Elektrownia Dolna Odra to największy pracodawca w regionie. Zamknięcie elektrowni byłoby ogromnym ciosem dla regionu. ZEDO to nie tylko miejsca pracy ale również ciepło dostarczane do mieszkańców Gryfina.
Jak przyszłość czeka elektrownie? Tego próbują dowiedzieć się przede wszystkim lokalni samorządowcy. Pisaliśmy o tym w artykułach Matecki alarmuje: Ekipa Tuska zamknie Elektrownię Dolna Odra? Wielkie zagrożenie dla Gminy Gryfino oraz Co dalej z Elektrownią Dolna Odra? Burmistrz: wspólnie zrobimy wszystko, żeby aby te antyspołeczne działania się nie zmaterializowały.
Głos zabrała grupa PEG Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia.
Stanowisko Decyzja o wyłączeniu bloków węglowych działającej Elektrowni Dolna Odra została podjęta w okresie działalności poprzedniego Rządu, a dzisiejsza sytuacja jest konsekwencją tego, że kwestie informowania interesariuszy i adresowania ryzyk społecznych wynikających z realizacji tego procesu zostały zaniedbane przez poprzedni Zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (PGE GiEK SA).
Prowadzone obecnie działania to przede wszystkim kontynuacja formalnego procesu zapoczątkowanego przez poprzedni Zarząd PGE GiEK S.A, który pismem z dnia 30.12.2020 poinformował Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. o zamiarze „likwidacji lub odłączenia urządzeń od sieci przesyłowej”, co oznacza wyłączenie z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra. Powyższy dokument był pierwszym i fundamentalnym krokiem w procesie wygaszania elektrowni węglowej. Kolejnym formalnym krokiem w tym procesie powinno było być powiadomienie władz samorządowych o zamiarze zaprzestania dostaw ciepła oraz wypowiedzenie umów na dostawy ciepła dla odbiorców.
Ten obowiązek nie został wypełniony przez poprzedni Zarząd PGE GiEK i aby naprawić to zaniedbanie obecny Zarząd PGE GiEK wystosował w dniu 30.08.2024 stosowne pisma będące naturalną konsekwencją podjętej przez poprzedników decyzji. Należy zaznaczyć, że wysłane pisma mają charakter jedynie formalny i w żadnym razie nie generują ryzyk jakiejkolwiek przerwy w dostawie ciepła w gminie Gryfino. W tym kontekście Grupa PGE podjęła już niezbędne działania i na bieżąco prowadzi rozmowy z lokalnymi władzami i odbiorcami w celu wypracowania optymalnych rozwiązań długoterminowych.
W szczególności PGE, realizując proces transformacji energetycznej kraju, ma świadomość odpowiedzialności za lokalny rynek i dlatego realizuje w Gryfinie projekt budowy nowoczesnej elektrowni parowo-gazowej o mocy 1340 MW, która zastąpi w KSE wysokoemisyjne bloki węglowe Elektrowni Dolna Odra. Nakłady inwestycyjne na budowę nowych bloków wraz z instalacjami towarzyszącymi wynoszą 4,25 mld zł.
W celu zagwarantowania dostaw ciepła do odbiorców dotychczas zaopatrywanych przez Elektrownię Dolna Odra, Grupa PGE podjęła dodatkowo następująco działania:
- W tym roku w Elektrowni Dolna Odra została oddana do eksploatacji wytwornica pary, której wydajność umożliwia pokrycie zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Gryfina;
- Dodatkowo, w ramach budowanych nowych bloków gazowoparowych w Gryfinie, wybudowane zostały gazowe kotły rozruchowe, które są w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło wymagane przez miejską sieć ciepłowniczą w momentach, w których nie byłyby rozpalone bloki gazowo-parowe;
- Ponadto, w Gryfinie na ukończeniu prac jest koncepcja projektu dot. zapewnienia alternatywnych dostaw ciepła do odbiorców poprzez miejską sieć ciepłowniczą należącą do PGE Energii Ciepła. O koncepcji będziemy informować interesariuszy, gdy będzie miała ona charakter ostateczny.
Elektrownia Dolna Odra wytwarza energię elektryczną zgodnie z umowami handlowymi podpisanymi przez PGE, a także realizuje zadania z zakresu stabilizowania sieci energetycznej i zapewniania bezpieczeństwa energetycznego krajowego systemu elektroenergetycznego. Ostateczny termin zakończenia produkcji energii elektrycznej w blokach węglowych elektrowni Dolna Odra zależny będzie od terminu przekazania do eksploatacji nowych bloków gazowych w tej lokalizacji.