Letnie nadchodzące miesiące to tradycyjny okres wypoczynku, któremu towarzyszą wędrówki bliższe i dalsze. Przyjemnie jest odwiedzać miejsca pamiętające dawną przeszłość a jeszcze przyjemniej jest kiedy stare budowle, konstrukcje są skutecznie zabezpieczone.
W połowie drogi wojewódzkiej nr 121 przebiegającej przez dwa powiaty: gryfiński i myśliborski łączącej Pniewo z miejscowością Rów znajduje się malowniczo położona otoczona lasami, mała wioska Rożnowo (Gmina Banie).
W środku Rożnowa stoi XV wieczny kościół kamienny. Plac kościelny (prawdopodobnie dawny cmentarz) otoczony jest zabytkowym murem zbudowanym z kamieni polnych, wspieranym od zewnątrz przyporami. W ogrodzeniu kamiennym widoczne są ubytki, szczególnie w części północnej (w kierunku Gryfina) muru. W pobliżu efektownego wejścia na teren kościelny widoczny jest duży ubytek w murze, kamienie rozwarstwiają się i osuwają stanowiąc niebezpieczeństwo dla licznie przemieszczających się po drodze nr 121 pojazdów samochodowych. Z upływającym czasem pojawiają się w ładnym, zabytkowym ogrodzeniu kościelnym - świeże widoczne zniszczenia.
W pobliżu Rożnowa równolegle do drogi wojewódzkiej nr 121 w pewnym oddaleniu na wschód płynie malownicza rzeka Tywa. W minionym czasie na rzece zbudowanych zostało z uwagi na najwyższy spadek wodny spośród rzek Pomorza Zachodniego wiele młynów wodnych. Ruiny spalonego młynu wodnego znajdują się w pobliżu wioski.
Zdjęcia: Andrzej Krywalewicz
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ POPRZEDNIE TEKSTY Z SERII "WŁÓCZĄC SIĘ PO ŚREDNIOWIECZNYM POGRANICZU NOWEJ MARCHII I KSIĘSTWA POMORSKIEGO"