Tunele, fundamenty, stare piwnice... jakie tajemnice kryje ziemia pod Chojną?


Remonty dróg w Chojnie odkrywają przeszłość miasta. Przy zrywaniu starego asfaltu można było zobaczyć świetnie zachowaną kostkę kamienną, z kolei na początku tygodnia przy pracach związanych kładzeniem sieci kanalizacyjnej, pracownicy budowlani natrafili na tunele. 

Tematem zajmujemy się na prośbę naszych czytelników.

Na "tunele" natrafili na początku tygodnia pracownicy budowlani remontujący powiatową ulicę Jagiellońską w Chojnie. Po zejściu do studzienki kanalizacyjnej na wysokości czerwonego budynku Urzędu Miejskiego zauważyć można było dwa krótkie tunele.

Okazało się, że jest to stara niemiecka kanalizacja - to pewnie główny kolektor ściekowy z okolic 1920 roku - powiedział nam jeden z regionalistów - nigdy nie było u nas tuneli, w mieście nie miałoby to sensu, to historia podobna do tej o karabinie maszynowy na wieży Kościoła Mariackiego. Tunele jedynie mogą znajdować się na poradzieckim lotnisku, tam miałyby zostosowanie militarne. 

Pocztówka przedstawiająca Chojnę z lotu ptaka w latach 30-stych.
W Konigsberg, czyli przedwojennej Chojnie, tunele kanalizacyjne znajdowały się pod głównymi ulicami miasta. Obecnie większość z nich jest zasypana.

Podziemia miasta skrywają fundamenty i piwnice starych kamienic, którymi gęsto zabudowane były główne ulice. Według nieoficjalnych źródeł, w 1945 roku Niemcy przebijali przejśćia w piwnicach pomiędzy kamienicami na starym mieście w celu łatwiejszej obrony Chojny.

W latach 80-tych w Chojnie zapadła się droga pod ciężarówką, jak się później okazało, zawalił się strop starej piwnicy.

Kilka lat temu fragmenty starych piwnic i fundamentów ukazały się przy budowie nowych kamienic wzdłuż ulicy Jagiełły, dziś w nowych budynkach znajduje się między innymi restauracja Capri, bank czy studio fotograficzne.
Redakcja

10 Komentarze

Nowsza Starsza