Rosnące w ostatnim czasie ceny zmuszają do poszukiwania oszczędności w każdym aspekcie naszego życia. Również prowadzenie gospodarstwa domowego, przy coraz wyższych rachunkach, stało się nie lada wyzwaniem. Energia elektryczna, ciepło czy woda to elementy niezbędne do funkcjonowania domu. Czy są zatem rozwiązania, które mogą pomóc w uniezależnieniu się od dostawców mediów?
W tym artykule skupimy się na jednym z aspektów – energii cieplnej – i urządzeniach, które mogą być dobrym pomysłem dla Twojego domu – pompach ciepła.
W naszym regionie pompy ciepła stają się bardzo popularną alternatywą dla innych urządzeń grzewczych, głównie z powodu rosnących cen opału oraz bardzo ograniczonej możliwości podpięcia się do instalacji gazowej.
W dalszym ciągu na ekologiczne źródła energii i ogrzewania można uzyskać dofinansowania. Wystartowało już dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0 prowadzonym przez WFOŚ, którego partnerem jest firma Pitern, która w powiecie gryfińskim i myśliborskim ma wielu klientów.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie służące do efektywnego ogrzewania domu i zaopatrywania mieszkańców w ciepłą wodę. Odbiera energię ze środowiska (gleby, powietrza lub wody) i przekształca ją w ciepło wykorzystywane do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Do działania potrzebuje jedynie energii elektrycznej. Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym i samowystarczalnym.
Dla kogo to dobre rozwiązanie?
Pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla osób, które:
- myślą o zmianie sposobu pozyskiwania ciepła w domu z uwagi na rosnące ceny gazu;
- posiadają nieekologiczne (tzw. kopciuchy) lub wymagające ciągłej obsługi (uzupełnianie opału, czyszczenie) źródło ciepła;
- będą budować dom i zastanawiają się nad wyborem źródła ciepła;
- budują dom na terenie, na którym brakuje dostępu do sieci gazowej.
Dlaczego warto?
Pompa ciepła jest alternatywą dla ogrzewania gazowego, olejowego i elektrycznego. Nie potrzebuje komina, kotłowni czy magazynu na opał, dlatego jej umieszczenie w domu jest dużo łatwiejsze. Działanie tego urządzenia nie emituje powstawania szkodliwych gazów cieplarnianych. Pompy ciepła mają najwyższe klasy energetyczne A++ i A+++ wśród wszystkich urządzeń grzewczych. Przy odpowiednim dobraniu pozostają praktycznie bezobsługowe, a ich montaż nie sprawia większych problemów, choć nie każdy rodzaj instalacji da się podłączyć w każdym budynku.
Jakie są koszty?
Koszt pompy ciepła dla wielu inwestorów jest dość wysoki, przekłada się jednak później na pozyskiwanie praktycznie darmowej energii. Oprócz zakupu i montażu instalacji jedyne opłaty, jakie trzeba ponieść, dotyczą zużycia prądu oraz cyklicznego serwisowania.
Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym, a zakup tego typu urządzeń jest dofinansowany w ramach kilku programów:
- ulga termomodernizacyjna – w ramach której można odliczyć od podatku wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a do takiego zalicza się montaż pompy ciepła w domu;
- program Czyste Powietrze – który wspomaga wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku;
- program Moje Ciepło – zapowiadany przez rząd program, w ramach którego będzie można uzyskać dotację na m.in. pompę ciepła w nowo budowanych budynkach.
Zastanawiając się nad inwestycją w pompę ciepłą warto zapoznać się ze szczegółami dostępnych na rynku programów.
Dobór pompy ciepła
Właściwy dobór pompy ciepła jest kluczowy w późniejszym jej użytkowaniu, dlatego ważne jest, by skorzystać z pomocy doświadczonego i zaufanego doradcy. Jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy doborze tego urządzenia, nie tylko wielkość powierzchni do ogrzania. Doradcy z Pitern w ramach bezpłatnego audytu pomogą dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb danego budynku i jego mieszkańców.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej lub masz pytania zachęcamy do kontaktu z doradcą z regionu: Jakub Bedarek, tel 603-304-431, e-mail: j.bednarek@pitern.pl