Robert Panna pochodzi z Baniewic w gminie Banie ale mieszka od kilku lat w Widuchowej. Po zakończeniu kariery w Policji, poświęcił się działalności społecznej w stowarzyszeniu "Najważniejszy Jest Człowiek". Zapraszamy do lektury wywiadu z byłym komendantem Komisariatu Policji w Chojnie i kandydatem niezrzeszonym do Sejmu RP.
Startuje Pan do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, skąd taka decyzja?
Kandyduję do Sejmu RP z okręgu 41 szczecińskiego, z pozycji 21, jako przedstawiciel powiatu gryfińskiego. Start do sejmu to dla mnie wielkie wyzwanie i szansa na lepsze jutro dla naszych mieszkańców. Program KO jest najbardziej zbliżony z moimi wartościami, które są jak najbardziej proludzkie i wolnościowe. Bardzo mi zależy na normalności, marzy mi się dzień, w którym już nikt Polaków nie będzie dzielił, nikt nie będzie ich straszył, każdy będzie równo traktowany. Jestem przerażony obecną skalą nienawiści, agresja wzrasta i jest podsycana, ludzie bardzo się boją. Obecnie nie ma dnia, aby nie dochodziło do niszczenia i zrywania banerów i plakatów wyborczych partii opozycyjnych.
Może kilka słów o sobie?
Mam 47 lat, jestem żonaty, mieszkam w Widuchowej, a moją miejscowością rodziną są Baniewice, Gmina Banie. Od urodzenia jestem związany z Powiatem Gryfińskim, szkołę podstawową ukończyłem w Swobnicy, następnie uczyłem się we Wrocławiu w Liceum Wojskowym, 20 listopada 1995 r. rozpocząłem pracę w Policji. Służbę od samego początku do końca realizowałem na terenie powiatu gryfińskiego. W ciągu 28 lat służby miałem możliwość i zaszczyt poznawania mieszkańców wszystkich gmin powiatu gryfińskiego, w których zawsze widziałem wielki potencjał i wyjątkową pozytywną energię. Często brałem udział w akcjach społecznych na rzecz pomocy osobom chorym, prowadziłem zbiórki dla żołnierzy z Ukrainy, oraz zbiórki żywności dla podopiecznych fundacji ,,Psijaciele” z Chojny. Po zakończeniu służby zaangażowałem się w dalszą pracę dla mieszkańców, założyłem i jestem przedstawicielem stowarzyszenia ,,Najważniejszy Jest Człowiek. W ramach stowarzyszenia czynnie wspieram ofiary przemocy domowej, prowadzę elektroniczny punkt informacji dla osób zagrożonych lub dotkniętych przemocą domową. Realizuje działania profilaktyczne z młodzieżą w szkołach i z seniorami. Obecnie prowadzę szkolenia dla uczniów szkół podstawowych w gminach wiejskich zgodnie z programem ,,Szczęśliwi bez przemocy", na który otrzymałem dofinansowanie z programu FIO. Realizuje działania zgodnie z projektem proekologicznym "Rzeka Odra- Nasze wspólne dobro". W ramach inicjatywy społecznej zorganizowałem i przeprowadziłem wraz z mieszkańcami akcję sprzątania rzeki Odry. W latach 2016- 2020 uczyłem młodzież klas mundurowych w I Liceum Ogólnokształcącym w Gryfinie. Razem z uczniami klas mundurowych oraz podczas autorskiego programu profilaktycznego "Wolni od uzależnień i przemocy'', przeszkoliliśmy kilka tysięcy uczniów i seniorów.
