Joanna Mieszko, mieszkanka Chojny, to uznana malarka, rzeźbiarka, performerka oraz kuratorka sztuki, której prace można obecnie podziwiać zarówno w Paryżu i Warszawie.
Joanna Mieszko zainspirowana najważniejszymi sportowymi wydarzeniami przygotowała wystawę „Igrzyska” składającą się z dwudziestu wielkoformatowych prac. Ten malarski cykl jest prawdziwą podróżą w czasie: transferuje historię Igrzysk Olimpijskich, urzeka charakterystycznymi dla miast widokami, oddaje ducha sportu, radości, wielokulturowości i różnorodności. Przypomina o olimpijskich tradycjach i kulturalnym aspekcie towarzyszącym igrzyskom, a wpisując sztukę w sportowego ducha artystka buduje wspólną płaszczyznę dla wymiany kulturowej.
Zajmuje się również fotografią i rysunkiem. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, gdzie studiowała w pracowniach rzeźby prof. Józefa Petruka, prof. Macieja Szańkowskiego i prof. Józefa Kopczyńskiego, oraz rysunku u prof. Józefa Drążkiewicza i prof. Bogdana Wegnera.
Uczyła się także animacji u prof. Kazimierza Urbańskiego i prof. Jacka Adamczaka oraz uczestniczyła w zajęciach u profesorów Jana Berdyszaka i Leszka Mądzika w Skokach. Jej praca dyplomowa z 1996 roku, zespół rzeźb w piaskowcu pt. „Zmagania”, została umieszczona w parku poznańskiego zoo.
Pierwszy raz w historii igrzysk olimpijskich w samym sercu Paryża został otwarty Maison Polonaise – pawilon urządzony dla sportowców, dziennikarzy oraz kibiców. W przestrzeni Domu Polskiego prezentowane są obrazy z najnowszego cyklu Joanny Mieszko "Igrzyska", specjalnie przygotowane na tę okazję obrazy Wojciecha Brewki składające się na serię "MOVE" oraz oddające hołd sportowcom, akrobatyczne rzeźby Jerzego Kędziory.
Twórcy za pomocą swoich środków artystycznych oddają to, co w sztuce pierwszoplanowe: wartości estetyczne, ekspresję i charakter. Jednocześnie przypominają o olimpijskich tradycjach i kulturalnym aspekcie towarzyszącym igrzyskom, a wpisując sztukę w sportowego ducha budują wspólną płaszczyznę dla wymiany kulturowej.