Co dalej z gminnym targowiskiem w Osinowie Dolnym? Burmistrz pisze list do kupców


Burmistrz Cedyni wypowiedziała umowę spółce ABJ na dzierżawę gminnego targowiska w Osinowie Dolnym. Gmina chce własnymi siłami prowadzić przygraniczny bazar. 

Burmistrz Gabriela Kotowicz wystosowała list do kupców i 6 lipca organizuje spotkanie z kupcami. Z kolei na 8 lipca zaplanowano przejęcie targowiska. Poniżej publikujemy Pismo do Zrzeszenia Kupców Czcibór.

W roku 2013 Gmina Cedynia przeprowadziła przetarg nieograniczony na dzierżawę i zawarła długoletnią umowę dzierżawy, która miała zapewnić stabilizację osobom prowadzącym tam działalność gospodarczą. Nowy dzierżawca – Spółka z o.o. „GRUPA ABJ” zobowiązała się do prowadzenia targowiska oraz wykonania inwestycji objętych umową. Na dzień dzisiejszy, tylko niektóre z nich zostały wykonane.

Ponadto w ostatnich miesiącach Dzierżawca nieterminowo uiszczał czynsz dzierżawny na rzecz Gminy Cedynia (na dzień 18.05.2015 r. zalegał z opłatami za część marca i cały kwiecień 2015 r., w dniu 01.06.2015 r. zalegał z opłatami dodatkowo za miesiąc maj 2015 r.). Nie są również na bieżąco dokonywane zapłaty za wykonane usługi przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Cedyni. Zaległości Spółki ABJ pojawiały się w opłacaniu podatku od nieruchomości. Mając na uwadze fakt, iż Dzierżawca targowiska pobiera opłaty od osób prowadzących tam działalność w sposób umożliwiający regulację wszystkich płatność wobec Gminy Cedynia w ustalonych terminach, opisana wyżej sytuacja nie powinna mieć miejsca. Wskazane wyżej zdarzenia spowodowały utratę zaufania władz Gminy do Dzierżawcy i wzbudziły obawę, że Gmina Cedynia nie będzie uzyskiwała należnych dochodów z tytułu dzierżawy, przy jednoczesnym obowiązku odprowadzenia podatku VAT w wysokości 23% od faktur wystawianych co miesiąc. Wobec powyższego podjęłam kroki, w celu wyegzekwowania od Dzierżawcy realizacji zobowiązań wynikających z umowy dzierżawy, w tym obowiązku uiszczania czynszu dzierżawnego na rzecz Gminy Cedynia, pod rygorem wypowiedzenia zawartej umowy dzierżawy. W konsekwencji podjętych działań czynsz dzierżawny za miesiące: marzec, kwiecień i maj został uregulowany, jednak pozostają inne niezrealizowane obowiązki wynikające z umowy.

Ostatecznie podjęłam decyzję o wypowiedzeniu umowy dzierżawy. Umowa została wypowiedziana z dniem 30.06.2015 r. Natomiast na dzień 08.07.2015 r. godz. 9.00 został wyznaczony termin przejęcia z dzierżawy targowiska gminnego przez przedstawicieli Gminy Cedynia. Dzięki temu, Gmina Cedynia – przy pomocy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Cedyni - będzie samodzielnie prowadzić targowisko gminne w Osinowie Dolnym. Spowoduje to oczekiwane należyte gospodarowanie majątkiem gminnym, a w konsekwencji przyczyni się do uzyskania dochodów dla Gminy i obrony interesu Kupców.

Mając powyższe na uwadze oraz odpowiadając na Państwa pismo z dnia 10.06.2015 r., zapraszam wszystkie osoby, które będą chciały nadal prowadzić działalność na targowisku gminnym w Osinowie Dolnym na spotkanie, które odbędzie się w dniu 06.07.2015 r. o godz. 14.00 na terenie targowiska gminnego w Osinowie Dolnym.

fot. google
Redakcja

7 Komentarze

  1. Popieram.Z targowiska GMINNEGO dochody powinny trafiać do gminy, nie do pośredników którzy za to chcą budować konkurencyjne targowisko !!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Konkurencja powinna zawsze być

      Usuń
    2. Zastanów się nad głupotom twojego komentarza" wpływają a nie wpływają"

      Usuń
  2. Widać jak nieznajomość prawa wpływa na komentarze.
    Do gminy wpływają dochody, które mają trafiac do gminy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak zwykle prawda w oczy kole. Targowisko jak wskazuje nazwa jest gminne i powinno być prowadzone przez gminę i basta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dlaczego przez wszystkich burmistrzów było zarządzane przez firmy

      Usuń
  4. A ja powiem tak-pani burmistrz na dzisiejszym zebraniu na canpolu -wydaje mi się,że popełniła dwa ciężkie przestępstwa wykorzystując swój stołek.Namawiała ludzi do występku,żeby nie płacili czynszu spółce ABJ oraz zastraszała ich ,że ich ukara finansowo za nie podpisanie umowy dzierżawy.(Podżeganie – jedna z form popełnienia przestępstwa (forma zjawiskowa). Podżeganie polega na nakłanianiu innej osoby do dokonania czynu zabronionego (art. 18 § 2 kk). Podżeganie jest zawsze zachowaniem umyślnym, popełnić je można jedynie w zamiarze bezpośrednim, w formie działania (niemożliwe jest podżeganie w formie zaniechania).Niepłacenie czynszu chyba raczej jest czynem zabronionym.art. 191 § 1 Kodeksu karnego. Czytamy w ustawie: „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.Widzę,że obecnej władzy w Cedyni poprzewracało się w głowach.Mało tego na zebraniu był przewodniczący rady miejskij pan N. były policjant na emeryturze.To jest cyrk.A za wszystkim stoi Pan M.-niemiec ,miejscowi wiedzą o kim mowa.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza