Program naprawczy napisany na zlecenie Urzędu Miejskiego w Chojnie ujrzał światło dzienne. Jest już przygotowany projekt uchwały w sprawie jego przyjęcia, radni zajmą się nim podczas sesji w najbliższy poniedziałek 26 października.
W programie naprawczy znajduje się zapis mówiący o likwidacji szkół podstawowych na terenie gminy Chojna - dwóch szkół filialnych w Godkowie i Lisim Polu oraz przekształceniu szkół w Krzymowie i Brwicach w szkoły filialne, co w przyszłości również może oznaczać ich całkowitą likwidację.
O tym, że szkoły filialne przynoszą znikome oszczędności świadczą placówki w Godkowie i Lisim Polu, które po kilku latach zostaną całkowicie zlikwidowane. Nie wiadomo również co z dziećmi ze szkół, które mają być zamknięte. Szkoła na Osiedlu Lotnisko już jest przepełniona a wzrost uczniów może doprowadzić do dwuzmianowości.
W poniedziałek rodzice zapowiedzieli protest, o godz. 10:00 chcą zablokować ulicę Jagiellońską.
- Z góry przepraszamy kierowców i mieszkańców, ale likwidacja szkoły to likwidacja życia i kultury na wsi. Nie chcemy aby nasze dzieci spędzały kilka godzin dziennie w autobusach. Zapraszamy do przyłączenia się do naszego protestu wszystkich tych, którzy są niezadowoleni z poczynań władz Chojny i radnych, którzy doprowadzili gminę na skraj bankructwa - mówi nam jeden z rodziców.
Program naprawczy przewiduje również wzrost podatków.
Do naszej redakcji trafił list otwarty rodziców, który publikujemy poniżej.
LIST OTWARTY W OBRONIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IMIENIA PRZYRODNIKÓW POLSKICH W BRWICACH I INNYCH ZAGROŻONYCH PLACÓWEK OŚWIATOWYCH GMINY CHOJNA
Albert Schweitzer
Szanowni Państwo, czy jesteście tymi, którzy te kamienie będą nam rzucać pod nogi, czy raczej tymi, którzy pomogą nam je zbierać i razem z nami czynić dobro dla naszej wspólnej sprawy, jaką jest dbałość o interesy wszystkich mieszkańców naszej gminy? To z bierności i obojętności na los innych biorą się wszystkie nieszczęścia świata.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o to, by nie podejmować decyzji o likwidacji czy restrykcyjnej reorganizacji placówek oświatowych naszej gminy z niewłaściwych pobudek. To prawda, że mamy trudne czasy, pod znakiem kryzysu i wymuszonych zmian światopoglądowych, nakierowanych na osiąganie zysku tu i teraz, bez oglądania się za siebie i liczenia się z potrzebami innych, ale przecież wszyscy jesteśmy ludźmi. Każdy z nas jest lub będzie rodzicem, dziadkiem, babcią lub innym członkiem rodziny dziecka, dla którego chce jak najlepiej. A czy jest coś wspanialszego niż możliwość przebywania z dzieckiem jak najdłużej w środowisku domowym: znanym, bezpiecznym i dobrym? Zaś naturalnym przedłużeniem takiego stanu jest przejście do przedszkola i szkoły położonej jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka…
Dawniej czynnikami decydującymi o osiedlaniu się w danej miejscowości było to, czy jest w niej kościół i szkoła. W dobie laicyzacji odchodzi się od tego pierwszego ( z różnych powodów, w które nie chcemy się zagłębiać), ale jeśli zaczniemy zamykać szkoły, to środowiska wiejskie umrą śmiercią naturalną. Jednak zanim się tak stanie, we wsiach takich rozprzestrzeni się patologia i analfabetyzm, dzieciom zabierze się szansę na emancypację poprzez edukację – a przecież tyle mówi się o wyrównywaniu szans edukacyjnych, zwłaszcza w wiosce leżącej tak „daleko od szosy”. Zapewne dramatycznie spadnie też liczba mieszkańców w takich miejscowościach. Myli się ten, kto sądzi, że te problemy dotkną tylko konkretnych wiosek: jesteśmy jedną gminą, naszą małą ojczyzną. Pomorze Zachodnie jest bardzo specyficznym województwem, traktowanym nieco „po macoszemu” przez centralę, pozbawionym korzeni, bo przecież dopiero po drugiej wojnie światowej zaczęliśmy tworzyć tutaj naszą historię. Wielką rolę w tym procesie odegrała szkoła. I teraz, gdy pojawiają się przejściowe problemy, ucinamy te korzenie? Te dzieci z wiejskiej szkoły przejdą do szkoły w Chojnie: pojawi się ponownie problem z dwuzmianowością, co wpłynie na wszystkich, pojawi się problem z zatrudnieniem nauczycieli i pracowników obsługi, a to wpłynie na wzrost poziomu bezrobocia w gminie. Nawet jeśli uczniowie ze szkoły podstawowej w Brwicach, o likwidacji której głośno mówią niektórzy radni, trafią do innej szkoły wiejskiej, nie do szkoły w Chojnie, to będą musieli dojeżdżać do niej niemal 30 km! Domagamy się poszanowania praw dla tych dzieci, ich rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi!
Zwracamy się do Was, Naszych Radnych, jako do matek i ojców: wyobraźcie sobie siebie jako rodzica takiego malucha, którego zrywa się bladym świtem ( bo mówimy przecież o tym, że byłoby trzeba budzić go o 5.30!) i zmusza do tego, by zdrowo funkcjonował, uważał na lekcjach i odnosił sukcesy. Nie oszukujmy się – to nie jest realne. Mitem jest też twierdzenie, że dzieci z likwidowanych szkół w nowych placówkach będą traktowane tak samo.
Szanowni Radni pamiętajcie Państwo o tym, że radnymi się bywa, a ludźmi się jest. Niektórzy z Państwa mieli do czynienia z oświatą jako czynni pracownicy, inni działali w radzie rodziców. Wtedy troszczyliście się o sprawy uczniów. Wierzymy, że nie jest Państwu obojętny los dzieci z brwickiej szkoły. Sami jesteście rodzicami…rozumiecie. Szkoła w Brwicach ma bardzo dogodną infrastrukturę, dostosowaną także do potrzeb głębiej niepełnosprawnych uczniów, których w szkole uczy się czworo. Każde z tych dzieci ma prawo do korzystania z dodatkowego dowozu, ale tego nie robią, bo mają szkołę na miejscu. Na te dzieci przyznawana jest też zwielokrotniona subwencja oświatowa. Najważniejsze jest jednak to, że są one akceptowane przez całą społeczność szkolną: dzieci pomagają sobie wzajemnie, nie zauważają odmienności – lubią się. Nie ma przemocy, problemu z używkami. Nasze dzieci odnoszą sukcesy w rozmaitych konkursach. Od lat jesteśmy liderem konkursów przyrodniczych. Bierzemy udział w wielu akcjach społecznych, a to, że nie chwalimy się nimi na łamach prasy świadczy raczej o tym, że po prostu robimy swoje, nie czekając na oklaski. A o tym, jakie uroczystości potrafimy przygotować, mogli przekonać się wszyscy, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznych obchodach Gminnego Dnia Edukacji Narodowej, w pełni zorganizowanych przez naszą placówkę.
Oddziały klasowe w naszej szkole są nieliczne, to prawda, ale mamy warunki, żeby przyjąć dzieci z innej szkoły, np. zagrożonej likwidacją filii w Godkowie. Taki zabieg byłby korzystny dla wszystkich, w tym dla już przeludnionej szkoły na lotnisku, do której musiałyby trafić te dzieci. Niż demograficzny nie będzie trwał wiecznie, a zlikwidowanie szkoły zdecydowanie nie jest zabiegiem służącym polityce prorodzinnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że lokalizacja naszej placówki może być atrakcyjna dla potencjalnych kupców, ale prosimy by pamiętać o tym, że szkoła zbudowana została ze środków państwowych przez społeczność lokalną dla młodszego pokolenia. Takie było przeznaczenie tego budynku i o uszanowanie tego faktu prosimy. Przecież jeszcze w czasie ubiegłorocznych wakacji w szkole przeprowadzono remont. Nauczyciele gminy Chojna nie otrzymali w tym roku żadnych nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej, choć przepisy Karty Nauczyciela w rozdziale 6 jasno wskazują, iż należy utworzyć specjalne fundusze na rzecz tego typu nagród w budżecie organu prowadzącego placówkę, w wysokości co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych. Oszczędności w oświacie, o czym Państwo z pewnością wiecie, są w gminie wprowadzane już niemal od dwóch lat. Wszyscy pogodzili się z takim stanem rzeczy wiedząc, że sytuacja oświaty jest zła, a takie postępowanie może uratować szkoły przed likwidacją, a tymczasem okazuje się, że to był tylko zabieg marketingowy? Nie prosimy o rzeczy niemożliwe. Prosimy tylko o jedno: pomóżcie nam utrzymać szkołę dla dzieci, by kiedyś żyło im się lepiej, byście bez wstydu mogli spojrzeć w oczy im i ich rodzicom. I żeby kiedyś, jak w tym cytacie z początku listu, nie okazało się, że nie będzie nikogo, kto by te kamienie pomógł usuwać Wam. Rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej im. Przyrodników Polskich w Brwicach (list wysłano do wszystkich radnych, sygnowano podpisem dyrektora szkoły, pieczęcią szkoły i samorządu uczniowskiego)
Popieram Wasz protest w 100%. To samo przeżywały nasze dzieci i my przy tzw. reorganizacji szkoły w Witnicy. To nic komfortowego, a z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że więcej było i jest minusów tych zmian.
OdpowiedzUsuńbrawo
OdpowiedzUsuńjestesmy z wami
OdpowiedzUsuńale prosta sprawa, załóżcie szkołę społeczna i jakością edukacji przyciągnijcie innych a nie żądajcie by dla waszej wygody dopłacali inni .Niż demograficzny najszybciej może się skończyć za 7 lat, jeśli populacja miejscowości z rejonu szkoły w Brwicach jest tz. rozwojowa a jak nie to nie będzie szansy by przyrost naturalny wziął się z kosmosu, niestety
OdpowiedzUsuńMylisz się bo ludzie Ci płacą podatki a pieniądze na szkołę idą z budżety centralnego. Ale jak nic nie produkujący urzędnicy, którzy powinni pracować dla dobra ogółu zaczynają swoje urzędowania od podwyższenia sobie pensji i zamknięcia szkół to jest coś mocno nie w porządku.
UsuńTak jak wyżej jest napisane dostaną na szkolę społeczną dokładnie taką kwotę jaka wynika z wyliczeń budżetu centralnego na ilość uczniów jaka uczęszczać będzie do tej szkoły, nikt im tego nie zabierze a zazwyczaj tam gdzie powstały szkoły społeczne radni stowarzyszeniom prowadzącym szkoły takie obiekty w użyczenie przekazywali bezpłatnie.
Usuń"Dla wygody"??? Nie pisz takich bzdetow czlowieku!!! Szkoda czasu na czytanie twoich komentarzy!!!
UsuńProszę podziękować tym 132 osobom które w ostatnich wyborach samorządowych głosowały na obecnego Burmistrza w okręgu Brwice!!! no i oczywiście radnemu.Chyba,że były to osoby bezdzietne i zależało im na szybkim zamknięciu szkoły aby tą placówkę przekształcić na miejsca noclegowe dla przyszłych uchodźców.
OdpowiedzUsuńSzanowni Państwo - organizatorzy poniedziałkowego protestu - zadam Państwu jedno proste pytanie : gdzie Państwo byli gdy łączono w połowie lat dwutysięcznych szkoły tzw. chojeńską "zawodówkę oraz liceum" wbrew zdecydowanej większości nauczycieli tych szkół oraz wbrew jakiemukolwiek rachunkowi ekonomicznemu nie wspominając o rujnowaniu odrębnych historii i tradycji obu szkół. Ówcześni organizatorzy protestów nie odczuli jakiegokolwiek wsparcia ze strony szeroko pojętego środowiska nauczycielskiego gminy Chojna. Siedzieliście cicho w pełnym zadowoleniu na swoich ciepłych posadkach więc teraz nie żądajcie poparcia pisząc te dyrdymały o solidarności środowiska bo to zjawisko umarło śmiercią ekonomiczno - naturalną już jak to wyżej wykazałem wiele lat temu.
OdpowiedzUsuńŻyczę wiele wytrwałości oraz niekończącej się nadziei w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia w gospodarce rynkowej. Wierzę że z takim Państwa potencjałem będziecie rozchwytywani. - pozdrawiam....
