Każdy dzień wakacji to korki nad morze na przebudowywanych drogach. Tymczasem prawdziwe SPA mamy tuż obok siebie – las. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie (RDLP) – (35 nadleśnictw) – gospodaruje na ponad 690 tys. powierzchni gruntów Skarbu Państwa, położonych na fragmentach 3 województw (w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego oraz północno-zachodnim skrawku województwa wielkopolskiego).
- Szczecińskie lasy charakteryzuje wielkie bogactwo przyrodnicze – mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek. - Żyjemy w otoczeniu lasów – lesistość woj. zachodniopomorskiego – 36% a lubuskiego – blisko 50%. Najcenniejsze ich fragmenty zostały objęte różnymi formami prawnej ochrony, pozwalającymi na ich zachowanie oraz racjonalne kształtowanie.
Występują tutaj licznie jeziora o czystych wodach, nad którymi chętnie odpoczywają wędkarze i amatorzy rekreacji wodnej, a także rozległe kompleksy borów sosnowych, w których znajdują raj grzybiarze. Lasy to również zwierzęta, w tym owady, ptaki oraz rzadkie rośliny w dnie lasu – stanowiące punkty zainteresowania dla tych którzy przemierzają lasy z aparatami fotograficznymi, kamerami. To wreszcie piękny pas wybrzeża Bałtyku. - To wszystko sprawia, iż lasy szczecińskiej dyrekcji charakteryzują się wysokimi walorami rekreacyjnymi – zachęca Andrzej Szelążek.
Las pełni różne funkcje, miedzy innymi:
- jest miejscem idealnym do odpoczynku (do biegania, jazdy na rowerze, konno, do zbioru grzybów, jagód, podpatrywania zwierząt, do spacerów). To doskonałe, naturalne SPA,
- dostarcza drewna (odnawialnego, ekologicznego surowca) na naturalne zabawki, place zabaw dla dzieci czy budowę ekologicznych domów. Więcej lasu przybywa niż jest pozyskiwane dzięki doświadczeniu leśników.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie dla turystów przygotowała na ten sezon ponad 700 obiektów turystycznych, tj. parkingi i miejsca postoju pojazdów, pola i miejsca biwakowania, miejsca odpoczynku i widokowe oraz ponad 3 tys. km leśnych tras turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych, itd. Na turystów czekają również:
- Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy LP „Bażyna” w Pogorzelicy,
- Ośrodek wypoczynkowy „Darz Bór” w Międzyzdrojach,
- Kwatery myśliwskie.
Warto zaplanować też wizytę w obiektach edukacyjnych. Do dyspozycji mieszkańców regionu i turystów są: Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska, Punkt Informacji Przyrodniczo-Leśnej w Glinnej na terenie Nadleśnictwa Gryfino oraz ścieżki dydaktyczne (w każdym z nadleśnictw).
Przebywając w lesie warto wiedzieć, iż ruch pojazdów poza drogami publicznymi jest zabroniony a parkowanie, biwakowanie, rozpalanie ognisk jest możliwe tylko
w miejscach wyznaczonych. Możemy zabrać do lasu psa, ale należy go trzymać na smyczy. Grunt, ściółkę, drzewa, krzewy, rośliny – zachowajmy w stanie nie naruszonym. Odpoczywajmy w ciszy aby nie płoszyć zwierząt (nie może ich chwytać i zabijać) a wszelkie śmieci umieśćmy w koszach lub zabierzmy ze sobą do domu.
Wycieczka do lasu może być tez bardzo dobrą formą edukacji ekologicznej. To dzięki tablicom informacyjnym przygotowanym przez leśników. Są one bardzo pomocne. Zawierają cenne wskazówki, uwagi i informacje na temat lasu, miejsc, które warto odwiedzić oraz co wolno a czego nie robić w lesie.
W nadleśnictwach: Gryfino, Kliniska, Trzebież – teren Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” – właśnie ustawiono nowe, wyjątkowe tablice informacyjne. Oczami dzieci i młodzieży widzimy las i korzyści jakie on daje nam wszystkim, całemu społeczeństwu. Prace zamieszczone na tablicach to wynik konkursu plastycznego pt. „Dobrodziejstwa lasu”. To bardzo interesujące, bogate, wszechstronne spostrzeżenia młodych ludzi. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie postanowiła się zaprezentować prace konkursowe.
Wędrując leśnymi ścieżkami oddychajmy głęboko, podziwiajmy uroki przyrody, słuchając śpiewu ptaków. Pamiętajmy, iż przyszliśmy tutaj z wizytą i jak na dobrze wychowanego gościa przystało zachowujmy się stosownie.
Przykładowe miejsca warte odwiedzenia:
Ogród dendrologiczny w Glinnej (Nadleśnictwo Gryfino)
Na południowo-wschodnim skraju lasów Puszczy Bukowej, około 25 km od centrum Szczecina znajduję się ogród dendrologiczny w Glinnej. Wyróżnia się na tle innych ogrodów dendrologicznych w Polsce tym, że rośnie tu kilka największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Wyjątkowo korzystny mikroklimat,
w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego, stworzyły warunki, w których możliwa jest tu uprawa wielu wrażliwych na mróz drzew i krzewów. Zgromadzona na powierzchni 20 ha kolekcja liczy obecnie ponad 1000 gatunków i odmian egzotycznych drzew i krzewów, z obszarów Ameryki Północnej, Chin, Korei i Japonii. Warto odwiedzić to miejsce w różnych porach roku, gdyż tylko wówczas można uchwycić całe piękno ogrodu i okazów w zgromadzonej tu kolekcji.
Konik polski w Łęsku (Nadleśnictwo Kliniska)
W pobliżu kwatery myśliwskiej Łęsko, na rozległych terenach leśnych i naturalnych łąkach, nieopodal doliny Iny znajduję się zagroda pokazowa konika polskiego, którą warto odwiedzić. Konik polski jest jedyną naszą rodzimą rasą konia, która zgodnie z kryteriami hodowlanymi UE jest zagrożona wyginięciem, co oznacza, że ilość klaczy hodowlanych wpisanych do księgi stadnej jest wciąż mniejsza niż 1000. Koniki do nadleśnictwa Kliniska sprowadzone zostały w 2009r., a w 2011r. hodowla uzyskała status Hodowli Rezerwatowej. Na czele tabunu stoi ogier, który pilnuje granic swojego terytorium i dba o bezpieczeństwo klaczy.
Pomnik przyrody „Krzywy las” koło Nowego Czarnowa (Nadleśnictwo Gryfino)
Cztery km od Gryfina, w pobliżu Nowego Czarnowa, pokonując trasę czerwonym szlakiem turystycznym ze Szczecina Klucza do Mieszkowic można odwiedzić wyjątkowy powierzchniowy pomnik przyrody „Krzywy las”. Na powierzchni niespełna 2 ha rośnie blisko 100 osobliwie zdeformowanych sosen zwyczajnych. Pnie wszystkich drzew na wysokości 10-50 cm nad ziemią są charakterystycznie pałąkowato wygięte. Ponad wygięciami drzewa prostują się pionowo ku górze. Ten dziwny kształt las zyskał prawdopodobnie na skutek uszkodzenia przez człowieka drzew w młodości.
Nadleśnictwa wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie organizują wiele wydarzeń w lasach. W ogrodzie dendrologicznym w Glinnej odbywają się koncerty, spotkania rodzinne czy pokazy kulinarne. Na zdjęciu koncert grupy "After Blues".