Łazienka to jedno z tych domowych pomieszczeń, w których bardzo ważne jest zachowanie zasad ergonomii. Bardzo ważne są zarówno odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami, zachowanie wolnej przestrzeni użytkowej czy funkcjonalność poszczególnych zastosowanych rozwiązań. Dziś podpowiemy, jak zapewnić ergonomię i estetykę w łazience.
Ergonomia w łazience możliwa niezależnie od powierzchni użytkowej
Warto podkreślić, że ergonomia we wnętrzach wpływa na komfort użytkowania mieszkań i poszczególnych pokojów. Istotne znaczenie ma zastosowane oświetlenie i jego rozmieszczenie czy też elementy zapewniające bezpieczeństwo, jak choćby nakładki na schody czy płytki antypoślizgowe w łazience. Ergonomia w łazience dotyczy także odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami czy też wysokości montażu. Jakie zasady ergonomii należy stosować w łazience? Istotne znaczenie ma wysokość montażu umywalki, która powinna wynosić 80 cm. Krawędź wanny nie powinna znajdować się wyżej niż na wysokości 60 cm. Minimalna odległość pomiędzy wanną a znajdującą się obok umywalką powinna wynosić 20 cm. Podobna odległość powinna występować między umywalką a miską ustępową. Z kolei między toaletą a prysznicem ustawionymi w jednej linii odległość normatywna wynosi 30 cm. Warto podkreślić, że jeszcze inne zasady stosuje się w przypadku tworzenia łazienek dla dzieci czy osób niepełnosprawnych. W przypadku dzieci wysokość montażu armatury i ceramiki będzie niższa niż standardowa, z kolei w łazienkach dla niepełnosprawnych konieczne jest zachowanie większej przestrzeni użytkowej oraz zastosowanie elementów zapewniających bezpieczeństwo, takich jak uchwyty prysznicowe czy umieszczone przy toalecie.
Jakich elementów ceramiki i armatury nie powinno zabraknąć w ergonomicznie i estetycznie urządzonej łazience?
Oczywiście oprócz ergonomii w łazience ważna jest też estetyka, a te dwie ważne cechy mogą iść w parze w przypadku słuchawek prysznicowych, wanien, pryszniców czy armatury. Rekomendujemy prysznice ręczne redukujące zużycie wody. Słuchawki prysznicowe mogą być wyposażone w możliwość ustawienia strumienia napowietrzonego, dzięki któremu woda płynie nieprzerwanym strumieniem, a jednak następuje redukcja jej zużycia o ok. 50%. Ergonomicznym elementem jest także nienagrzewająca się powłoka słuchawki prysznicowej czy rozmieszczenie otworów w słuchawce w taki sposób, by woda wypływała swobodnie i równomiernie. Wanna może być wolnostojąca czy też w zabudowie. W drugim przypadku dobrym wyborem może być parawan nawannowy, który zmienia klasyczną wannę w strefę prysznicową. Zamiast klasycznego brodzika, można wykorzystać brodzik płaski, decydując się na prysznic. Dobrze sprawdzają się także ścianki prysznicowe ze słuchawką, deszczownicą i odpływem liniowym. Estetyka może być tutaj na najwyższym poziomie.
Meble łazienkowe - kaprys czy must have?
Warto jeszcze poruszyć kwestię mebli łazienkowych. Aby to wnętrze było funkcjonalne potrzeba czegoś więcej niż tylko szafki podumywalkowej, która skrzętnie ukrywa przyłącza i syfon. Zamiast klasycznego lustra warto wybrać szafkę z lustrzanym frontem nad umywalkę, która zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania. Obok strefy umywalkowej dobrze będzie się prezentować szafka typu słupek, która sprawdzi się na ręczniki i środki czystości. Meble łazienkowe to absolutne must have. Dzięki temu podłoga w łazience nie będzie zagracona choćby zapasami środków czystości. Dzięki nim można tworzyć też bardziej eleganckie wnętrze i uczynić łazienkę swoistym pokojem kąpielowym, miejscem relaksu i odprężenia.
Tags:
Lifestyle