Różnica jest taka, że nikogo nie zwolniono a szkoły dziś są mocno doinwestowane. Nic nie zlikwidowano tak jak to robi Adam "Nie będzie niczego" F.
UsuńRóżnica jest taka, że w tamtym czasie ja chodziłem do szkoły, teraz do szkoły chodzą moje dzieci! Rozumiesz człowieku biedny na umyśle?!
UsuńLudzie nie poddawajcie się jesteśmy z wami. Po proteście tłumnie wybierzcie się na sesję aby Państwo Radni spojrzeli wam głęboko w oczy zanim podejmą uchwałę która przewiduje zamknięcie waszych szkół.
OdpowiedzUsuńLudzie WSI wy szczególnie przyglądajcie się Radnym którym powierzyliście swoje głosy podczas ostatnich wyborów.
Cz Radny Drapaluk podniesie rękę za zamknięciem szkoły w Brwicach??
A może Radny Krzyżanowski przyczyni się swoim głosem do zamknięcia szkoły w Lisim Polu??
Radny Burak podniesie dłoń aby zamknąć szkołę w Godkowie??
To są radni którzy powinni powalczyć o swoją społeczność a nie kosztem ludzi ratować nieudolność burmistrza !!!
Nam na spotkaniach wiejskich Radny Mróz przedstawiając program wyborczy p. Burmistrza obiecywał że tematu zamknięcia szkół nie ma i nie będzie. Nie minął rok iiiiiiiiii PROSZĘ BARDZO ile warte są słowa wydawałoby się ludzi poważnych.
Jestem z Wami ! Popłakałam się czytając list - wiara czyni cuda a ja jestem matką i bardzo chcę wierzyć że się uda i szkoły zamknąć im się nie uda !!! Pozdrawiam Chojna24.pl
OdpowiedzUsuńA co Strażą Miejską? Co absurd! Zastanówcie się.
OdpowiedzUsuńCzekamy na ruch Drapaluka, Krzyżanowskiego i Buraka!
OdpowiedzUsuńA co będzie ze strażą miejską? Zostaje? Co za absurd!
OdpowiedzUsuńdlaczego radni gminy Trzcińsko-Zdrój na pierwszej sesji rady miejskiej,podjeli uchwałe o obniżeniu sobie pensji wiedząc że gmina ma zadłużenie, a radni naszej gminy Chojna wprost przeciwnie wiedząc że gmina tonie w długach podnieśli sobie pensje i burmistrzowi może zaczną plan naprawczy od siebie a nie od tego żeby zamykać nam szkołe w gminie jest za dużo urzędników którzy nie umieją pisać wniosków o dotacje unijne które można by wykorzystać na zmijszenie kosztów utrzymania szkół mowa o wykorzystaniu energi odnawialnych paneli słonecznych.
OdpowiedzUsuńdla wygody czyjej a myslicie o tej waszej wygodzie i pozal sie Boze oszczednosciach czy myslicie o dzieciaczkach ze szkoly z lotniska robicie sped myslicie o ich bezpieczenstwie liczebnosci klas warunkach do nauki myslicie o sobie wasze przepisy slupki liczb zyski niz demograficzny ktory sie skonczy za 7 lat a skad wiecie ze za 7lat a noz widelec bedzie akcja oszczedzamy nastanie ciemnosc bedzie przyrost nie trzeba kosmosu kosmos to dopiero jest w urzedzie
OdpowiedzUsuńrachunek prosty, nastaje ciemność za 9 miesięcy przyrost naturalny czyli rok 2016 do tego doliczamy 6 lat, czyli 2022 no chyba ze nowa minister wyśle 4 latki do szkoły. Zwykłą wiejska matematyka, szybciej się nie da niestety:(
UsuńMiejski matematyk sie znalazl!!! Co???urzedasie kita sie pali??? Polecicie ze stoleczkow i cieplych posadek!!!koniec okradania nas!!!
Usuńjestem wieśniakiem i jestem dumny z zdrowo rozsądkowej wiejskiej matematyki a nie pokręconej miejskiej. zawsze to my chłopi byliśmy tymi, którzy patrzyli w tej naszej Polsce racjonalnie. Nie da rady przyśpieszyć plonów, nie da rady oszukać natury.
Usuńwiejska i miejska matematyka niczym sie nie rozni nie musisz tak podkreslac tej wiejskosci ludzie ze wsi tez maja swoja godnosc i glos a tak poza tym zeby byl wyz demograficzny to trzeba jeszcze storzyc warunki zeby mlodzi ludzie tu zostali w naszej gminie oni najnormalniej w swieci uciekaj nie planuja tu zostac
OdpowiedzUsuńOszczędności Gmina najbardziej powinna poszukać u siebie. W Urzędzie w Chojnie jest za dużo "urzedasow" zatrudnionych po znajomosciach , tworzone są sztuczne stanowiska żeby obsadzic na nich "swoich". Dlaczego za to że Gmina jest na skraju bankructwa konsekwencje maja ponosic wszystkie dzieci w Gminie? Dlaczego tych konsekwencji nie ponosza osoby rządzące podejmujace wazne decyzje i skarbnik? Może niech radni podejma decyzje reorganizacji w gminie i zwolnienia grupowe "swoich"?!
OdpowiedzUsuńSam chętnie bym tam podjechał na ten protest, podocierać te ścierwa. J**ane nieroby zapominają kto tu dla kogo.
OdpowiedzUsuńLudzie zebrać sie i referendum przeprowadzić i pogonić nie potrzebnych ludzi z gminy np.Pania Sekretarz
OdpowiedzUsuńKierownictwo kosztuje was rocznie 1000000 ale wzmian zagram wam na trąbce i zabiorę panie na wycieczkę .Dorzucę jeszcze spotkanko noworoczne i fajny folder.
OdpowiedzUsuńNie pozwolimy na dwuzmianowosc,wspieramy,bedziemy
OdpowiedzUsuńRatujmy gmine,teraz protest,nastepnie referendum
OdpowiedzUsuńpopieram byle by to się nie skończyło na pisaniu tutaj....
UsuńCo za idioci! Zaczęli oszczędzać najpierw od szkół, a nie od siebie. Nie wiedziałem, że radni biorą jakieś kwoty za te nasiadówki. Wstyd! A z protestem nic nie wyjdzie. Społeczeństwo Chojny nie jest zgodne. Przypominam, co wyszło z głosowania. Trochę działania, ale nie z mieszkańcami Chojny.
OdpowiedzUsuńNie prawda Chojna idzie mamy dosyc czarowania i obietnic
UsuńO tak!w koncu ktos sie odwazyl wyjsc na ulice,wspolnie postawimy kres zadluzaniu naszej gminy.
OdpowiedzUsuńPopieram. Jestem z wami!
UsuńWreszcie możecie mieszkańcy obudzą się. Oby! A z drugiej strony kogo wybraliście, tego i macie. Nie byłem na głosowaniu, uważam, że po co. Znam mieszkańców Chojny, wiem, jacy są.
OdpowiedzUsuńchojna kiedys pojdzie bo jak podniosa podatki i oplaty za smieci beda kolasalne ludzie sie zbuntuja ludzie tez maja jakies granice wytrzymalosci takiej gminy w okolicy nie ma dzisiaj sa ciezki czasy i kazdy to wie ale sasiednie gminy funkcjonuja rozwijaja sie maja szkoly zarzadzaja odpadami i wiele innych rzeczy zyja jak my ale roznia sie tym od nas ze tam ktos madrze zarzadza u nas jest tak ze narod winny wstyd zeby w takiej chojnie nie ma przychodni z prawdziwego zdarzenia marzenia scietej glowy
OdpowiedzUsuńCo!?! Panie i Panowie na stanowiskach urzedniczych,sztucznie utrzymywanych,szukac nowej roboty! Idziemy po was!
OdpowiedzUsuńtrzeba w końcu wybrać, albo stagnacja i dążenie ku upadłości gminy, albo szybka reorganizacja szkolnictwa gminnego, a to zna czy natychmiastowa likwidacja szkół wiejskich. Ucierpią głównie nauczyciele, ale to jest wykształcone gremium i dadzą sobie radę w nowej rzeczywistości. Kultura na wsi to nie szkoła a działalność świetlic, stowarzyszeń, przecież szkoły zamykane są po zakończeniu lekcji. Aktualne dopłaty do szkół to zabójstwo dla gminy, w jakiej gminie pozwalają sobie na dopłaty w wysokości 8 min, gdy w kasie duży minus? Likwidować szkoły, zabezpieczyć bezpieczny dojazd, ograniczyć niektóre wydatki, zlikwidować kilka stanowisk, sciągnąć kasę z dłużników za mieszkania, obnizyć pensje burmistrzom i skarbniczce, a najważniejsze to pozyskać przedsiębiorców, którzy zasilą podatkami nasz budżet. Przecież od 6 lat miała być w Chojnie strefa ekonomiczna, brakowało jednego podpisu ponoć.Oprócz tych zmian konieczna jest zmiana na stanowisku burmistrza, ale tej przecież nie chcecie dokonać. Skoro tak ślepo wierzycie w to co czyni to pozwólcie mu dalej działać, a 4 lata szybko miną tylko co wtedy pozostanie? To co proponują obecnie jest bezsensowne i pozwoli tylko przetrwać burmistrzowi do kolejnych wyborów, tylko czy będzie dalej obcja istnienia tej gminy przy przewidywanym zqadłużeniu? Nastepni też bedą musieli likwidować szkoły, gdyż jest to nieuniknione, a dalsze odkładanie tej decyzji to pogrążanie budżetu gminy. Zastanówcie się jaki cel ma być tego protestu?!
OdpowiedzUsuńjestem przeciwko masowkach w szkolach dwuzmianowosciach madrze piszesz ale mimo wszystko oswiata nie idzie w tym kierunku dobrym to ze nie ma kasy w kasie to nie wina obywateli nastepni juz nie bada mieli co likwidowac dlatego jestem za rodzicami i trzymam kciuki
OdpowiedzUsuńMocherze jeb...ny "ucierpia tylko nauczyciele" na bank siedzisz na cieplym stanowisku...i filozofia sie wlaczyla...won z takimi komentarzami!
OdpowiedzUsuńCo absurdalne myślenie. Nauczyciele tylko ucierpią. Tu należy tylko urzędników powyrzucać, po co tylu siedzi na tym samym stanowisku. Z burmistrzem zrobić porządek i z niepotrzebnymi urzędnikami, a oprócz tego radni tam po co zostali wybrani. Po co biorą diety? W Chojnie jakiś marazm opanował i mieszkańcy zupełnie nic złego nie widzą. O rany!
OdpowiedzUsuńA w szkołach to nie można zrobić żadnych oszczędności, można, trzeba też pozwalniać niepotrzebnych,mało skutecznych w nauczaniu,wszystkich zastępców,pedagogów psychologów,zlikwidować wszystkie zajęcia kompensacyjne i diabli wiedzą jakie jeszcze, które niczego nie wnoszą w edukację,poobniżaćpensje magistrom korespondencyjnym,a zostawić tym po wiwloletnich studiach,zlikwidować ASIS,a przynajmniej ograniczyć zatrudnienie o połowę i.t.d.można by długo jeszcze,ale lepiej win szukać gdzie indziej.oświata jest cacy.
OdpowiedzUsuńPowtórzę jeszcze raz:
OdpowiedzUsuń1. Zlikwidować ASiS, zamiast sekretarek w szkołach zatrudnić księgową
2. Uruchomić oddziały przedszkolne w szkołach wiejskich, są na to przedsięwzięcie unijne pieniądze, tylko trzeba chcieć i umieć po nie sięgnąć
3. Zlikwidować Straż Miejską
4. Zlikwidować zbędne etaty w Urzędzie Gminy; np. Sekretarza oraz w pozostałych działach o 10/20%
5. Obniżyć pensje kadry kierowniczej o minimum 20%, zamrozić podwyżki, premie, nagrody
6. Obniżyć diety radnych - o co najmniej 30%
7. Miłośnikom Stowarzyszeń proponuję założenie stosownych do;
a) wywozu śmieci
b) wodociągów i kanalizacji
c) gospodarki mieszkaniowej/komunalnej
d) gospodarki małą architekturą (zieleń, chodniki, ścieżki rowerowe)
W stowarzyszeniach będzie tanio i przejrzyście, wówczas będzie można zamknąć prawie wszystkie urzędy
w gminie.
Likwidacja placówek oświatowych na wsiach jest alienowaniem tych środowisk z możliwości postępu i rozwoju oraz dostępu do kultury masowej, której animatorami są nauczyciele. Nie zapominajmy, że czeka nas reforma oświaty – likwidacja gimnazjów i wówczas wiejskie szkoły ponownie będą niezbędne. t-ski
Zajęcia wyrównawcze są dofinansowane z budżetu państwa, dzieci, których dotyczą są i tak poszkodowane przez los, trochę wiedzy, o empatii nie wspominając t-ski
OdpowiedzUsuńdobrze piszesz maja wprowadzic reforme maja zamknac gimnazja i wtedy powrot na wies nikt o tym nie mysli co bedzie za 2 lata wtedy te szkoly beda potrzebne kiedys masowo zamykano przedszkola i zlobki budynki poniszczaly teraz nie ma miejsc w zlobkach i iprzeddszkolach moze akurat nie w chojnie ale problem jest znany mysle ze panowie radni sami nie wiedza o co w tym wszystkim kaman chojna ma taki wielki potencjal szkoda ze to tak jest zmarnowane
OdpowiedzUsuńludzie z tych wiosek powinni zastanowić się nad odwołaniem i przeprowadzeniem referendum naszych władz i niektórych radnych którzy są cale nie potrzebni w gminie .Wybrać takich ludzi którzy zamiast obiecywać będą działać i pomagać bo nasz obecny burmistrz oprócz obietnic nie dotrzymanych nic nie zrobił a jeszcze szkoły chce zamykać gminę zadłużył i nic więcej nie zrobił .
OdpowiedzUsuńprzedewszystkim potrzebni sa ludzie odwazni z pomyslami i z charakterem zdzialac mozna duzo tylko trzeba chciec
OdpowiedzUsuńProgram „naprawczy”, który ma być przegłosowany na poniedziałkowej sesji (26 październik, godz.12:00) ma tylko jeden cel – przekonać banki do wykupienia obligacji (pozostało ponad 4200 z puli 5800 – mogę mieć niekompletne dane), a to z kolei pozwoli Burmistrzowi przetrwać na stołku kolejny rok – tylko o to chodzi!
OdpowiedzUsuńBrak akceptacji radnych na ten tzw. program naprawczy skutkować będzie niewypłacalnością gminy – zarząd komisaryczny i nowe wybory. Nie będą potrzebne protesty, referendum! W poniedziałek okaże się, ile są warci radni, którzy rzekomo odeszli od burmistrza. t-ski
Program jest koniecznością i tyle. Instytucje nadzoru finansowego narzucają gminie takie rozwiązanie, ponieważ radosna polityka finansowa burmistrza i skarbnika spowodowala ze dużo więcej wydajemy niż zarabiamy. Życie na kredyt się w końcu skończyło i bardzo dobrze. Tylko jak zapłacić kilka milionów zaległych i nowych zobowiązań ? Nie martwcie się mamy w końcu burmistrza ekonomistę, podobno? :)))))
UsuńŻaden bank nie chce dać kredytu .Pseudo program ma posłużyć do ubiegania się o pożyczkę od państwa.gonić dziadów lepszy komisarz przynajmniej nie kosztuje tyle co oni.
OdpowiedzUsuńMilczymy by nie pogorszyc sprawy Tracimy szanse nic nie mowiac zapraszam ludzi ktorzy chcac powiedziec DOSC przylaczcie sie
OdpowiedzUsuńzycie na kredyt sie skonczylo dobrze ze to zauwazacie pyta ktos jak zaplacic zaleglosci obciazylabym burmistrza radnych i niektorych pracownikow doradcow ksiegowe przecierz widza co sie dzieje a pozwalaja na to wszystko moze cos sie zmieni miejmy nadzieje niewiem jak moga patrzec ludziom w oczy
OdpowiedzUsuńBiedne dzieciaczki będą musiały wchodząc w życie szkolne tłuc się autobusami przez cały okres nauki w podstawówce później gimnazjum i szkole średniej. A co z dziećmi które mają chorobę lokomocyjną czy chociaż któryś z członów włączy chojeńskiej pomyślał jak tam maluszkom będzie się uczyło po męczącej podróży? ? To małe dzieci i zapewne większość ma jeszcze problemy z lokomocyjną. Likwidacja szkół wiejskich to bzdura to zabranie wsi miejsca tętniącego życiem, to miejsce które reprezentuje wieś. A dzieci z wiejskich szkół uczą się o wiele lepiej niż tych "miastowych" bo nauczyciele mają większą możliwość dopilnowania każdego ucznia.
OdpowiedzUsuńja bym kazała tym z ASISU dojeżdżać godzinę w jedną stronę, drugą godzinę na powrót, a oprócz tego mieli by jeszcze pracować 8 godzin dziennie. NA PEWNO NIE WYTRZYMAJĄ.
OdpowiedzUsuńMożliwość dwuzmianowosci w szkole podstawowej w chojnie-to padło z ust burmistrza na zebraniu w Krajniku. Ludzie z Chojny!!! Wasze dzieci tez ucierpiał. Pomozcie nam jutro!
OdpowiedzUsuńAle placzecie jak sie zyje na kredyt to zawsze bedzie manko ludzie chcieliby inwestycji w infrastrukturę chojny ale skąd na to wszystko wziąć kasę gmina biedna i tyle po drugie za mieszkania gminy się nie płaci ale płakać każdy umie banda darmozjadow
OdpowiedzUsuńBez skladu i ladu ten twoj komentarz,wiec nawet nie skomentuje go... jestes pewnie zakompleksionym,nie potrafiacym sie wypowiedziec glabem;)
OdpowiedzUsuńLudzie nie dajmy się manipulować! Ta sprawa dotyczy nie tylko Nas, którym chcą zamknąć szkoły "przekwalifikować" jak to pięknie ujął Pan Długoborski. Dotyczy to nas wszystkich. Teraz szkoły, później co? Wyższe podatki dla przedsiębiorców? Jeszcze za mało płacicie? Pomóżcie Nam jutro o 10.00 jeśli nie możecie miejcie wyrozumiałość bo walczymy o wspólne dobro. Apeluje Bandzior
OdpowiedzUsuńJednego jestem pewna po dzisiejszym spotkaniu , że osoby które rządzą naszą gminą nie są osobami mającymi zielone pojęcie o tym co robią .Jesli będzie to trwało dalej , coraz bardziej będzie pogrązało nas zwykłych obywateli , a przypominam ze wszystkie długi i kredyty przypadają nie władzy do spłacania , tylko nam zwykłym obywatelom . i jeszcze jedno dzisiaj pan Długoborski pokazał nam jak my mieszkańcy wsi w naszej gminie jesteśmy traktowani i za kogo nas się uważa .
OdpowiedzUsuńna tym spotkaniu podobal mi sie pan Stec oczywiscie mowie o wypowiedzi
OdpowiedzUsuńMi też , ale jeszcze chciałabym podziękować Panu Kłapouchowi bo widzę ze jest to człowiek któremu też nie jest obojętny los tej gminy.
OdpowiedzUsuńtak masz racje
OdpowiedzUsuńpan klapoluch tez ok szkoda ze cala rada nie sklada sie z takich ludzi
Kto może jutro na protest !!
OdpowiedzUsuńPan Kłapouch wolne żarty a może radna ze Strzelczyna która pracuje w ośrodku szkolno-wychowawczym zawiesiła emeryturę żeby dostać super pensję i swoim widokiem męczyć dzieci popatrzcie kto tam pracuje
OdpowiedzUsuńto pan Stec pierwszy proponował likwidację szkoły w Krzymowie jeszcze w zeszłym roku podliczał jakie to oszczędności mogą być z likwidacji no ale przed ludźmi to zgrywa ważniaka rudy to fałszywy jutro znów zmieni zdanie kiedy burmistrz powiedział nie likwidacjom szkół to namówił radnych żeby odeszli od burmistrza ja tam bym wolał żeby moje starsze dziecko mogło się rozwijać w szkole w Chojnie wyższy poziom i dzieci potem są odważniejsze a te młodsze mogłyby zostać w szkołach na wsi
OdpowiedzUsuńTeraz zobaczymy który z Radnych od Pana Burmistrza będzie głosował za zamknięciem szkół na wsiach, zobaczymy czym się będą kierować !!! Powinni Opublikować kto był za a kto przeciw !!! Bardzo proszę redaktora tej strony, aby podał po sesji kto jak głosował !!! Bo znając życie Panowie Radni którzy zostali przy Panu Burmistrzu będą głosować tak jak on im karze a nie jak sumienie podpowiada !!! Panowie Radni z Wiosek czekamy na wasze głosy za lub przeciw !!! Tylko Pamiętajcie to my was wybraliśmy nie Fedorowicz !!!
OdpowiedzUsuńOgulnie po co w takiej małej gminie tyle kierujoncych? 15 osób i to za dużo?!
OdpowiedzUsuń