Foka Paro zamieszkała w RPOT w Dębnie. Sztuczna inteligencja pomaga w rehabilitacji


Niepozorny wygląd może zmylić, ale ten robot skutecznie pomaga w walce ze stresem, traumą lub w terapii polisensorycznej. Foka Paro z wbudowaną sztuczną inteligencją od połowy grudnia wspiera podopiecznych w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie. Zachodniopomorski RPOT jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która będzie dysponowała takim innowacyjnym narzędziem terapeutycznym. – To spełnienie naszych marzeń – podkreśla wicedyrektorka Katarzyna Sowala.

Japońskie urządzenie medyczne

Zakup Foki Paro – japońskiego urządzenia medycznego – sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Robot będzie służył jako pomoc terapeutyczna w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie, w której obecnie przebywa 43 dzieci od kilku miesięcy do 25 roku życia. Podopieczni znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i zdrowotnej, są dzieci pokrzywdzone przez los, a nawet przez swoich bliskich.

– Z myślą o dzieciach przebywających w RPOT w Dębnie, od lat inwestujemy w podwyższanie standardu obiektu, w którym mieści się placówka. Chcemy też wspierać podopiecznych w codziennym funkcjonowaniu, by zapewnić im jak najlepsze warunki, zbliżone do domowych. Foka Paro, nie zastąpi terapeutów, ale wzbogaci cały proces rehabilitacyjny, wniesie trochę radości i pozytywnych emocji. Niepozornie wyglądająca Foka Paro kryje w sobie zaawansowaną, sprawdzoną technologię – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Spełnienie terapeutycznych marzeń

Takie wsparcie terapeutyczne jest uzasadnione. RPOT w Dębnie zapewnia podopiecznym całodobową opiekę i wychowanie, prowadzi wysoce wyspecjalizowaną rehabilitację i działania terapeutyczne, świadczenia zdrowotne oraz zaspokaja niezbędne potrzeby w zakresie kształcenia, wychowania i bezpieczeństwa swoich podopiecznych.

– Jestem szczęśliwa. Moje marzenie spełniało się, ponieważ w placówce zamieszka Foka Paro. To niesamowite wsparcie dla naszych dzieci, które mierzą się z różnymi problemami, traumami, pochodzą z różnych środowisk. Zwierzęta domowe w takim procesie pełnią świetną rolę terapeutyczną. Niestety w naszej placówce nie możemy mieć zwierząt na stałe, a foka świetnie uzupełni tę lukę. Przed pierwszym spotkaniem z foką, nasza kadra ukończyła specjalistyczne szkolenie, ponieważ chcemy wykorzystywać wszystkie funkcje foki – mówi wicedyrektor RPOT w Dębnie Katarzyna Sowala.

Naszpikowana technologią

Paro mierzy ok. 60 cm, waży niecałe 2 kg i ma białe, miękkie futerko. Foka może uczestniczyć w terapii nawet dla 30 osób, ponieważ rozpoznaje i zapamiętuje osoby, poprzez ich dźwięk, dotyk, wygląd, słuch. Ma swoje emocje i odwzajemnia je osobie, u której w danej chwili jest. Robot słucha, wydaje dźwięki, czuje, widzi i porusza się. Możliwe jest to dzięki zamontowanym czujnikom zbierającym temperaturę, światło, nacisk, ruch, tempo tego ruchu, dźwięk.

Jak będzie miała na imię foka?

O tym zdecydują w najbliższym czasie dzieci, które przyjęły Paro – nową lokatorkę – bardzo ciepło. Nie zabrakło pozytywnych emocji i wzruszeń.

Angażuje wszystkie zmysły

Foka pracuje w nurcie terapii Snoezelen – to unikalna metoda terapeutyczna polegająca na stymulowaniu zmysłów, zwłaszcza wzroku i dotyku. Rozpoznaje użytkowania, nawiązuje interakcje, podąża za reakcjami użytkownika, wykrywa różnicę dotyku czy interpretuje ton głosu, a nawet zwraca głowę w kierunku użytkownika. Ponadto interakcja z Paro może pomagać w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i społecznych.

– Cieszę się, że udało się sfinalizować zakup tego urządzenia. Foka znakomicie uzupełnia i wzmacnia działania: fizjoterapeuty, rehabilitanta, terapeuty, a nawet częściowo wychowawcy. Udowodniono, że dzięki terapii z użyciem Paro odnajdują się nowe drogi dojścia do dzieci i osób dorosłych, z którymi kontakt z różnych przyczyn jest utrudniony i ograniczony – mówi Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Robot pomaga przy rehabilitowaniu osób m.in. z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością fizyczną, z autyzmem, po urazach, z zaburzeniami zachowania i zaburzeniami rozwojowymi.

Innowacyjny robot w Dębnie

Foka Paro jest wykorzystywana w kilkunastu placówkach w Polsce, natomiast RPOT w Dębnie jest pierwszą placówką tego typu w Polsce posiadająca tak innowacyjne narzędzie do prowadzenia terapii z dziećmi. Koszt zakupu Foki Paro to prawie 7 tys. euro i został sfinansowany ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Placówka w tym roku obchodzi swoje 10-lecie istnienia.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza