Prowadzisz firmę budowlaną lub usługową? Zobacz ile możesz zyskać z dobrą księgową.


Biuro Podatkowe Aneta Piasecka - Hadała działa nieprzerwanie od 2000 roku i obsługuje ponad 500 podmiotów w czterech oddziałach: Chojna, Mieszkowice, Dębno, Kostrzyn n/O. Są to głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, spółki osobowe, kluby sportowe, stowarzyszenia, wspólnoty mieszkaniowe.

Te zdecydowanie największe biuro podatkowe w regionie ciągle wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i systematycznie rozszerza zakres usług. Biuro podatkowe Aneta Piasecka - Hadała świadczy usługi w zakresie prowadzenia dokumentacji rachunkowej dla firm z branży usługowej, budowlanej, montażowej, konstrukcyjnej, projektowej, zarządczej, porządkowej przy zastosowaniu procedury tzw, One Stop Shop (OSS).


- W przypadku świadczenia usług istotne dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie - tłumaczy Aneta Piasecka - Hadała. 

W odniesieniu do pewnych kategorii usług przepisy dotyczące podatku od towarów i usług wprowadzają szczególne regulacje dotyczące miejsca świadczenia. Jedną z takich kategorii są usługi związane z nieruchomościami.

- Wykonana za granicą usługa budowlana podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju miejsca położenia nieruchomości. W sytuacji, gdy podatnik z Polski wykonuje usługę budowlaną na rzecz osoby fizycznej z innego kraju, to miejscem opodatkowania usługi nie będzie Polska, lecz kraj miejsca położenia nieruchomości - dodaje księgowa z wieloletnim doświadczeniem.


Pojawia się pytanie o możliwość zastosowania szczególnej procedury unijnej określanej jako VAT OSS. Istota tej szczególnej procedury unijnej polega na tym, że podatnik z Polski rozlicza zagraniczny podatek VAT za pośrednictwem państwa swojej identyfikacji podatkowej czyli Polski .

Przepisy ustawy VAT umożliwiają rozliczenie zagranicznej usługi budowlanej poprzez system VAT OSS. Warunkiem jest jednak, aby usługa była wykonana na terytorium wspólnoty oraz aby jej odbiorcą był podmiot niebędący podatnikiem podatku VAT.

Właściwy naczelnik urzędu skarbowego dokonuje identyfikacji podatnika na potrzeby procedury unijnej i potwierdza zgłoszenie, wykorzystując numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Podatnicy zidentyfikowani na potrzeby procedury unijnej są obowiązani składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracje na potrzeby rozliczenia VAT (VIU-DO) do właściwego urzędu skarbowego, niezależnie od tego, czy dostawy towarów i świadczenia usług objęte procedurą unijną miały miejsce.

Deklaracje VAT składa się za okresy kwartalne w terminie do końca miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Ponadto na mocy art. 130d ustawy VAT podatnicy zidentyfikowani na potrzeby procedury unijnej VAT OSS są obowiązani prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję transakcji objętych procedurą unijną. Ewidencja ta jest udostępniana przez podatnika drogą elektroniczną na każde żądanie państwa członkowskiego identyfikacji oraz państwa członkowskiego konsumpcji. Ewidencję należy przechowywać przez okres 10 lat od zakończenia roku, w którym dokonano dostaw towarów lub świadczenia usług objętych procedurą unijną.


Chcesz współpracować ze specjalistami? Odwiedź stronę www.piasecka-hadala.pl
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza