50. jubileuszowy Maraton Dębno za nami.

Prawie 2,2 tys. zawodników ukończyło jubileuszowy 50. AMPANEL Maraton Dębno, który odbył się 12 maja. Bieg wygrali Kenijczyk Ezekiel Kipkorir i Aleksandra Tarnowska z Katowic. Bardzo dobry wynik – 6 miejsce zajął dębnianin Łukasz Hryciuk.

Pierwszy zawodnik na mecie Ezekiel Kipkorir uzyskał czas 2:16:52. Drugi na mecie był Patryk Pawłowski ze Stalowej Woli (2:19:14), trzeci Kenijczyk Cosmasa Kyevę (2:20:26), do którego od 10 lat należy rekord trasy maratonu w Dębnie (2:09:57). Drugim z Polaków z czasem był Łukasz Hryciuk z czasem 2:32:33. Tuż za nim był Andrzej Pańko z Żarczyna (02:33:31).

50. AMPANEL Maraton Dębno ukończyło 2186 zawodników, czyli o ponad 1,3 tys. więcej niż w ubiegłym roku. W biegu kobiet najlepsza okazała się 23-letnia Aleksandra Tarnowska z Katowic, która wygrała z czasem 2:46:30. Polka wyprzedziła Petrę Pastorovą z Czech (2:47:59). Trzecie miejsce zajęła Kenijka Vitalyne Kibii z czasem 2:49:18. Wśród Polek drugie miejsce zajęła Anna Pawlikowska (02:52:24), trzecia zaś Aleksandra Tkaczyk z Krakowa (02:58:02). W sumie jubileuszowy maraton ukończyło 398 kobiet.

Dużym wydarzeniem sportowym był ostatni bieg maratoński Henryka Szosta. W wieku 42 lat, z numerem 42, z czasem 2:44:09 pokonał 42,195 km w Dębnie. Maratończyk w 2007 roku debiutował w Stolicy Polskiego Maratonu i tu również pożegnał się z tym dystansem. Henryk Szost to jeden z najlepszych biegaczy długodystansowych w historii Polski. Pięć razy złamał granicę 2:10 w maratonie, a średnia z jego dziesięciu najlepszych rezultatów to 2:09:37. W 2014 roku w Warszawie uzyskał najlepszy wyniki 2:08:55 w Polsce. Tradycyjnie o miano Mistrza Polski walczyli, policjanci, strażacy, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta i gminy Dębno.

Najszybszym policjantem z czasem 2:43:57 został Adrian Kępka z KKP Sławno. Drugi na mecie zameldował się Michał Kołomański (KWP w Kielcach KPP Skarżysko-Kamienna) – 2:44:42. Na podium stanął także Bartłomiej Olbrych, reprezentujący KWP Kraków (2:49:57). Wśród pań pierwsza metę przekroczyła Iwona Gnap z Warszawy (03:07:30), druga była Beata Borowicz CBZC Wrocław (03:30:54). Trzecie miejsce zajęła Daria Mitręga z KWP Olsztyn (03:49:51). 19. Mistrzostwa Polski Policjantów ukończyło 61 osób.

Po raz 9. rozegrano Mistrzostwa Polski Strażaków, które ukończyło 54 funkcjonariuszy. Zwyciężył Łukasz Hryciuk z Dębna, drugi był Andrzej Pańko, trzeci Damian Błaut z PSP Ostróda (2:3:50). Najlepszą strażaczką została Beata Białek z Gryfina (3:00:22). Na podium stanęły dwie dębnianki: Barbara Pochranowicz (3:26:26) i Renata Kowalska (3:37:19).

Maraton Dębno to także Mistrzostwa Polski Nauczycieli, które odbyły się również po raz dziewiąty. Bieg ukończyło aż 85 osób, a najlepszy z czasem 2:45:35 był Michał Szybalski (Marki). Kolejny na mecie zameldował się Paweł Tomkiewicza z Iwonicz Zdroju (2:48:52). Trzecie miejsce wywalczył Witold Stanik – Białaczów (2:59:22). Najszybszą nauczycielką z czasem 03:05:58 została Olga Zatoń z Świdwina. Drugie miejsce zajęła Justyna Hałka z Łobza – 03:23:11. Trzecia na mecie była Agnieszka Solarz, osiągając czas 03:34:27. Z Dębna bieg ukończyła nauczycielka SP3 Dębno Małgorzata Łoszczuk oraz nauczyciel SP1 Dębno Michał Rzepiński.

Siedemnasty raz sklasyfikowano także najlepszych zawodników Miasta i Gminy Dębno, których na mecie zameldowało się aż 82. Zwyciężył Łukasz Hryciuk, drugi z czasem 2:54:30 był Paweł Osowski, trzeci Seweryn Ślesicki (3:02:26). Najlepszą dębnianką została Renata Rosadzińska (3:18:37), drugą pozycję wywalczyła Barbara Pochranowicz 3:26:26. Trzecie miejsce na podium zajęła Katarzyna Marciniak -3:37:19.

W ramach Maratonu Dębno rozegrano również bieg na 10 kilometrów. Wśród kobiet wygrała Aleksandra Guzik z czasem 40:13. Druga była Małgorzata Smyk z 42:00. Trzecia dobiegła Wiktoria Martynowicz z wynikiem 47:28. Wśród mężczyzn najszybszy był Arkadiusz Blacharski z wynikiem 33:30, drugi był Artur Pereć z Dębna (35:03), trzeci z 35:52 dobiegł Sebastian Łukaszewski. Maratońską Dziesiątkę ukończyło 145 zawodników, w tym 64 kobiety. 4 zespoły przebiegły Sztafetę Maratońską.