Cisza wyborcza od północy — czego nie można robić w jej trakcie?


O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Potrwa do końca głosowania w niedzielę 7 kwietnia. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny.

Cisza wyborcza to okres okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek rodzaj agitacji politycznej. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru.

Cisza wyborcza — czego nie można robić w jej trakcie?

Zasady ciszy wyborczej określa Kodeks wyborczy, a dokładnie art. 107. Zgodnie z nim w jej trakcie zabroniona jest tzw. agitacja wyborcza. Przykładami takich działań są m.in.:
  • zwoływanie zgromadzeń,
  • wygłaszanie przemówień,
  • organizacja pochodów i manifestacji,
  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych,
  • podawanie wyników sondaży.

Wybory 

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania. Aby oddać ważny głos w wyborach, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania.

Każdy wyborca otrzyma cztery lub trzy karty. Na każdej karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Wszystkie karty do głosowania będą koloru białego, przy czym nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowym tle.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza