Jaki fotelik samochodowy zapewni Twojemu dziecku komfort i bezpieczeństwo?


Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka jest niełatwym, lecz bardzo ważnym wyzwaniem. Musi być dopasowany nie tylko do potrzeb dziecka, ale i do modelu samochodu. Powinien gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort. Warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi wyboru fotelika, a także najczęściej popełnianymi błędami, by móc ich uniknąć.
 
Najważniejsze cechy dobrego fotelika dla dziecka

Fotelik samochodowy dla dziecka ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i chronić młodego pasażera przed skutkami ewentualnej kolizji. Świadczą o tym systemy bezpieczeństwa, takie jak system ochrony bocznej, a także osiągane wyniki w niezależnych testach zderzeniowych. Dla rodzica niezwykle istotna będzie funkcjonalność i łatwość obsługi. Lepiej unikać fotelików ze schowanymi pokrętłami i wybierać takie, które da się obsłużyć jedną ręką. Każdy model musi zapewniać podróż w wygodnej pozycji. Na komfort przekłada się m.in. materiał wykonania oraz opcja regulacji kąta nachylenia oparcia, wysokości zagłówka, pasów bezpieczeństwa i podnóżka.

Najlepszy fotelik to taki, który dopasowuje się do zmieniającej się sylwetki dziecka oraz do samochodu - zewnętrzna część oparcia musi przylegać płasko do tylnej kanapy. Między fotelikiem a kanapą nie może pozostawać wolna przestrzeń. Nie bez znaczenia pozostaje wybór sprawdzonej marki, która udziela wieloletniej gwarancji na swoje produkty. Im mniej wynosi zakres wagowy fotelika, tym lepiej. To rozwiązanie gwarantuje większe bezpieczeństwo i lepsze dopasowanie do sylwetki. Trzeba też pamiętać o zwróceniu uwagi na materiały, które będą odporne na zabrudzenia lub łatwe do wyczyszczenia. Przepisy dotyczące przewozu dzieci w foteliku znajdziesz na Warta.pl.


Elementy dobrego fotelika samochodowego

Największą popularnością cieszą się foteliki z zagłówkiem w kształcie litery V. Jest on w stanie utrzymać podczas jazdy główkę dziecka w bezpiecznej pozycji. Chroni dodatkowo głowę, kark i szyję malucha w przypadku ewentualnej kolizji, a także pochłania nadmiar powstałej energii kinetycznej. Inny element dobrego fotelika dla dziecka to uprząż bezpieczeństwa. W przypadku noworodków musi ona być pięciopunktowa, w przypadku 6-latków - trzypunktowa. Fotelik dla starszej pociechy powinien dodatkowo posiadać prowadnicę biodrową.

Warto wspomnieć o fotelikach obrotowych. Są one wygodne z punktu widzenia rodzica, gdyż ułatwiają zapinanie dziecka, ale także zapewniają bezpieczeństwo. Można je ustawić tyłem do kierunku ruchu, co zwiększa ochronę malucha w trakcie jazdy i kolizji. Należy sprawdzić, w jaki sposób może być zamontowany fotelik. Popularnością cieszy się dualny system montażu, a także dodatkowy pas mocujący w górnej części oparcia fotelika.

Najczęstsze błędy podczas montażu fotelika samochodowego

Podczas montażu fotelika wiele osób wybiera niewłaściwy kąt nachylenia oparcia. Oparcie ustawione zbyt pionowo powoduje opadanie główki malucha, natomiast zbyt poziome ustawienie nie gwarantuje bezpieczeństwa i sprawia, że w trakcie kolizji na główkę będzie działała ogromna siła. Kolejny błąd to poprowadzenie pasów w zły sposób. Ich odpowiednie naciągnięcie i brak skręceń zagwarantuje stabilność. Uprzęży bezpieczeństwa i pasów nie wolno zapinać na kurtce dziecka.


W jaki sposób dopasować fotelik do wymiarów i wieku malucha?

Fotelik musi zostać dokładnie dopasowany do wymiarów i wieku dziecka. Siedziska są podzielone na kilka grup odpowiadających różnym etapom rozwoju małego pasażera. Normy zostały określone przez europejskie rozporządzenie ECE R44. Istnieje pięć podstawowych kategorii. Grupa 0 jest przeznaczona dla dzieci ważących do 10 kg, od urodzenia do 6-9 miesięcy. Grupa 0+ może być użytkowana przez maluchy o wadze do 13 kg, od urodzenia do 12-15 miesięcy. Grupa I jest odpowiednia dla dzieci ważących 9-18 kg, w wieku 9 miesięcy-4 lata. Grupa II obejmuje wagę 15-25 kg i wiek 4-6 lat. Ostatnia grupa - III - jest przeznaczona dla wagi 22-36 kg i wieku 6-11 lat.

Najtańsze będą modele dla grupy wagowej 0-36 kg. Jest to jednak dość duża rozbieżność wagowa, dlatego lepiej zainwestować osobno w fotelik dla dzieci o wadze 0-13 kg, a następnie 9-36 kg. Foteliki o dużej rozpiętości trudniej będzie dopasować do sylwetki dziecka w miarę zachodzących w niej zmian, a co za tym idzie, siedzisko nie będzie pełniło swojej podstawowej funkcji, czyli zapewniania maluchowi bezpieczeństwa.


Zapewniając bezpieczną jazdę sobie i wszystkim pasażerom, należy pamiętać o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Podczas poszukiwania dobrego ubezpieczenia NNW warto zwrócić uwagę na oferty zaufanych ubezpieczycieli, takich jak Warta.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza