W wielu miejscowościach naszego regionu przejścia dla pieszych są słabo oświetlone. Śliskie jezdnie i mgła powoduje, że kierowcy mają ograniczoną widoczność. Piesi poruszający się po drogach są słabo widoczni. Nawet jeden odblask może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego.
Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego autem z odległości około 20 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny nawet z odległości 150 – 300 metrów. Jest to odległość, która pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
W myśl obowiązujących w Polsce przepisów, kto porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Za jego brak grozi mandat. Gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo dobrze jest nosić odblask nawet podczas spaceru w miejscowości.
Czytaj również:
Śmiertelne potrącenie pieszej
8-letnie dziecko potrącone przez samochód
Bardzo ciekawy materiał, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń. Mam nadzieje że da to do myślenia użytkownikom dróg... kierowcą tj. że pieszy może być ubrany w odzież koloru ciemnego i będzie słabo widoczny... a pieszym że pomimo posiadanych elementów odblaskowych mimo to będą słabo widoczni. Na przedstawionym materiale wideo widać pieszego w jasnych spodniach.... kurcze widzę go... a co by było gdyby miał spodnie w ciemnym kolorze... strach pomyśleć. Kolejną kwestią jest oświetlenie ulic Chojny, a zwłaszcza czas jego włączania i wyłączania. Za późno włączane i za wcześnie wyłączane... kwestia 20 minut.... tyle jest warte życie ludzkie, 20 minut oszczędności w pracy latarni ulicznych... nawet w skali roku.... LITOŚCI !!! Gdzie jest Burmistrz... Gdzie są Radni... Brak słów....
OdpowiedzUsuńAle najważniejsze że wszystkie zabytki jakie są w Chojnie są oświetlone!to na pewno zapewni nam bezpieczeństwo. ...
OdpowiedzUsuńŚwietny materiał,bardzo dobrze pokazany problem.
OdpowiedzUsuń