Gmina Chojna oraz Instytut Pamięci Narodowej wspólnie stworzą film dokumentalny


W Centrum Informacji w Chojnie doszło do spotkania Burmistrza Gminy Chojna Barbary Raweckiej i Krzysztofa Męcińskiego Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału Szczecińskiego. Powodem było podpisanie umowy współpracy przy stworzeniu filmu dokumentalnego o filii obozu koncentracyjnego w Königsberg Neumark.

Chojeńskie lotnisko znajduje się na południe od centrum miasta i zostało zbudowane w latach 30. XX wieku jako lotnisko polowe. W czasie II wojny światowej zostało znacznie rozbudowane, w tym zbudowano pasy startowe, aby umożliwić lądowanie większych samolotów. Przy rozbudowie wykorzystano kobiety z filii obozu Ravensbrück, który ulokowany był w dzisiejszym wąwozie.

Premiera zaplanowana jest na listopad. Dokładną datę poznamy wkrótce.

W chwili obecnej trwają nagrania oraz zbieranie wszelkich dokumentów, które ułatwią tworzenie filmu i przywrócenie pamięci o tragicznych losach więzionych kobiet - To nie jest proste zadanie. Historie związane z tą filią porozrzucane są po różnych instytucjach, często także w różnych językach. Wiem, że przy współpracy Urzędem Miasta i Instytutu Pamięci Narodowej stworzymy film, który będzie kolejną cegiełką do rozpowszechniania prawdziwej historii o której często zapominamy - mówi reżyser filmu Przemysław Kaweński.

- Cieszę się, że podpisaliśmy umowę. Jest to duży krok do podjęcia działań nie tylko cyfrowych jak tworzenie filmu. Chcielibyśmy jeszcze bardziej upamiętnić tragiczną historię kobiet, dlatego powstanie tam miejsce poświęcone filii obozu koncentracyjnego Ravensbrück - mówiła po spotkaniu Barbara Rawecka, burmistrz Gminy Chojna.

Czwarty film stworzony przez Gminę Chojna

Film o filii obozu koncentracyjnego będzie czwartym filmem dokumentalnym stworzonym przez Urząd Miasta Gminy Chojna i Centrum Informacji w Chojnie. Pierwszym było przedstawienie historii szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka (Szkoła - Film Dokumentalny). Następnie zaprezentowano film o szkole podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego (SZKOŁA MAKUSZYŃSKIEGO - film dokumentalny). Dziś trwają ostatnie prace przy filmie dokumentalnym tworzonym na podstawie książki Andrzeja Szelążka "Dzieci Wojny. Historie Prawdziwe - Ocalić od zapomnienia", którego premiera odbędzie się 20 września br. w Myśliborzu. Wszystkie te produkcje zostały wyreżyserowane i stworzone przez Przemysława Kaweńskiego.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza