Obecność szakala złocistego w naszym regionie potwierdzili w badanach genetycznych naukowcy z Instytutu Biologi Ssaków PAN w Białowieży w województwie podlaskim.
Szakal złocisty (Canis aureus) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje w północnej i centralnej Afryce, południowo-wschodniej Europie i południowej Azji do Mjanmy. Jest największym szakalem i jedynym występującym poza obszarem Afryki. W Polsce pojedyncze osobniki obserwowane od 2015 roku.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa - Martwe zwierzę znaleziono w połowie kwietnia przy drodze pomiędzy miejscowościami Ognica i Krajnik Dolny w województwie zachodniopomorskim niedaleko granicy z Niemcami.
Szakala znalazł obywatel Niemiec, zwierzę najprawdopodobniej potrącił samochód, wskazywały na to obrażenia na ciele.
- Badania wykazały, że znaleziony osobnik był rocznym samcem o wadze 10,6 kg i długości ciała 85 cm. Liczne krwiaki podskórne i uszkodzenia czaszki wskazywały na kolizję zwierzęcia z pojazdem. Ubarwienie i rozmiary ciała, stosunkowo krótki ogon, oraz zrośnięcie opuszków środkowych palców przednich łap pozwoliło na określenie przynależności badanego osobnika do gatunku szakal złocisty Canis aureus. Wiek i płeć zwierzęcia wskazują, że mógł to być osobnik migrujący - poinformował PAP
dr hab. Rafał Kowalczyk
 |
Na zdj. Szakal złocisty (fot. wikipedia) |
Naukowcy nie wiedzą jakie mogą być skutki pojawienia się szakali. Zwierzęta te lubią tereny otwarte, doliny rzek. Żywią się gryzoniami, zającami, padliną.
Źródło: PAP