Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Od jakiegoś czasu w wielu miastach naszego regionu zainstalowano czujniki pokazujące "aktualną jakość powietrza". Niestety nie jest dobrze, choć warto dodać, że w regionie są gminy, które starają się to naprawić.
Mieszkańcy mają możliwość skorzystania z różnych form dofinansowań na zakup i wymianę źródeł ciepła. Celem takich działań jest likwidacja nie ekologicznych pieców. Niektóre samorządy oferują dofinansowanie do zakupu pieca, np. mieszkańcy gminy Chojna mogą starać się o zwrot kwoty do 5 000 złotych.
W regionie często czujniki powietrza wskazują na jego złą jakość. |
Funkcjonuje również rządowy program "Czyste Powietrze". Pomoc w wypełnieniu wniosków oferuje wiele urzędów gminnych, środki są przekazywane przez Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zajrzeliśmy do rankingu gmin programu "Czyste Powietrze", który tworzy ruch "Polski Alarm Smogowy". Gdzie złożono najwięcej wniosków i wymieniono źródła ciepła na proekologiczne?
Ranking gmin - powiat gryfiński, III kwartał 2021 roku:
- gmina Moryń - 79. miejsce (12 wniosków)
- gmina Trzcińsko-Zdrój - 970. miejsce (7 wniosków)
- gmina Mieszkowice - 987. miejsce (9 wniosków)
- gmina Banie - 282. miejsce (14 wniosków)
- gmina Cedynia - 285. miejsce (11 wniosków)
- gmina Chojna - 359. miejsce (25 wniosków)
- gmina Widuchowa - 1107. miejsce (8 wniosków)
- gmina Gryfino - 2068 miejsce (12 wniosków)
- gmina Stare Czarnowo - 2116. miejsce (2 wnioski)
Ranking gmin - powiat myśliborski, III kwartał 2021 roku:
- gmina Boleszkowice - 77. miejsce (13 wniosków)
- gmina Nowogródek Pomorski - 501. miejsce (9 wniosków)
- gmina Dębno - 756. miejsce (29. wniosków)
- gmina Myślibórz - 881. miejsce (23 wnioski)
- gmina Barlinek - 2456. miejsce (1 wniosek)
Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w III kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.