Posiadam wykształcenie wyższe magisterskie, ukończyłem studia licencjackie w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej w Szczecinie na kierunku ,,Stosunki Międzynarodowe" w specjalności ,,Międzynarodowe bezpieczeństwo publiczne", następnie ukończyłem studia magisterskie w Szczecińskiej Szkole Wyższej Collegium Balticum na kierunku pedagogika w specjalności ,,Edukacja Obronna i bezpieczeństwo publiczne". Jestem również absolwentem studiów podyplomowych w zakresie zarządzania jednostką organizacyjną w administracji publicznej, a także ukończyłem szkolenie dla mediatorów sądowych. Byłem wieloletnim członkiem Gminnych Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi, członkiem Gminnych Zespołów Interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Obecnie jestem członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przemocy domowej w Widuchowej. Doskonale znam specyfikę pracy służb mundurowych i ratunkowych. Bardzo dobrze są mi znane problemy miejscowej społeczności, oświaty, rolnictwa i lokalnej gospodarki. Moim głównym celem jest praca dla mieszkańców regionu Pomorza Zachodniego, a w szczególności Powiatu Gryfińskiego i sąsiadujących z nim miast i powiatów. Chciałbym, aby każdy mógł mieszkać i żyć w miejscowościach postępowych, bezpiecznych i przyjaznych, zależy mi na pobudzeniu gospodarki, rozwinięciu turystyki. Moje hobby to ogrodnictwo i taniec, lecz największą pasją, co często sam podkreślam, jest pomaganie innym ludziom.
A jaki ma Pan program, co chciałby Pan zrobić dla naszych mieszkańców?
Będąc posłem chciałbym pracować dla wszystkich Polaków, ale oczywiście sprawy naszego regionu jak i mieszkańców są mi bardzo bliskie. Mój program- jestem za:
- Aby każdy człowiek był szanowany bez względu na pochodzenie, płeć, wygląd, stan posiadania, poglądy polityczne.
- Prawami kobiet. Każda kobieta powinna samodzielnie decydować o swoim ciele i o tym kiedy zostanie matką. Należy się im pełnopłatny urlop po urodzeniu dziecka. W każdej gminie żłobek z zapewnieniem, że zawsze dziecko zostanie przyjęte.
- Rozbudową i utrzymaniem miejsc pracy w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie, z jednoczesnym zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego poprzez zasilanie gmin i powiatów lokalnymi źródłami OZE (wiatr, fotowoltaika).
- Wprowadzeniem kredytów 0% na zakup pierwszego mieszkania, a także kredytu 0% na remont mieszkania.
- Zwiększeniem współpracy z Niemcami, zwłaszcza w strefie przygranicznej, aby mieszkańcy Krajnika Dolnego, Osinowa Dolnego i Kołbaskowa osiągali coraz większe zyski z handlu i działalności usługowej.
- Wzrostem wynagrodzenia w budżetówce o 20%, z jednoczesnym podniesieniem prestiżu pracy nauczyciela, dla których podwyżka powinna być wprowadzona natychmiast o 30%.
- Realnym podwyższeniem emerytur poprzez wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 60.000 zł.
- Wprowadzeniem ‘’wdowiego grosza”, aby każdy emeryt do swojego świadczenia mógł dołożyć dodatkowo połowę emerytury po zmarłym małżonku.
- Utworzeniem w powiecie gryfińskim Narodowego Parku na Międzyodrzu. Sprzeciwiam się masowej wycince lasów.
- Przywróceniem komunikacji autobusowej, w godzinach umożliwiających przyjazd i powrót z pracy i szkoły, na przykład na trasie Kołbacz- Gryfino.
- Wprowadzeniem taniej energii dla biznesu. PIT tylko od zapłaconych faktur, prosta i czytelna składka zdrowotna. Zwolnienie wszystkich młodych przedsiębiorców z opłacania składek ZUS oraz zdrowotnych.
- Ożywieniem turystki poprzez utworzenie nowych ścieżek rowerowych łączących wszystkie gminy i powiaty, które będą przebiegać w pobliżu atrakcji turystycznych takich jak np. taras widokowy w Widuchowej.
- Bardzo mi zależy na przywróceniu funkcjonowania plaży w Baniewicach, pilnym dofinansowaniu rządowym remontu zamku w Swobnicy i Kościoła Mariackiego w Chojnie.
Ambitny program, czy jest szansa, aby go zrealizować?
Zamierzam ciężko pracować każdego dnia i zrobię wszystko, aby wszystkie cele osiągnąć. Bo najważniejszy jest dla mnie człowiek.
Dziękuje za rozmowę i powodzenia.