Wyniki wyszukiwania
Wynik z internetu z linkami do witryny
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na apel burmistrza Cedyni Adama Zarzyckiego w sprawie otwarcia granic.
Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki kilka tygodni temu w liście zaapelował do rządu o otwarcie granic. W gminie funkcjonują targowiska i biznesy mocno zależne od niemieckich klientów. Pełną treść odpowiedzi MSWiA publikujemy poniżej:
Szanowny Panie Burmistrzu, nawiązując do pisma z 21 kwietnia 2020 r. uprzejmie informuję o stanowisku wobec tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej.
Wobec poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego, wywołanego koronawirusem i związaną z tym faktem koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego, zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granicę – kodeks graniczny Schengen, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 13 marca 2020 r. podpisał rozporządzenie w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, wprowadzając tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych.
Ponadto, zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz. U. Poz. 435 z późn. zm), od 15 marca 2020 r. ograniczono ruch graniczny nie tylko na granicach zewnętrznych, ale także w przejściach z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką, Republiką Litewską oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych. Zgodnie z przepisami § 3 ust. 2 tego rozporządzenia ruch osobowy ograniczony został do następujących kategorii osób:
1) obywatele Rzeczypospolitej Polskiej;
2) cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod stałą opieką obywateli Rzeczypospolitej Polskiej;
3) cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
4) szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
5) cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
6) cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7) cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób.
Ww. określone kategorie osób są zatem uprawnione do przekraczania granicy państwowej.
Należy mieć jednakże na uwadze przepisy pozostające w wydane przez Radę Ministrów na mocy rozporządzenia z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 792). Z uwagi na powagę sytuacji osoby przekraczające granicę państwową, które udają się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP zostały zobowiązane do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny (z wyjątkiem kategorii osób określonych w § 3 rozporządzenia). Obowiązkowej kwarantanny nie stosuje się m.in. w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach tej granicy czy w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną :
1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
2) przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.
Należy zaznaczyć, że na mocy rozporządzenia, osoby wymienione wcześniej, przekraczając granicę państwową, są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym
Należy również zaznaczyć, że obecnie istnieje możliwość, w uzasadnionych przypadkach, zwolnienia z obowiązku kwarantanny, wskazana w § 2 ust. 13 wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów. O skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny w uzasadnionych przypadkach decyduje państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu, w których ma być obowiązkowa kwarantanna lub inny upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego państwowy inspektor sanitarny.
JAK STAĆ POLAKÓW NA ŻELAZNĄ KURTYNĘ TO PROSZĘ BARDZO... MOŻE BYĆ ZAMKNIĘTE WSZYSTKO NAWET DO KOŃCA KADENCJI TEGO RZĄDU! W KOŃCU KRAJ MLEKIEM I MIODEM PŁYNĄCY... Z DEBETEM 2 BILIARDÓW ZŁOTYCH!!!
OdpowiedzUsuńtych co stać to siedzą cicho i tego nie komentują... Ciebie najwyraźniej nie stać na nic
OdpowiedzUsuńZwłaszcza tych przy piso korycie czyli takiego jak ty!!!
UsuńDevil inside
OdpowiedzUsuń