- Podczas czyszczenia bardzo ważne jest usunięcie starych gniazd, które są siedliskiem wielu pasożytów i chorób dla przyszłych lokatorów. Pomaga to też w uniknięciu efektu spłycania budki, przez co pisklęta mogłyby stać się łatwą zdobyczą dla drapieżników, np. kun – mówi Maciej Hałuszczak z Nadleśnictwa Skwierzyna.
W tym samym czasie rozpoczyna się także wywieszanie nowych budek lęgowych i schronów dla nietoperzy. Wysłużone i zniszczone skrzynki zastępuje się nowymi, zakłada się je również w nowych lokalizacjach, gdzie służba leśna zaobserwowała takie zapotrzebowanie.
Aktualny stan skrzynek lęgowych w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi około 52,9 tysięcy sztuk, a schronów dla nietoperzy około 1,7 tysięcy.
Wywieszanie budek lęgowych to jedno z wielu działań biologicznej ochrony lasu prowadzonych przez zachodniopomorskich i lubuskich leśników . Ptaki należą do pożytecznej fauny leśnej i przyczyniają się m.in. do rozrzedzania populacji szkodliwych owadów. Ta grupa zwierząt otaczana jest szczególną opieką, gdyż przyczynia się do naturalnego podnoszenia odporności biologicznej drzewostanów.
fot. Marcin Kaczmarek (Nadleśnictwo Barlinek)