Średniowieczne Historie Morynia [foto]


W dniach 31 sierpnia – 1 września w Moryniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie pt. „Średniowieczne Historie Morynia”. Miasto stało się prawdziwym centrum średniowiecznej kultury przyciągając zarówno mieszkańców, jak i gości z całego regionu oraz z niemieckich, przygranicznych miejscowości.

Równolegle odbyło się wydarzenie, które stanowiło jeden z pięciu transgraniczny treningów rowerowych w ramach projektu „Przekrocz Granicę”. Jest to cykliczne wydarzenie integrujące rowerzystów z Pomorza Zachodniego i Brandemburgii. Promowane są trasy rowerowe po obu stronach granicy oraz sportowy styl życia. Prowadzącym trening był Przemysław Burzych, zaś gośćmi specjalnymi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz podróżnik i rowerowy ultramaratończyk Marek Rupiński. W treningu uczestniczyła również sołtys Gądna Katarzyna Kupczyk.

„Średniowieczne Historie Morynia” zapoczątkowała „Parada REKO” – pochód inscenizatorów i osób ubranych w stroje z epoki ulicami Morynia. Na czele korowodu szedł zespół Jawaryna, który swoją muzyką dodał charakteru całemu wydarzeniu. W przemarszu uczestniczył burmistrz Morynia Sławomir Jasek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Moryniu Katarzyna Potapińska.

W ramach wydarzenia uczestnicy mieli okazję przenieść się w czasie i doświadczyć na własnej skórze jak wyglądało życie w średniowieczu oraz posmakować, lokalnych ekologicznych specjałów. Odwiedzający mogli podziwiać pokazy rzemiosł dawnych, spróbować sił w strzelaniu z łuku, a także wziąć udział w licznych warsztatach i atrakcjach przygotowanych specjalnie na tą okazję. Całość imprezy uświetniały występy zespołu „Flauti Pazzi” – koncerty muzyki dawnej oraz pokaz średniowiecznych choreografii tanecznych. Dodawało to urok i klimat całemu wydarzeniu. Dzięki niemieckiemu partnerowi projektu przybyli do nas wystawcy z Niemiec, prezentując swoje rękodzieła. Swoją obecnością zaszczycił nas również wicestarosta powiatu Gryfińskiego Pan Wojciech Konarski, Przewodniczący Rady Powiatu Gryfińskiego Pan Hubert Andrych, Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pan Artur Nycz, burmistrz Cedyni Pan Piotr Głowniak, Wiceburmistrz Cedyni Pani Małgorzata Gabryś-Portkowska, sekretarz gminy Trzcińsko-Zdrój Pani Aneta Dziedzic oraz dyrektor zespołu szkół w Moryniu Pan Krzysztof Jaz.

Udostępnione zostały szlaki turystyczne, dzięki, którym mieszkańcy mogli odwiedzić wystawę w Starym Młynie Wodnym w Moryniu, wystawę zdjęć starego Morynia w Geoparku, zwiedzić kościół pw. Świętego Ducha w Moryniu, gdzie zwiedzających oprowadzał ks. Proboszcz Sławomir Pawlak oraz zobaczyć prezentację architektury i archeologii zamku położonego na terenie CKW Szafir w Moryniu zorganizowaną przez członków Towarzystwa Wszechstronnego Rozwoju Collegium.

„Średniowieczne Historie Morynia” zostały zorganizowane dzięki wsparciu współorganizatorów wydarzenia, którymi są: Fundacja Droga Lotha z Trzcińska-Zdroju, Stowarzyszenie Moryński Młyn Wodny, Stowarzyszenie Aksamitne Mirowo, Stowarzyszenie Regionalne w Moryniu "Dolne Zakole Odry", Moryńska Orkiestra Ukulele, KGW Kumoszki z Przyjezierza, Zarząd Mieszkańców Miasta Moryń oraz parafia pw. Świętego Ducha w Moryniu,. Dziękujemy również wszystkim wolontariuszom, osobom zaangażowanym w organizację oraz radnym: Krzysztofowi Brzozowskiemu i Jackowi Kwietniowi.

Wydarzenie organizowane było przez Gminę Moryń w ramach realizacji projektu sfinansowanego z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Partnerem projektu było Centrum Studiów Uckermark „Latarnia” dla życia i kultury niemiecko-żydowskiej e.V. w Schwedt/Oder.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza