Sygnały alarmowe w Polsce - co oznaczają?


W środę 9 października godzinie o 11:00 zostały przeprowadzenie ćwiczenia  systemu alarmowego w Warszawie. Sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe (niektóre syreny posiadają możliwość emitowania alarmów i komunikatów głosowych) oraz środki masowego przekazu – radio i telewizję.

W niektórych gminach, powiatach i województwach wykorzystywane są także inne sposoby informowania ludności np. wiadomościami tekstowymi (SMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, megafony oraz powiadamianie od domu do domu.

Według MSWiA sygnały alarmowe przekazywane są za pomocą modulowanego dźwięku syren, który trwa trzy minuty. W tym czasie w środkach przekazu towarzyszy mu trzykrotnie powtarzane ostrzeżenie, które zaczyna się od słów: "Uwaga, uwaga, uwaga. Ogłaszam alarm". Potem następuje informacja o przyczynie lub rodzaju alarmu.

Alarm o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska to według tych tabel ciągłe wycie syren, które trwa 3 minuty. Informuje o takich zagrożeniach jak pożary lasów, katastrofy ekologiczne, groźba powodzi.

Alarm o skażeniach to dźwięk trwający 10 sekund, który jest powtarzany przez 3 minuty z krótkimi przerwami co 25-30 sekund. Służy on rozprzestrzenieniu informacji o wykryciu niebezpiecznego skażenia.

Alarm powietrzny, zwany również alarmem przeciwlotniczym rozpoznać można po wyciu syren z wyraźną modulacją, które trwa 3 minuty. Odwołanie takich alarmów odbywa się poprzez emitowanie ciągłego trzyminutowego dźwięku syren.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza