Zaplanowano także grę o niemarnowaniu żywności.

 Natomiast Bank Żywności Szczecin im. Jacka Kuronia skupi się na prowadzeniu działań informacyjnych. Cel? Zmiana nawyków konsumpcyjnych mieszkańców regionu. Organizacja podaje, że rocznie w Polsce marnuje się aż 4,8 mln kg żywności, z czego 60% pochodzi z gospodarstw domowych. Z tego względu przygotuje kampanię informacyjną w mediach społecznościowych i tradycyjnych oraz opracuje bezpłatny e-book. Publikacja będzie zawierała praktyczne porady dotyczące planowania zakupów, przechowywania żywności oraz sposobów jej wykorzystywania.

 Integracja cudzoziemców

Zadania w zakresie działalności na rzecz integracji cudzoziemców realizować będzie Fundacja Razem Raźniej w Koszalinie oraz Fundacja Ambitnie & Kreatywnie w Szczecinie. Środki będą wykorzystane m.in. na indywidualne sesje wsparcia emocjonalnego dzieci i młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, warsztaty rozwoju społecznego i umiejętności społecznych, naukę języka polskiego oraz warsztaty integracyjne.

 Rozwój lokalnych społeczności

Z kolei Caritas Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej w Szczecinie przyznane wsparcie w wysokości 50 tys. zł przeznaczy na aktywizowanie liderów społecznych. Zaplanowano m.in. szkolenia dla seniorów- liderów, inicjatywy wolontariackie na rzecz lokalnych społeczności oraz galę wolontariatu.

 O konkursie

Projekty dofinansowane są ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs koordynował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Projekty będą realizowane do 30 listopada 2025 r. Wyniki: https://rops.wzp.pl/dotacje-dla-organizacji-pozarzadowych/rozstrzygniecie-konkursu-ofert/rozstrzygniecie-otwartego-konkursu-ofert-na-wsparcie-realizacji-zadan-publicznych-z-obszaru-polityki


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza