Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała, podczas briefingu prasowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, zapowiedział spotkania z radnymi wszystkich gmin, na terenie których miałby powstać Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. – To właśnie tu na Pomorzu Zachodnim może powstać pierwszy park narodowy od blisko ćwierćwiecza i cała Polska będzie chciała go zobaczyć i do niego przyjechać – podkreślił.
Spotkania na Pomorzu Zachodnim rozpoczęły się we wtorek 4 grudnia i trwać będą do piątku 6 grudnia. Wiceminister Mikołaj Dorożała wraz z wojewodą zachodniopomorskim Adamem Rudawskim odwiedzą Kołbaskowo, Widuchową, Gryfino i Szczecin.
- Te spotkania są kolejnym etapem konsultacyjnym i krokiem w kierunku utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry – tłumaczy Adam Rudawski. – Już 20 grudnia odbędzie się kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, podczas której przejmę jej przewodnictwo. Powołany wówczas zostanie specjalny zespół ds. utworzenia parku narodowego, zainicjowany przez stronę społeczną. Wnioski wypracowane przez tenże zespół zostaną przedstawione w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
- Kilka tygodni temu mieliśmy w Warszawie spotkanie z wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad gmin i powiatów, na którym prezentowaliśmy efekty prac zespołu pracującego nad utworzeniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry w naszym ministerstwie. Moja wizyta w województwie zachodniopomorskim to kontynuacja tych rozmów – tłumaczył Mikołaj Dorożała. – Chciałbym, żeby ten park powstawał w dobrej atmosferze, wspólnymi siłami, przy wypracowaniu wszystkich istotnych elementów. Park Narodowy jest dobrem, szansą, czymś przy czym wszyscy powinniśmy stanąć razem i poczuć, że jest to nasz wspólny projekt. Park narodowy nie powstanie bez zgody lokalnych samorządów.
Wiceminister zapowiedział, że utworzenie Parku Narodowego nie wpłynie na żeglowność na Odrze. Planuje się wprowadzenie specjalnej definicji wędkarstwa i rybołówstwa kulturowego, tak aby wciąż można było na terenie parku łowić ryby z poszanowaniem ochrony środowiska. W planach dotyczących utworzenie parku narodowego jest wprowadzenie czynnej ochrony, która oznacza współpracę z lokalnymi rolnikami m.in. w zakresie naturalnego wypasu bydła.
- Park Narodowy to szansa i ogromne pieniądze, które dają możliwości na rozwój, inwestycje i stworzenie jednego zarządzającego całym obiektem – przypomniał Mikołaj Dorożała. – Jako rząd wprowadziliśmy subwencję ekologiczną czyli premię dla samorządów za posiadanie na swoim terenie różnych form ochrony przyrody. W pakiecie tej subwencji na przyszły rok mamy wygospodarowane 40 mln zł dla tych gmin, które będą tworzyły nowe parki narodowe.
Jako pierwszy z wiceministrem Dorożałą i wojewodą zachodniopomorskim spotkał się we wtorek 3 grudnia marszałek Olgierd Geblewicz.
- Nas na Pomorzu Zachodnim do ochrony przyrody nikt namawiać nie musi, na Międzyodrzu funkcjonuje przecież park krajobrazowy – podkreślił Olgierd Geblewicz. – Idea utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry zrodziła się oddolnie i od początku mówiłem „tak” ochronie przyrody w tym miejscu. Cały czas jednak podkreślam, że ważne są tutaj szczegóły i zabezpieczenie ludzi, którzy na co dzień korzystają z tych terenów. Moją rolą jest wspierać rozwój tej koncepcji, ale też informować ministerstwo o wszelkich zagrożeniach i niepokojach społecznych, tak aby ta idea nas wszystkich łączyła, a nowy park był wspólną dumą.