- Podczas festiwalu będziemy prezentować kuchnię regionalną i zdrową. Poznamy też tajniki kuchni cedyńskiej, na podstawie której tworzymy wspólnie własną książkę kucharską - zachęca do udziału burmistrz Gabriela Kotowicz.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie gotowanie wspólnej potrawy z towarzyszeniem widzów. Motywem przewodnim festiwalu jest dynia. W ubiegłym roku odbywało się gotowanie z mistrzem kuchni Grzegorzem Russakiem autorem programu telewizyjnego "Ostoja", propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienitym gawędziarzem. Na cedyńskim rynku odbyła się uczta dla miłośników dziczyzny połączonej z dynią.
W tym roku stawiamy na potrawy z ryb. Na licznych rozlewiskach Odry (m.in. Bielinek) lokalne stowarzyszenia wędkarskie opiekują się łowiskami , w których królują Sandacze i Szczupaki. Partnerem pokazu kulinarnego jest Niezależne Cedyńskie Towarzystwo Wędkarskie Miętus.
Wyczekiwanym punktem Festiwalu będą konkursy na największą dynię, najdziwniejszą dynię oraz oryginalną potrawę z dyni (wypieki, przetwory, dania, etc). Uczestnicy prezentują swoją pomysłowość związaną z wykorzystaniem dyni jako motywu w sztuce: rysunek, malarstwo, fotografia, jesienne dekoracje dla domu i stołu.
Program wydarzenia adresowany jest do mieszkańców regionu, jak i naszych sąsiadów z partnerskich gmin w Niemczech. Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych, twórczości i rzemiosła oraz produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego. Specjalny autobus ze Szczecina wyruszy pod opieką przewodnika Michała Rembasa.
W programie nie zabraknie spotkań z ludźmi kultury i sztuki, przedstawicielami organizacji społecznych, którzy będą inspirować nas do przedsiębiorczości w turystyce, jak i do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Pokazom i warsztatom towarzyszyć będą prezentacje muzyczne w wykonaniu amatorskich zespołów śpiewaczych z naszego województwa. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych pragniemy zaprezentować szerszej publiczności projekt rewitalizacji mostu kolejowego w Siekierkach. Naszymi gośćmi będą także niemieccy partnerzy tego projektu. Prezentować się będzie również Skansen - Muzeum z Altranft, który będzie nas gościł w niedzielę 2 października na polsko-niemieckich dożynkach.
Festiwal Cedynia na okrągło animuje lokalną społeczność i ożywia w sposób wielowymiarowy przestrzeń gminy Cedynia oraz całego powiatu Gryfińskiego. To okazja do budowania kapitału społecznego na poziomie lokalnym i doskonała platforma do spotkań i współpracy lokalnych ośrodków kultury. Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych i produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego. Cedynia będzie miejscem spotkania mieszkańców, integracji pokoleniowej i środowiskowej.
Wydarzenie organizowane jest w ramach programu Europejskich Dni Dziedzictwa „Pamięć miejsc i ludzi”.
Koordynatorem Festiwalu jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, partnerem natomiast Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość.
https://www.youtube.com/watch?v=N6QsUUtYLVk
OdpowiedzUsuń