70. lecie założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnie [foto]



Okrągłą rocznicę 70. lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej świętowano w Chojnie. Na uroczystości zaproszono jednostki z regionu, była również obecna delegacja z zaprzyjaźnionego czeskiego miasta Sušice.


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy, po nabożeństwie w kondukcie wszyscy przeszli na Plac Konstytucji 3 Maja gdzie odbyło się wręczenie odznaczeń.

Odznaczenia podczas 70 - lecia założenia OSP w Chojnie wręczali: 
Prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP w Szczecinie – dh Stanisław Dycha
Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP w Gryfinie – dh Bronisław Tessar
Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP w Chojnie – Jan Będzak 
Komendant Powiatowy PSP w Gryfinie – bryg. Jacek Rudziński 

Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku nadało medal honorowy im. Bolesława Chomicza bryg. Jackowi Rudzińskiemu.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej nadało Srebrny Medal za Zasługi dla pożarnictwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnie;

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinie Uchwałą z dnia 14 kwietnia 2015 r. nadało:

ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA dla dh Andrzeja Olejnika, dh Kazimierza Pośniaka.

Srebrny MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA dla dh Adama Fedorowicza, dh Marcina Chodynieckiego.

BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA dla dhny Kamili Chojnowskiej, dh Damiana Czyżewskiego, dh Łukasza Rytel, dh Tomasza Stachnio, dh Macieja Zielonki.

ODZNAKĘ WZOROWY STRAŻAK dla dh Andrzeja Będzaka, dh Kamila Pohoreckiego, dh Dawida Korneckiego, dh Marka Milewskiego, dh Artura Gromkowskiego, dhny Iwony Frydryszak, dh Marcina Śliwińskiego, dh Jarosława Olejarza, dh Przemysława Ostręgi, dh Bartosza Tołłoczko, dh Pawła Zielonki, dh Jakuba Chromika. 

ODZNAKĘ ZA WYSŁUGĘ LAT:

55 LAT
dh Kazimierza Pośniaka,
dh Jana Jakubiszyna

40 LAT
dh Edwarda Józefackiego,
dh Władysława Kiełczewskiego,
dh Daniela Będkowskiego,

30 LAT
dh Jana Będzaka,

20 LAT
dh Grzegorza Naleckiego,
dh Andrzeja Olejnika,
dh Tomasza Rakowskiego,

10 LAT
dh Marcina Śliwińskiego,
dhny Kamili Chojnowskiej,
dh Artura Gromkowskiego,

5 LAT
dh Daniela Kałużniaka,
dh Wojciecha Greguły,
dh Dawida Korneckiego,
dh Andrzeja Będzaka,
dhny Iwony Frydryszak,
dh Macieja Zielonki. 

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej działając na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 r., w sprawie zakresu szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego decyzją nr XVI/ 60 KSRG, włączył z dniem 4 maja 2015 roku Ochotniczą Straż Pożarną w Nawodnej, gmina Chojna, do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego do dnia 30 kwietnia 2020 roku”

Rys Historyczny OSP Chojna
Po wyzwoleniu ziem zachodnich w 1945 roku zaczęła napływać na ziemie odzyskane ludność zza Buga i innych terenów dawnej i teraźniejszej Polski w poszukiwaniu "chleba" i nowego miejsca osiedlania się. 
Pierwsi osadnicy zastali w Chojnie same gruzowisko, nie zbyt wiele było całych budynków nadających się do zasiedlenia. Nowi mieszkańcy od razu wzięli się za odgruzowywanie miasta tworząc brygady ochotników. Podczas takich robót zrodziła się myśl utworzenia straży ogniowej. 
Na przełomie maja i czerwca 1945 r. powstała w Chojnie Ochotnicza Straż Pożarna, na której czele stanął Mieczysław Kupczyk - był on pierwszym Naczelnikiem i zarazem jej założycielem. W skład ścisłego zarządu wchodzili również: Józef Hulewicz, Józef Ryś i Stanisław Oczyński.
Pierwszą siedzibą OSP były ruiny kościoła, obecnie odbudowany kościół Świętej Trójcy - w którym trzymano podręczny sprzęt gaśniczy - łopaty, wiadra, bosaki i drabiny. W owym czasie jednostka liczyła ok 15 członków. 
Na początku lat 60-tych Chojna otrzymała samochód pożarniczy Star 25, który był garażowany na ulicy Bolesława Chrobrego - w chwili obecnej blogi PGR - w garażu Poczty Polskiej. W 1945 OSP zmieniło siedzibę przenosząc się na ul. Jagiellońską, gdzie mieści się do chwili obecnej. Budynek był zniszczony, wymagał dużego remontu, ale strażacy w czynie społecznym wykonali wszystkie prace remontowe. W latach 70-tych przebudowane zostały garaże, mieściły się w nich większe samochody pożarnicze. 
Po odejściu Mieczysława Kupczyka, Naczelnikiem został Stanisław Pawlicki, po nim był Bogdan Nalborski. Pierwszym prezesem był Kazimierz Pasiut, który od 1974 r. pełnił tę funkcję, a następnie wyjechał z Chojny, od 1974 . prezesem OSP był Ryszard Moćko aż do 2006 roku. Dziś prezesem jest dh Andrzej Będzak a naczelnikiem Sławomir Trzópek. W latach 70-tych w szeregach OSP było 45 czynnych strażaków, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców i drużyna kobieca, były 2 drużyny MDP (chłopcy i dziewczęta) przy Liceum Ogólnokształcącym oraz jedna drużyna przy ZSZ w Chojnie. 
W chwili obecnej w Chojnie jest 36 czynnych strażaków oraz drużyna młodzieżowa - chłopięca. Jednostka jest w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym, na swoim wyposażeniu posiada 2 sprawne wozy bojowe Jelcz 235 oraz Iveco Eurocargo. Jednostka jest wyposażona w specjalistyczne umundurowanie, sprzęt bojowy, posiada wyszkolonych strażaków w ratownictwie medycznym (10 osób), przeszkoleni są dowódcy MDP. Jednostka czynnie uczestnicy w życiu społecznym miasta i gminy. Rocznie OSP Chojna bierze udział w 150 - 220 akcjach ratowniczo - gaśnicznych. 

Redakcja

3 Komentarze

  1. Panie Redaktorze, wiem, że rys historyczny otrzymał Pan od straży pożarnej, albo z gminy, ale nie można powielać nieprawdziwych informacji. Chodzi mi o zapis "W skład ścisłego zarządu wchodzili również: Józef Hulewicz, Józef Ryś i Stanisław Oczyński - jedyny żyjący strażak założyciel jednostki w Chojnie. " Pan Stanisław Oczyński nie żyje już.

    OdpowiedzUsuń
  2. Za co medale dostają kadencyjni burmistrzowie?!

    OdpowiedzUsuń
  3. A Rudzinski za co dostał? To przecież jego obowiązek współpracować z OSP... Sami sobie chłopcy dają.
    Taa, teraz trzeba wory medali szykować bo wszystkie OSP będą po kolei" jubilusić" się

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza