Już wkrótce dowiemy się, kto zostanie laureatem Nagrody Starosty Gryfińskiego za promocję Powiatu. To już 19. edycja konkursu, w którym doceniane są osoby i organizacje, promujące swoją pracą, pasją i zaangażowaniem naszą małą ojczyznę.
O tym, do kogo trafią statuetki bociana zadecyduje kapituła złożona z reprezentantów powiatu i ośmiu gmin. Zwycięzców poznamy 23 stycznia, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi kandydatami zgłoszonymi do nagrody.
Kategoria kultura i sztuka
Andrzej Krywalewicz i Michał Dworczyk – autor i wydawca książki „Odra była jak umarła…” będącej zbiorem historii, wspomnień i starych fotografii ludzi, którzy po II wojnie światowej osiedlili się na ziemiach dzisiejszego powiatu gryfińskiego. Publikacja spotkała się z dużym uznaniem podczas licznych spotkań autorskich.
Violina Janiszewska – pedagożka, nauczycielka, instruktorka teatralna. Z zaangażowaniem rozbudzająca zamiłowanie do sztuki wśród dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Organizatorka konkursów recytatorskich, w których młodzi artyści zdobywają czołowe lokaty.
Jakub Matura – pasjonat i promotor historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec oraz autor bloga promującego ponadprzeciętne walory oraz dziedzictwo historyczne i kulturowe powiatu gryfińskiego, m.in. dawną kolej Greifenhagener-Kreisbahnen.
Nadodrzańskie Klimaty – stowarzyszenie aktywizujące i integrujące lokalną społeczność poprzez realizację różnorodnych projektów, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólne działania poprawiające wizerunek wiosek w gminie Widuchowa. Z wielu inicjatyw na szczególne uznanie zasługuje pomysł stowarzyszenia na Mobilny Dom Kultury oraz cykliczne wydarzenie Manufaktura Mąki – widuchowskie święto chleba i pierogów.
Małgorzata i Arkadiusz Małeccy – małżeństwo z Lubiechowa Dolnego, które we własnoręcznie zbudowanej średniowiecznej osadzie prowadzi żywe lekcje historii, warsztaty i pracownię ceramiki artystycznej promując historię, rzemiosło i rękodzieło średniowiecza.
Urszula Kwietniewska-Łacny – społeczniczka, prezeska Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aktywizująca seniorów do aktywności w różnych dziedzinach, autorka miniaturowych dzieł, głównie izb i miejsc związanych z Gryfinem. Opowiadając o swojej pasji była bohaterką wywiadów w telewizji oraz w czasopismach dla kobiet.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach – jednostka będąca pomysłodawcą i organizatorem wydarzeń kulturalnych i turystycznych o zasięgu ponadlokalnym promujących tradycje i historię naszego powiatu m.in. corocznego koncertu patriotycznego na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach „Tym, którzy zginęli dla Polski”.
Stowarzyszenie Regionalne w Moryniu Dolne Zakole Odry – promujące bogactwo historyczne, kulturowe i artystyczne, a także walory turystyczne powiatu gryfińskiego poprzez organizację wydarzeń kulturalnych rozpowszechnianie wydawnictw turystycznych oraz publikację w Internecie zdjęć i pamiątek związanych z naszym regionem.
Kategoria sport, turystyka i rekreacja
Dariusz Cegiełka – reprezentant kadry narodowej Polski w prestiżowych zawodach Invictus Games zainicjowanych przez księcia Harrego przeznaczonych dla żołnierzy rannych w misjach wojskowych. Zdobywca czołowych lokat na arenie międzynarodowej w siatkówce na siedząco i lekkoatletyce dla osób z niepełnosprawnościami.
Stanisław Martyka – mieszkaniec Żelichowa w gm. Cedynia całym sercem zaangażowany w hodowlę koni zimnokrwistych wielokrotnie nagradzanych podczas wystaw i aukcji na terenie kraju.
Norbert Pająk – pilot Motoparalotniowej Kadry Narodowej Polski, uczestnik i zdobywca 12. miejsca w Slalomowych Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata w Katarze, autor publikowanych licznie zdjęć ukazujących uroki naszego powiatu z lotu ptaka.
Kacper Sajdowski – 24-letni kulturysta i trener personalny, zdobywca wielu nagród i pierwszych miejsc w zawodach kulturystycznych i sylwetkowych w Polsce i w Europie. Jego sylwetka pojawiła się na okładce największego magazynu kulturystycznego „Sport dla wszystkich”.
Stowarzyszenie Podkowa w Moryniu – organizator wielu inicjatyw propagujących sporty jeździeckie, m.in. zawodów w ujeżdżaniu i skokach przez przeszkody, pokazów woltyżerskich, zajęć i zawodów Hobby Horse oraz wypoczynku w siodle.
Maja Tomaszewska – 16-letnia zawodniczka MKS Hermes Gryfino, trenująca i startująca konkurencjach biegowych. Brązowa medalistka Mistrzostw Polski U18 w biegu na 400 m przez płotki.
Dawid Tkacz – 21-letni ambitny i zdeterminowany zawodnik klubu bokserskiego Garda w Chojnie. Zdobywca medalowych miejsc Mistrzostw Polski w boksie olimpijskim oraz międzynarodowych turniejów bokserskich. Jego walkę, zakończoną zdobyciem srebrnego medalu Mistrzostw Polski w Toruniu można było śledzić podczas transmisji w TVP Sport.
Kategoria pro publico bono
Zbigniew Bogdanowicz – pomysłodawca i społeczny wykonawca stojaków z narzędziami służącymi mieszkańcom Cedyni, Chojny i Piasku do porządkowania grobów bliskich. Stojaki i narzędzia są na bieżąco konserwowane i uzupełniane przez pana Zbigniewa.
Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku – stowarzyszenie realizujące w ramach wolontariatu działania edukacyjne, aktywizujące i integrujące osoby starsze, m.in. poprzez organizację warsztatów, konferencji i wykładów o różnorodnej tematyce, a także poprzez umożliwienie seniorom udziału w życiu kulturalnym i zajęciach odkrywających lub rozwijających ich pasje.
Zachodniopomorska Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza GRYF – angażująca się w szeroki wachlarz działań prozdrowotnych, edukacyjnych i humanitarnych na terenie całego powiatu gryfińskiego, województwa zachodniopomorskiego, ale również na terenie Polski i za granicą.
Adrianna Iwan – społeczniczka, wolontariuszka, organizatorka licznych zbiórek i koordynatorka akcji na rzecz ochrony środowiska, ratowania bezdomnych zwierząt oraz honorowego dawstwa krwi. W sieci prowadzi edukacyjny profil „Mikrobiolog z przypadku”, na którym dzieli się wiedzą z zakresu medycyny, weterynarii, ekologii i praw zwierząt.
Robert Panna – założyciel stowarzyszenia Najważniejszy jest Człowiek, prowadzący bezinteresowną działalność dla dobra mieszkańców powiatu, m.in. dotyczącą bezpieczeństwa i przeciwdziałania przemocy, wspierający akcje charytatywne i proekologiczne, założyciel i administrator facebookowej grupy Powiat gryfiński dodaje skrzydeł.
Przedsiębiorstwo społeczne Pełnosprawni sp. z o.o. – organizacja non profit prowadząca działania terapeutyczne i wspierające oraz zapewniająca zatrudnienie dla osób potrzebujących, m.in. zagrożonych wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnych i bezdomnych. Inicjator utworzenia restauracji BOHO w Gryfinie – wyjątkowego miejsca spotkań i przestrzeni promocji lokalnych twórców.
Barbara Sobiś – sołtyska Czachowa, lokalna przewodniczka z pasją opowiadająca szczególnie o tajemniczych malowidłach w czachowskim kościele, druhna OSP, organizatorka znanych i cieszących się dużym zainteresowaniem koncertów w Sali u Kinala, jak również wielu akcji i projektów wspierających lokalną społeczność.
Stowarzyszenie Ochrony Natury i Krajobrazu Kociarze – grupa społeczników całym sercem oddana pomocy bezdomnym zwierzętom poprzez organizację adopcji, zbiórek karmy i interwencji w sytuacjach kryzysowych. Prowadzi także prelekcje w szkołach na temat wolontariatu, ekologii i pierwszej pomocy dla zwierząt.