Szukanie pracy w Moryniu, Gryfinie lub innej miejscowości powiatu gryfińskiego warto rozpocząć od zapoznania się z warunkami panującymi na lokalnym rynku zatrudnienia. Dowiedz się, czy trudno o pracę w powiecie gryfińskim, a także kogo poszukują tutejsi pracodawcy.
Statystyki rynku pracy
Dostępność pracy w województwie zachodniopomorskim oraz poziom bezrobocia w poszczególnych jego częściach cechuje bardzo duże zróżnicowanie terytorialne. Zgodnie z danymi GUS (VI 2022 r.) stopa bezrobocia w województwie jest na wyższym poziomie niż wartość wskaźnika krajowego:
- woj. zachodniopomorskie – 6,4%
- Polska – 4,9%.
Największych trudności ze znalezieniem pracy można spodziewać się w powiecie białogardzkim (stopa bezrobocia na poziomie 16,2%), a najłatwiej o zatrudnienie w powiecie kołobrzeskim (2,3%). W powiecie gryfińskim stopa bezrobocia wynosi z kolei 6,9%. Pod koniec czerwca br. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gryfinie zarejestrowanych było 1,7 tys. osób bezrobotnych.
Praca – Gryfino
Leżące w obrębie aglomeracji szczecińskiej i stanowiące stolicę powiatu, przygraniczne Gryfino przyciąga kandydatów do pracy z okolicznych miejscowości. W mieście rozwijają się między innymi turystyka oraz związane z nią usługi – gastronomia, zakwaterowanie, działalność rozrywkowo-kulturalna i rekreacyjno-sportowa. Oferty typu praca Gryfino często dotyczą zatrudnienia sezonowego, mile widziani są też studenci. Etaty czekają także w zakładach przemysłowych, np. z branż drzewno-meblowej, tworzyw sztucznych, energetycznej. Część mieszkańców miasta decyduje się na zatrudnienie za zachodnią granicą Polski lub w oddalonym o niespełna 30 km Szczecinie.
Praca – Moryń
Praca w gminie Moryń czeka w małych firmach, nastawionych na zaspokajanie potrzeb przede wszystkim lokalnej społeczności. Liczba tutejszych zakładów gospodarczych jest niewielka, w końcu maja w rejestrze REGON figurowało 195 podmiotów gospodarki narodowej. W mieście dominują handel i usługi (naprawy pojazdów, sprzętu domowego) oraz budownictwo. Oferty typu praca Moryń publikują także np. zakłady przetwórstwa przemysłowego i placówki medyczne. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc pracy, część mieszkańców zatrudnia się poza granicami miasteczka.
Praca – Mieszkowice
Osoby zainteresowane ogłoszeniami typu praca Mieszkowice – oferty pracy znajdą przede wszystkim w jednostkach zatrudniających maksymalnie 49 pracowników (stanowią one 99,2% wszystkich podmiotów działających w mieście, REGON V 2022 r.). Połowa lokalnych zakładów pracy to sklepy, punkty naprawy pojazdów oraz przedsiębiorstwa budowlane.
Zawody deficytowe w powiecie
W ocenie indywidualnych szans na zatrudnienie w danej części kraju może pomóc badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie danych z urzędów pracy. Zgodnie z Barometrem w 2022 r. na gryfińskim rynku zatrudnienia najbardziej brakuje magazynierów. Na liście profesji deficytowych są też między innymi:
- pracownicy budowlanki z różnego rodzaju umiejętnościami (np. murarze, tynkarze, dekarze, monterzy instalacji budowlanych, robotnicy budowlani),
- pracownicy gastronomii (w tym kucharze, kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne),
- pracownicy usług opiekuńczo-medycznych (tacy jak lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni, psychoterapeuci, fizjoterapeuci, farmaceuci),
- nauczyciele różnych specjalności (między innymi lektorzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących),
- pracownicy handlu zarówno stacjonarnego, jak i internetowego,
- samodzielni księgowi i pracownicy księgowości i rachunkowości niższego szczebla,
- pracownicy zakładów przemysłowych np. z branży spożywczej, elektromaszynowej, metalowej, meblowej,
- pracownicy służb mundurowych,
- sekretarki i asystenci.
Twórcy badania wskazali też kilkanaście zawodów nadwyżkowych w powiecie gryfińskim. Trudności ze znalezieniem pracy w powiecie mogą się spodziewać między innymi: ekonomiści, fryzjerzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, pracownicy poligraficzni, robotnicy leśni, spedytorzy i logistycy, technicy informatycy. Warto zapoznać się z pełnymi wynikami badania.