Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów polskich rodzin. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski: „Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlaczego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.” Mogliśmy się przekonać o prawdziwości tych słów 16 stycznia podczas VII Konkursu Kolęd i Pastorałek, jaki odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach.
Uroczystość rozpoczęły Dyrektor Szkoły Podstawowej oraz Dyrektor MGOK w Mieszkowicach serdecznie witając wszystkich wykonawców, opiekunów, gości i całą społeczność.
Duża ilość uczestników (41 podmiotów wykonawczych) świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu imprezą w naszym regionie i spełnieniu podstawowych celów konkursu, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej, uwrażliwienie młodych ludzi na jej piękno, zainteresowanie kolędowaniem w naszej gminie, budzenie i rozwijanie zainteresowań oraz umiejętności muzycznych, prezentacja umiejętności wokalnych uczestników.
Do Mieszkowic zjechali wykonawcy z przedszkoli, szkół, ośrodków kultury oraz osoby indywidualne z Dębna, Boleszkowic, Dargomyśla, Kostrzyna, Zielina, Morynia i Mieszkowic. Ponad stu wykonawców zaprezentowało najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe.
Uczestnicy prezentowali się w kilku kategoriach wiekowych. Rozbrzmiewały tradycyjne kolędy, a także pastorałki we współczesnych aranżacjach.
Wykonawców oceniało jury w składzie: Aleksandra Bałachowska – przewodnicząca - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu solowego, Barbara Nowicka - dyrektor MGOK i Tomasz Karwowski - nauczyciel muzyki Gimnazjum w Mieszkowicach.
W ocenie wzięto pod uwagę dobór repertuaru, poprawność wykonania linii melodyczno-rytmicznej, intonację, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało miejsca w następujących kategoriach wiekowych:
Kategoria przedszkola
I miejsce ex aequo:
- Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Mieszkowicach
- Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego ze SP w Zielinie
- Kacper Kapinus z Przedszkola nr 2 w Dębnie
- duet "Hania i Gabryś" z MOK w Moryniu.
Kategoria szkoły podstawowe soliści klas I-III
I miejsce: Wanessa Adamska ZS Moryń
II miejsce: Kacper Mielnik SP Mieszkowice
III miejsce: Iga Czerniecka SP nr 3 Dębno
Kategoria szkoły podstawowe zespoły klas I-III
I miejsce: tercet "Michalina , Hania i Kacper" SP Mieszkowice
II miejsce: Szkolny Zespół Pieśni i Tańca "Mali Zieliniacy" SP Zielin
III miejsce: duet "Agatka i Ewa" z MOK Moryń
Kategoria szkoły podstawowe soliści klas IV-VI
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Damian Janiak SP Dargomyśl
III miejsce ex aequo:
- Maja Kołakowska SP Mieszkowice
- Natalia Łuszczek SP Mieszkowice
Kategoria szkoły podstawowe zespoły klas IV-VI
I miejsce ex aequo:
- zespół wokalno-flażoletowy SP Mieszkowic
- duet "Małgosia i Wiki" MOK Moryń
Kategoria gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna soliści
I miejsce: Agata Srokowska Gimnazjum Mieszkowice
II miejsce: Adrianna Iwan ZS Kostrzyn
III miejsce: Marta Wojtczak MOK Moryń
Kategoria zespoły gimnazjum
I miejsce: zespół wokalny Gimnazjum Mieszkowice
II miejsce: Duet "Marta i Klaudia" MOK Moryń
Kategoria zespoły dorośli
I miejsce: "Platerówki" Boleszkowice
II miejsce: "Dobrawa" Mieszkowice
III miejsce: "Kalimera" Piasek
W trakcie konkursu wszyscy poczuli magię minionych już Świąt Bożego Narodzenia, przenieśli się w ten cudowny czas. We wszystkich zaprezentowanych wykonaniach można było usłyszeć radość a zgromadzona publiczność mogła przekonać się jak bogata i różnorodna jest twórczość związana z okresem świąt Bożego Narodzenia. Niespodzianką był krótki recital Pani Aleksandry Bałachowskiej, przy akompaniamencie Zbigniewa Ciszka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, instruktorzy podziękowania, laureaci zaś pamiątkowe statuetki. Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury z Mieszkowic.
Sponsorami tegorocznego konkursu byli: Nadleśnictwo Mieszkowice, Bank Spółdzielczy Mieszkowice Oddział w Chojnie oraz Rada Rodziców SP Mieszkowice. Dziękujemy za życzliwość i wsparcie wszystkim ofiarodawcom.
Słowa uznania dla wytrwałego jury konkursu, nauczycielom i instruktorom, za przygotowanie uczestników.
Na kolejny konkurs zapraszamy już za rok!