Z inicjatywy Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, 3 marca w Szkole Podstawowej im. Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego oraz w Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni, odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Ligi Morskiej i Rzecznej. Komandor Marek Padjas - dowódca Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Kołobrzegu a jednocześnie Wiceprezes Zarządu głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Antoni Szarmach - Prezes kołobrzeskiego oddziału, opowiedzieli uczniom o działalności tej zasłużonej w historii Polski organizacji społecznej. Mundurową asystę stanowiły uczennice Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu, które wraz ze swoimi nauczycielami przyjechały zachęcić do wstąpienia w mury ich szkoły.
Goście z portu nad Parsętą, przybyli specjalnie w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą Walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem. Podczas spotkania, młodzież mogła dowiedzieć się o historii polskich ceremonii zaślubinowych, o działalności Ligii, ważnych postaciach dla gospodarki morskiej oraz historii żeglarstwa wielkich Polaków. Spotkanie było także zachętą do utworzenia szkolnych kół ligowych, w których młodzież uczestniczy w wielu atrakcyjnych przedsięwzięciach, w spływach i rejsach. Ligowcy wystosowali zaproszenie do udziału w kołobrzeskich obchodach rocznicy zaślubin z morzem, które odbędą się w dniach 17-18 marca 2015r.
Dla cedyńskiej młodzieży była to ważna lekcja patriotyzmu, oparta o konkretne przykłady działalności pasjonatów. Widoczne zainteresowanie w trakcie spotkania było dowodem, że tematyka prelekcji i pokazu była trafiona, a samo wystąpienie przykuwające uwagę słuchaczy.
Wizyta miała też na celu preorientację zawodową cedyńskiej młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się o profilu działalności Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu. Mieli również okazję osobiście porozmawiać z uczennicami tejże szkoły m.in. o wymogach związanych z przyjęciem do szkoły, o szkolnym internacie oraz o nowoczesnej aparaturze dydaktycznej, z której korzystają uczniowie w trakcie lekcji.
Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się ponownie. Trzymajmy się morza!
Liga Morska i Rzeczna to polska organizacja społeczna stawiająca sobie za cel propagowanie zagadnień morskich wśród polskiego społeczeństwa. Działa na rzecz rozbudowy floty morskiej i rzecznej w naszym kraju. Powstała 27 kwietnia 1924 r. z przekształcenia Ligi Żeglugi Polskiej. W 1953r. została zlikwidowana przez włączenie jej do Ligi Przyjaciół Żołnierza. Została reaktywowana w 1980 r. podczas II Kongresu Kultury Morskiej w Gdańsku i działa po dzień dzisiejszy. Jej obecnym prezesem jest kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Co roku 18 marca w Kołobrzegu obchodzona jest uroczystość Zaślubin Polski z Morzem. Jest to związane z historycznym wydarzeniem, które miało miejsce 18 marca 1945r. w Kołobrzegu.
„18 marca 1945 r. – już po zakończeniu walk o Kołobrzeg – około godz. 16.00 na tarasie i stoku Fortu Ujście, obok zburzonej latarni morskiej odbyły się główne uroczystości Zaślubin Wojska Polskiego z Morzem Bałtyckim. Uczestniczyły w nich delegacje wszystkich walczących w Kołobrzegu jednostek wojskowych oraz przedstawiciele dowódców 1 i 2 Armii WP. Najpierw odbyła się Msza polowa, celebrowana przez ks. kpt Alojzego Dudka, potem – przy dźwiękach hymnu narodowego – wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt. Kapral. Franciszek Niewidziajło, który wypowiedział rotę zaślubin „Przyszliśmy, Morze po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na darmo nasz trud. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy, Rzucając pierścień w twe fale, biorę z Tobą ślub, ponieważ Tyś było i będziesz zawsze Nasze”. Następnie zszedł z trybuny i w asyście dwóch żołnierzy udał się w kierunku wejścia do portu i tam z kamiennego muru rzucił do morza pierścień.