Fundacja WOŚP będzie realizowała program we współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w cały kraju.
Strażacy-ochotnicy są naturalnym partnerem Fundacji WOŚP przy realizacji programu uczącego zasad pierwszej pomocy. W szeregach OSP jest ponad 50 tys. strażaków przeszkolonych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Wszystkie zainteresowane udziałem w programie "Ratujemy i Uczymy Ratować" jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zostaną wyposażone w podręczniki dla nauczyciela, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Realizowane będą również szkolenia strażaków-ochotników, których celem będzie przygotowanie do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Najbardziej aktywne jednostki OSP, które przystąpią do programu, jednocześnie staną się uczestnikami specjalnej kategorii drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Floriany" oraz zostaną wyróżnione przez Fundację WOŚP podczas Gali rozdania "Florianów".
Ideą Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" jest objęcie nauką resuscytacji wszystkich dzieci uczęszczających do klas 1-3 szkoły podstawowej w całej Polsce. Program uczy zasad pierwszej pomocy i ma na celu wprowadzenie zajęć z podstawowych zasad czynności ratujących życie już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Do tej pory WOŚP programem objęło 28 482 nauczycieli z 12 310 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczą się dzieci w całej Polsce. W ciągu poprzednich 25 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 825 mln PLN.