Ostatnich miesięcy polska reprezentacja nie może zaliczyć do najbardziej udanych. Podczas Euro – do którego awans wywalczyła dopiero w barażach – nie zaprezentowała się najlepiej, zajmując ostatnie miejsce w grupie i nie awansując do fazy pucharowej. Przyszłość drużyny i jej pozycji w europejskim futboli pozostaje więc niepewna. Ważnym testem dla biało-czerwonego zespołu będą rozgrywki Ligi Narodów UEFA 2024/2025, w których zmierzy się on z czołowymi zespołami Europy.
Będzie odbicie po nieudanym Euro?
Prowadzona przez Michała Probierza reprezentacja niestety nie sprostała oczekiwaniom stawianym wobec niej przed Mistrzostwami Europy 2024. Po dwóch porażkach – z Czechami i Austrią – Polska straciła szanse na awans do fazy pucharowej, co zepchnęło zespół na ostatnie miejsce w grupie. Mimo to prezes PZPN, Cezary Kulesza, potwierdził, że Probierz pozostanie na stanowisku selekcjonera, dając mu szansę na rehabilitację podczas nadchodzących rozgrywek Ligi Narodów. Biorąc pod uwagę ostatnie częste zmiany trenerów i ich wpływ na wyniki polskiego zespołu, ta decyzja mogła być naprawdę uzasadniona.
Liga Narodów UEFA 2024/2025. Nowe otwarcie?
Rozgrywki Ligi Narodów UEFA to dla reprezentacji Polski okazja do zmazania plamy po nieudanym Euro 2024. Czy uda się odbudować morale drużyny i zaufanie kibiców. Jest to możliwe, chociaż wynik losowań nie napawa przesadnym optymizmem, Polska trafiła do grupy A1, w której zmierzy się z trzema silnymi rywalami: Chorwacją, Portugalią i Szkocją. Nasza grupa jest jedną z najmocniejszych w całych rozgrywkach, a każde spotkanie będzie kluczowe w walce o utrzymanie się w najwyższej dywizji Ligi Narodów.
Harmonogram spotkań Ligi Narodów. Kiedy występy Polaków?
Polska zainauguruje rozgrywki Ligi Narodów 5 września wyjazdowym meczem przeciwko Szkocji w Glasgow. Trzy dni później, 8 września, drużyna Michała Probierza zmierzy się z Chorwacją w Osijeku. W październiku zaś biało-czerwonych czekają dwa kolejne mecze – 12 października w Warszawie z Portugalią oraz 15 października również w Warszawie z Chorwacją. Runda jesienna zakończy się dwoma trudnymi meczami: 15 listopada w Porto przeciwko Portugalii oraz 18 listopada w Polsce, gdzie reprezentacja podejmie Szkocję.
Jakie szanse ma Polska w Lidze Narodów?
Nie da się ukryć, że grupowi rywale Polaków są bardzo trudni. Chorwacja w ostatnich latach wyrosła na jedną z największych potęg europejskiego i światowego futboli, wielokrotnie sięgając po medale międzynarodowych imprez. Portugalia zaś pod wodzą Martineza nie przegrała ani jednego meczu w eliminacjach do Euro 2024, imponując zarówno ofensywą, jak i solidną obroną.
Teoretycznie najsłabszym przeciwnikiem Polaków będzie Szkocja, ale o niej również trudno powiedzieć, by była łatwym rywalem. Zespół ten awansował ostatnio do Euro 2024 i najwyższej dywizji Ligi Narodów. W składzie ma m.in. Scotta McTominay, który w barwach Manchesteru United wyrasta na jednego z liderów drużyny. Jak sądzicie – czy nasz zespół poradzi sobie w starciach z tymi przeciwnikami? Swoje typy możecie obstawiać, sięgając po zaklady live na betfan.pl.
Wyniki w Lidze Narodów 2024/2025 będą miały duże znaczenie nie tylko dla pozycji Polski w europejskim futbolu, ale też w kontekście przyszłych eliminacji do mistrzostw świata w 2026 roku. Zasady kwalifikacji do mundialu w USA, Kanadzie i Meksyku będą inne niż dotychczas – Europa zyskała dodatkowe cztery miejsca, a łącznie w turnieju zagra 48 drużyn. Polska, która obecnie zajmuje 26. miejsce w rankingu FIFA, będzie losowana z drugiego koszyka. Wysokie miejsce w Lidze Narodów może pomóc poprawić pozycję w rankingu i zapewnić korzystniejsze rozstawienie w eliminacjach do mundialu.