Marszałek Sejmu poinformował, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% głosów, druga tura została zaplanowana na 1 czerwca. Kampania wyborcza oficjalnie ruszy 15 stycznia, kiedy to marszałek Sejmu formalnie zarządzi przeprowadzenie wyborów. Kandydatów można zgłaszać do 4 kwietnia, co oznacza, że partie i komitety mają jeszcze kilka miesięcy na podjęcie ostatecznych decyzji.
Szerokie grono kandydatów
W walce o urząd prezydenta zapowiada się zacięta rywalizacja. Swoje kandydatury ogłosiło już kilka znaczących postaci polskiej polityki. Wśród nich znajdują się reprezentanci największych partii, liderzy ruchów społecznych oraz osoby spoza głównego nurtu politycznego.
- Rafał Trzaskowski, wiceszef Koalicji Obywatelskiej i prezydent Warszawy, który w 2020 roku niemal pokonał obecnego prezydenta Andrzeja Dudę, ponownie staje do walki jako główny kandydat opozycji liberalnej. Trzaskowski zapowiada kampanię skoncentrowaną na wartościach demokratycznych, polityce klimatycznej i prawach obywatelskich.
- Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, ma być kandydatem konserwatywnym, który według liderów PiS jest najlepszym gwarantem kontynuacji ich polityki. Jego kampania prawdopodobnie skoncentruje się na wartościach narodowych i historii Polski.
- Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, po raz drugi bierze udział w wyborach prezydenckich. Jego program obejmuje m.in. reformę sądownictwa, zieloną transformację i budowanie porozumienia ponad podziałami.
- Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu z Lewicy, jest jedyną kobietą wśród ogłoszonych kandydatów. Jej kandydatura ma przyciągnąć elektorat progresywny i skupiać się na prawach kobiet, równości społecznej oraz polityce socjalnej.
- Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, reprezentuje skrzydło liberalno-konserwatywne. Jego program będzie prawdopodobnie skupiony na wolności gospodarczej, obniżaniu podatków i ograniczaniu wpływu instytucji unijnych.
- Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie zapowiada kampanię skierowaną do wyborców umiarkowanych, odwołując się do wartości republikańskich i tradycyjnych.
- Marek Woch, reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców, ma być głosem samorządów w polityce ogólnopolskiej. Jego program ma obejmować większą decentralizację i wzmocnienie roli lokalnych wspólnot.
Kalendarz wyborczy
Oficjalne rozpoczęcie kampanii 15 stycznia oznacza, że kandydaci i komitety będą mieli cztery miesiące na przedstawienie swoich programów i dotarcie do wyborców. Zgłoszenia kandydatów możliwe będą do 4 kwietnia, co pozostawia jeszcze przestrzeń na ewentualne niespodzianki i ogłoszenia nowych kandydatur.
Druga tura na horyzoncie
W przypadku braku zdecydowanego zwycięzcy w pierwszej turze, 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów. Mając na uwadze rozdrobnienie sceny politycznej i wielu znaczących kandydatów, scenariusz drugiej tury wydaje się bardzo prawdopodobny.
Polityczny maraton przed nami
Zbliżające się wybory prezydenckie zapowiadają się na jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych roku. Wyścig o Pałac Prezydencki z pewnością dostarczy wielu emocji i będzie kluczowym testem dla polskich partii politycznych. Kampania, która rusza już za kilka dni, może być zacięta, pełna zwrotów akcji i wpływać na kształt polskiej sceny politycznej na kolejne lata.