W uroczystościach wzięli udział: Ryszard Mićko - wicewojewoda zachodniopomorski, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie - Adam Siwek i Anna Wicka, członkowie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ewa Stanecka - Wojewódzki Konserwator Zabytków, Alexander Karachevtsev - konsul generalny Rosji w Gdańsku oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i władze samorządowe gminy Chojna.
Chojna jest jednym z kilku miejsc w Powiecie Gryfińskim, w których zlokalizowano cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Na założonym w latach 1950-55 cmentarzu- oprócz mogił - znajduje się stylizowany pomnik pomysłu szczecińskiego rzeźbiarza Czesława Wronki. Ufundowano go w 1971 roku. Tuż obok można zobaczyć ceglane pozostałości po kaplicy św. Gertrudy z XV wieku.
W pobliżu wejścia na cmentarz wojenny znajduje się tablica z polsko-rosyjskim – napisem, który brzmi "Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy, w tym 972 znanych z nazwiska. Spoczywają tu żołnierze różnych narodowości byłego Związku Radzieckiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej wyzwalając ziemię chojeńską i kostrzyńską. Walcząc po obu stronach Odry zginęli za wolność. Chwała im i cześć! Niech spoczywają w pokoju.”
Ostatni pochówek 91. ofiar wojny ekshumowanych z terenów Pomorza Zachodniego odbył się 9 czerwca 2011 roku , wówczas tylko sześciu żołnierzy udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska.
Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku
Ostatni pochówek 91. ofiar wojny ekshumowanych z terenów Pomorza Zachodniego odbył się 9 czerwca 2011 roku , wówczas tylko sześciu żołnierzy udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska.
Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku
Tags:
Chojna
Tyle lat po wojnie, a ciągle wzrusza. Żal poległych chłopców bez względu na narodowość, wyznanie...Oni walczyli o wolność, naszą wolność. To piękne, że zorganizowano im taki pochówek.
OdpowiedzUsuńSzkoda że zapomniano o tym iż to byli żołnierze, więc pogrzeb winien mieć wojskową oprawę, kompania honorowa,warta honorowa ,salwa honorowa ,apel poległych itd. .A nie "miałkie" przemówienia oficjeli i widownia z naprędce spędzonej młodzieży szkolnej i urzędników magistratu. Prowizorka to taka polska przywara. Naprawdę tak niewiele trzeba było ,aby nadać temu pogrzebowi właściwą rangę i oprawę.
OdpowiedzUsuńDobrze prawi....
Usuń