E-zwolnienie L4 na chorobę zawodową – co musisz wiedzieć?


Choroba zawodowa to schorzenie wynikające bezpośrednio z wykonywania obowiązków służbowych oraz ze szkodliwych warunków w miejscu pracy. Po jej rozpoznaniu pacjent może starać się o L4 oraz zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Należy jednak pamiętać, że do uzyskania takiego e-zwolnienia wymagane jest orzeczenie wydane przez Inspekcję Sanitarną lub Inspekcję Pracy, a także przeprowadzenie procesu diagnostycznego, który ostatecznie kończy się u lekarza medycyny pracy.

Jakie są zasady wystawiania e-zwolnienia L4 na chorobę zawodową?

Zasady wystawiania e-zwolnienia L4 na chorobę zawodową są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku “klasycznego” zwolnienia. Zależnie od jednostki chorobowej, wysokość zasiłku chorobowego różni się - nie wynosi 80%, ale 100%, jeśli jest to zwolnienie lekarskie wystawione na chorobę zawodową.

Warto wiedzieć, że choroba zawodowa to ściśle określona jednostka, która jest ujęta w wykazie chorób zawodowych (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 roku w sprawie chorób zawodowych). Choroby te mają różny przebieg – zarówno ostry, np. zatrucie ostre, jak i przewlekły, np. zatrucia przewlekłe, pylica płuc (krzemowa, spawaczy, talkowa, grafitowa, górników kopalń węgla, azbestowa), astma oskrzelowa, choroby opłucnej lub osierdzia związane z narażeniem na azbest, niektóre rodzaje nowotworów (rak płuca, oskrzeli, skóry, pęcherza moczowego, wątroby, krtani), choroby skóry (alergiczne i kontaktowe zapalenie skóry, trądzik olejowy, pokrzywka kontaktowa, fotodermatozy, niektóre grzybicze zmiany skórne), układu ruchu (zespół cieśni nadgarstka), układu nerwowego, choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego, przewlekłe choroby narządu głosu, beryloza, byssinoza.

Ostatecznie, aby lekarz mógł wystawić e-zwolnienie z powodu choroby zawodowej, pacjent musi posiadać specjalne orzeczenie, które wydaje lekarz medycyny pracy. Z kolei samo orzeczenie jest wydawane po rozpoznaniu choroby zawodowej. Pamiętaj, że lekarz może także wystawić e-receptę na potrzebne leki, jeżeli uzna taką konieczność.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania e-zwolnienia L4 na chorobę zawodową?

Podstawą do uzyskania zwolnienia lekarskiego jest istnienie wskazania medycznego. W kwestii formalnej do uzyskania L4 na chorobę zawodową są potrzebne następujące dokumenty:
  • dokument tożsamości, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport;
  • dokumentacja medyczna, np. wyniki badań i inne dokumenty, np. karta informacyjna ze szpitala lub SOR;
  • orzeczenie o chorobie zawodowej, np. wystawione przez właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego lub Inspektora Pracy.

O ile przedstawienie dokumentu tożsamości nie stanowi problemu, tak okazanie dodatkowej dokumentacji (wypis ze szpitala, SOR, wyniki badań) może wymagać więcej zaangażowania. Z kolei orzeczenie o chorobie zawodowej jest wydawane, jak już wspomniano, w ramach specjalnego trybu, który wiąże się z koniecznością przejścia przez konsultacje i badania.

Warto zacząć od tego, kiedy i jak można uzyskać orzeczenie o chorobie zawodowej. Wszystko zaczyna się od wystąpienia realnego podejrzenia choroby zawodowej, które może zgłosić pracownik, pracodawca lub lekarz medycyny pracy. Podejrzenie zgłasza się Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu lub właściwemu Okręgowemu Inspektorowi Pracy. Następnie pacjent, na podstawie skierowania jednego z tych urzędów, zostaje poddany badaniom, mającym na celu stwierdzenie choroby zawodowej. Jednostkami zajmującymi się ostatecznym orzekaniem są m.in. Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy.

Zależnie od wyników badań lekarskich, diagnostycznych i pomocniczych, a także dotychczasowej dokumentacji medycznej pacjenta, uwzględniając dokumentację przebiegu zatrudnienia oraz ocenę narażenia zawodowego, stwierdza się lub nieobecność choroby zawodowej.

Jakie są różnice między e-zwolnieniem L4 na chorobę zawodową a innymi zwolnieniami?

Główną różnicą jest przyczyna niezdolności do pracy. W przypadku choroby zawodowej przyczyną jest narażenie na szkodliwe czynniki w środowisku pracy, które ostatecznie przyczyniły się do jednej z wymienionych chorób zawodowych.

Dodatkowo procedura uzyskania e-zwolnienia na chorobę zawodową może być bardziej skomplikowana ze względu na konieczność przeprowadzenia specjalistycznych badań i uzyskania orzeczenia o chorobie zawodowej.

Istotna różnica dotyczy również wysokości zasiłku chorobowego. W przypadku choroby zawodowej zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru, niezależnie od stażu pracy.

Jakie są procedury zgłaszania choroby zawodowej do ZUS?

Lekarz medycyny pracy posiada odpowiednie kompetencje do podejrzenia oraz stwierdzenia choroby zawodowej u pacjenta. Na nim ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do ZUS. Obowiązek zgłoszenia może spoczywać również na pracodawcy, który po otrzymaniu decyzji inspektora sanitarnego potwierdzającej, że schorzenie ma charakter zawodowy, składa odpowiednie dokumenty do ZUS, aby pracownik mógł ubiegać się o świadczenia związane z chorobą zawodową, takie jak zasiłek chorobowy, renta lub świadczenie rehabilitacyjne.

Jakie są prawa pracowników z e-zwolnieniem L4 na chorobę zawodową?

Pracownicy, którzy uzyskali e-zwolnienie L4 z tytułu choroby zawodowej, mają szereg praw mających na celu wsparcie podczas leczenia oraz powrotu do pracy. Przysługują im:
  • zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru;
  • renta z tytułu niezdolności do pracy;
  • rehabilitacja zawodowa;
  • odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu z powodu szkodliwych warunków pracy;
  • zatrudnienie na odpowiednim stanowisku pracy po powrocie do zdrowia;
  • ochrona przed zwolnieniem z pracy w okresie pobierania zasiłku chorobowego.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza