Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Czy to już uzależnienie?


W poniedziałek 15 lipca obchodzony jest "Dzień bez telefonu komórkowego". Czy dałbyś radę przetrwać całą dobę bez dostępu do sieci i smartfona? 

Święto to wymyślili sami internauci, aby powstrzymać się od używania komórki, choćby przez dobę. Idea ta obchodzona jest od kilkunastu lat, właśnie 15 lipca. W tym dniu warto dowiedzieć się jakie zagrożenia niesie ze sobą używanie telefonu komórkowego.

Czy to już uzależnienie?

Gdy telefon komórkowy przestał służyć do dzwonienia, a stał się narzędziem pracy, rozrywki i spędzania czasu wolnego, badacze odkryli nową jednostkę chorobową, określaną w skrócie PUTK, ang. Problematic smartphone use – nieformalnie, fonoholizm.

Określono objawy, które mogą być niepokojące i świadczyć mogą o naszym uzależnieniu. Gdy bez telefonu czujesz się niekomfortowo, często zerkasz na komórkę, jesteś zawsze dostępny, telefon masz zawsze przy sobie, gdy usłyszysz powiadomienie - od razu sięgasz po telefon, czujesz złość oraz zdenerwowanie, gdy nie możesz korzystać z telefonu lub zawsze nosisz ze sobą ładowarkę, możesz być uzależniony od elektronicznego pudełka. 

Blisko powiązane z fonoholizmem jest również FOMO (ang. Fear of Missing Out), czyli lęk przed tym, że nie jesteśmy na bieżąco i coś nas omija, gdy nie mamy dostępu do smartfona. Zespół FOMO objawia się w podenerwowaniu, które odczuwamy, kiedy jesteśmy odłączeni od sieci społecznościowych. Uspokaja nas sprawdzenie powiadomień. Osoby z syndromem FOMO nie tylko ciągle sprawdzają, czy nie wydarzyło się coś, co mogłoby umknąć ich uwadze. Czują też potrzebę dzielenia się w mediach społecznościowych najdrobniejszym wydarzeniem ze swojego życia.
Smartofon źródłem zarazków

Telefonów komórkowych używamy praktycznie wszędzie i w różnych warunkach atmosferycznych. To sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i innych patogenów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Zdaniem naukowców z University of Arizona na telefonach znajduje się nawet 10 razy więcej bakterii niż na większości desek sedesowych. W celu zmniejszenia ryzyka kontaktu ze szkodliwymi bakteriami i wirusami warto regularnie czyścić telefon.

Zaplanuj dzień bez telefonu

Jak przeżyć dzień bez dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu i wielu innych rzeczy, na które pozwalają nasze smartfony? Czasami nawet chwila samotności jest nam potrzebna, by odpocząć i zebrać myśli. Spróbuj odłożyć telefon na półkę i cieszyć się chwilą – może właśnie teraz jest ten czas! 15 lipca to Światowy Dzień Bez Telefonu, ale możesz wybrać sobie innym dzień, aby być offline.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza