Od kilku lat badania czytelnictwa w Polsce skłaniają do refleksji, jak zachęcić Polaków do sięgania po literaturę.
Żyjemy szybko, czytamy mniej. Książki przedkładamy nad łatwy dostęp do wiedzy czerpanej z internetu. Biblioteki są miejscami lokalnej edukacji i kultury, dlatego zależy nam, aby stały się ośrodkami czytelnictwa w gminie - zapewnia zastępca wójta gminy Stare Czarnowo Marcin Krawczyk.
Biblioteki mogą pochwalić się niemałym księgozbiorem, który uzupełniany i aktualizowany jest każdego roku. W Kołbaczu jest prawie 12 tys. książek, a w Starym Czarnowie ponad 14 tys. woluminów.
Każdego roku zakupujemy nowości, bo to przyciąga czytelnika. Tym sposobem powiększamy nasze zbiory, szczególnie jeśli chodzi o pozycje drukowane dużą lub bardzo dużą czcionką - przyznaje kierownik biblioteki publicznej w Starym Czarnowie Bożena Sarna.
Obie biblioteki co roku uczestniczą w Narodowym Programie Czytania na lata 2016-2020. Ponadto w 2018 roku planują włączyć się w kilka ciekawych działań. Będzie to: spotkanie z pisarzem dla dzieci i młodzieży, wizyta podróżnika dla dorosłych, konkursy plastyczne oraz literackie w ramach "Nocy w Bibliotece", a także udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
Biblioteki na swoje coroczne inicjatywy przeznaczają rocznie ponad 15 tys. zł. Czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 20.