Pacjentka wygrała ze szpitalem. Pomogła jej kancelaria z naszego regionu.


Sprawa dotyczyła 80-letniej kobiety, która w lutym 2023 r. była hospitalizowana w jednym z dużych wojewódzkich szpitali, celem wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lewego. Po zabiegu operacyjnym, mimo upływu kilku miesięcy rehabilitacji pacjentce nadal towarzyszył bardzo silny ból, nadto nie czyniła żadnych postępów w zakresie przywrócenia ruchomości lewej kończyny. Brak jakiejkolwiek poprawy skłonił pacjentkę do podjęcia konsultacji u innego ortopedy, który po wstępnej diagnozie przedstawił pacjentkę Konsylium lekarskiemu, które stwierdziło obluzowanie wszczepionej protezy oraz zaleciło jej wymianę w trybie pilnym. Konsylium poinformowało również o braku skuteczności dalszej rehabilitacji.

Po diagnozie Konsylium pacjentka udała się do Kancelarii Radcy Prawnego Łukasza Rozmiarka, po to by dowiedzieć się, czy istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwie przeprowadzoną operację. W imieniu pacjentki radca prawny Łukasz Rozmiarek złożył wniosek do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych (dalej: Komisja) o ustalenie, czy leczenie pacjentki nie było zgodne z wiedzą medyczną i doprowadziło do rozstroju zdrowia, a tym samym było zdarzeniem medycznym. Stwierdzenie, że przeprowadzona operacja została przeprowadzona nieprawidłowo (była zdarzeniem medycznym) skutkowałoby obowiązkiem wypłaty przez szpital odszkodowania oraz zadośćuczynienia za przysporzone pacjentce cierpienia.

W ramach postępowania przed Komisją okazało się, że lekarz-operator, celowo nie sporządził protokołu operacyjnego oraz opisu do zdjęcia RTG kolana wykonanego bezpośrednio po zabiegu, albowiem podczas operacji doszło do złamania kłykcia przyśrodkowego (elementu kości udowej łączącej się z kolanem). Lekarz-operator oraz lekarz-asystujący nie poinformowali pacjentkę o złamaniu i zalecili jej rehabilitację, jaka winna być przeprowadzona w sytuacji bez powikłań. Pacjentka nie mając wiedzy o złamaniu kości rehabilitowała się w normalnym trybie, co doprowadziło następnie do obluzowania się wszczepionej protezy, wskutek naporu złamanej kości.

Do ustalenia odpowiedzialności lekarzy wykonujących operację w imieniu szpitala doprowadziła analiza porównawcza zdjęcia RTG kolana pacjentki wykonanego bezpośrednio przed operacją oraz zdjęcia RTG wykonanego od razu po operacji. Brak złamania na pierwszym zdjęciu i widoczne złamanie na drugim zdjęciu jednoznacznie wskazywało na błąd poczyniony w toku zabiegu, co ukryć zamierzał lekarz-operator poprzez niesporządzenie protokołu
operacyjnego oraz opisu do zdjęcia RTG wykonanego po operacji. Informacji o złamaniu pacjentce również nie przekazano w karcie wypisu ze szpitala.

Powyższe postępowanie lekarza-operatora, za które odpowiedzialność finalnie ponosił szpital zostało zakwalifikowane przez Komisję jako działanie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, które doprowadziło do rozstroju zdrowia pacjentki. Dzięki pomocy profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego Łukasz Rozmiarka, pacjentka uzyskała od szpitala zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę fizyczną i psychiczną związaną z błędnie przeprowadzoną operacją oraz dopuszczeniem do rehabilitacji mimo złamanej kości.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza