Przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie oraz członkowie Kapituły (zgodnie z Regulaminem - radni najstarsi wiekiem – Stanisław Drapaluk i Kazimierz Komorzycki oraz przewodniczący Komisji stałych Rady: Piotr Mróz, Patryk Szczapa, Wojciech Skrzypczyk) wręczyli Księdzu Prałatowi Antoniemu Chodakowskiemu oraz Gerardowi Lemke - złoty znaczek, akt nadania, legitymację Honorowego Obywatela oraz uchwałę Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 28.08.2014r. ws. nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Chojna.
Oto co Burmistrz Adam Fedorowicz powiedział o nowych, Honorowych Obywatelach Gminy Chojna:
Ksiądz Dziekan Prałat mgr Antoni Chodakowski, syn Aleksandra i Stanisławy
urodził się 22.06.1941 r. w Żużelicy powiat Równe. W latach 1960-1965 studiował, uzyskując wykształcenie wyższe teologiczno-socjologiczne.
Dnia 20 czerwca 1965r. przyjął świecenia kapłańskie. Był wikariuszem w latach 1965-74,
a następnie proboszczem parafii w Wełtyniu (Gmina Gryfino). Od 4 grudnia 1984 r. ( tj. od 30 lat) Ksiądz Prałat jest mieszkańcem Gminy Chojna. Od 1984 r. jest także Proboszczem parafii p.w. Świętej Trójcy w Chojnie, która powstała w dniu 22.09.1963 r. Jest także Dziekanem Dekanatu Chojna.Przeprowadził wiele remontów w kościele parafialnym i poklasztornych budynkach.
Jego dbałość o zabytki - jest konsekwentna, a co najważniejsze - skuteczna. Od 1987 r. jest jednym z: inicjatorów spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej w Chojnie oraz jednym z koordynatorów odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie. Początki współpracy Księdza Prałata Antoniego Chodakowskiego z Gűntherem Kumkarem były „romantycznie trudne”, ale jak to zwykle bywa „wielkie podróże, wielkie przedsięwzięcia i wielkie wyzwania – zaczynają się od zrobienia pierwszego kroku...” Tym „pierwszym krokiem” - była wspólna praca w 1987r. polskiej i niemieckiej młodzieży, która sprzątała ruiny Kościoła Mariackiego . Z wyciągniętych z ruin, odzyskanych i wyczyszczonych cegieł - ułożono wtedy pierwszy, prowizoryczny ołtarz. I tak zaczęła się historia nabożeństw ekumenicznych w Chojnie...
Ksiądz Prałat z dużym pietyzmem zabiega o renowację zabytków przeszłości, za co został doceniony i odznaczony w 2005 roku przez Ministra Kultury - Złotą Odznaką "Za opiekę nad zabytkami". Od końca lat 80-tych ubiegłego wieku - jest jednym z głównych organizatorów Nabożeństw Ekumenicznych w Chojnie, które w 2014 r. odbyły się po raz 25. - w ramach tradycyjnych Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Ekumenizmu.
Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski wniósł ogromny wkład w realizowaną przez Mieszkańców Gminy Chojna współpracę transgraniczną oraz polsko-niemieckie pojednanie ponad podziałami w duchu międzynarodowego zrozumienia, porozumienia i duchowej integracji. Od lat pełni funkcję współprzewodniczącego Polsko-Niemieckiej Fundacji „Kościół Mariacki w Chojnie”. Dnia 14 listopada 1997 r. Papież Jan Paweł II - przyznał Księdzu Antoniemu Chodakowskiemu godność Prałata - Kapelana Jego Świątobliwości.
Wojewoda Szczeciński - w uznaniu zasług dla Pomorza Zachodniego - dnia 14 listopada 1997 r. nadał Mu odznakę „Gryfa Pomorskiego”. Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski był nominowany i otrzymał nagrodę Starosty Gryfińskiego - statuetkę „BOCIANA” - za promocję Powiatu Gryfińskiego. Decyzją Kapituły
z dnia 13 stycznia 2006 roku przyznano mu statuetkę w kategorii WSPIERAJĄCY SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNĄ.
Dyrektor Zespółu Szkół w Chojnie dnia 28 lutego 2003 r. nadał Księdzu Prałatowi Antoniemu Chodakowskiemu honorowy tytuł „Przyjaciela Szkoły” jako „ wyraz uznania za szczerą i życzliwą obecność oraz wszelką pomoc w szkolnych troskach i radościach”.
Dnia 22.12.2011 r. Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga - Metropolita Szczecińsko-Kamieński mianował Ks. Antoniego Chodakowskiego Kanonikiem Honorowym Wolińskiej Kapituły Kolegialnej „w uznaniu dla postawy kapłańskiej w oficjalnie wypełnianych obowiązkach
i powierzanych sobie urzędach”.
Wieloletnia praca duszpasterska Księdza Prałata Antoniego Chodakowskiego – na rzecz kształtowania wartości duchowych, rozwijania i utrwalania więzi społecznych oraz integrowania środowiska lokalnego wokół wspólnych inicjatyw, szczególnie na rzecz rewitalizacji zabytkowych obiektów sakralnych, a także wieloletnia aktywność na rzecz rozwoju i utrwalania dziedzictwa kulturalnego na terenie Chojny – zasługują na szczególne docenienie także przez władze samorządowe i mieszkańców – czego wyrazem jest przyznanie przez Radę Miejską w Chojnie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Chojna.
Na zdj. Gerard Lemke (fot. Cezary Kujawski/chojna24.pl) |
Gerard Lemke urodził się 21.11.1935 r. w Strzelcach Krajeńskich, gdzie w latach 1946-1950 ukończył Szkołę Podstawową. Naukę kontynuował w latach 1950-1955 r. w Liceum Pedagogicznym w Gorzowie Wielkopolskim. Natomiast w latach 1955-1960 studiował na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończył jako mgr filologii polskiej.
Od 01.09.1960r. ( tj. od 54. lat) - jest mieszkańcem Chojny i to - z tą Małą Ojczyzną związał swe losy prywatne i zawodowe. Droga zawodowa i społeczna Pana Gerarda Lemke miała charakter bardziej ewolucyjny, niż rewolucyjny... Najpierw, w latach 1960-61 pracował jako nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Chojnie, potem w latach 1961-1972 został zastępcą dyrektora LO w Chojnie, a następnie w okresie 1972-1975 pełnił funkcję dyrektora LO w Chojnie.
W okresie od 1975 do 1983r. był Inspektorem Oświaty i Wychowania w Chojnie. Przez 4 lata, między 1984-1988 rokiem był Naczelnikiem Miasta i Gminy Chojna. I tu należy wspomnieć, w jakich okolicznościach - przestał być naczelnikiem...
Otóż, w 1988r. Gerard Lemke został wezwany do Urzędu Wojewódzkiego i od ówczesnego Wojewody Szczecińskiego otrzymał „propozycję nie do odrzucenia”... Wojewoda postawił przed niej alternatywę: „ albo Gerard Lemke natychmiast złoży rezygnację z funkcji naczelnika , albo zostanie z tego stanowiska – natychmiast odwołany.” Z obecnej perspektywy - powód takiej reakcji ówczesnego wojewody był dosyć kuriozalny...
Podczas uroczystości odbywającej się w nowo otwartym ratuszu chojeńskim , czyli obecnym Centrum Kultury – Gerard Lemke jako gospodarz miasta i gminy - publicznie powitał byłych, niemieckich Mieszkańców Chojny. Wojewoda uznał ten fakt za podstawę do zwolnienia z funkcji. Gerard Lemke - oczywiście złożył rezygnację z funkcji naczelnika.
Stare porzekadło mówi, że „ciężko się żyje ludziom, którzy - wbrew wszystkim - za wcześnie mają rację...”. Od 10. lat Polska jest w Unii Europejskiej. Dzisiaj, od 23. lat Gerard Lemke jest już na emeryturze, ale historia pokazała, że to nie wojewoda , ale - Gerard Lemke miał wtedy rację...
...i nadal konsekwentnie działa na rzecz polsko-niemieckiego pojednania...
Gerarda Lemke w przeszłości uhonorowano : Odznaką „Gryfa Pomorskiego” (w 1972r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi ( w 1977r.) i Złotym Krzyżem Zasługi ( w 1981r.), Srebrną Odznaką Europa-Union Niemcy (w 1998r.) i Złotą Odznaką Europa-Union Niemcy (w 2002r.).
Dnia 30 sierpnia 2008r. - niemieccy Fundatorzy Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie wyrazili swoje uznanie dla P.Gerarda Lemke, przyznając mu krzyż „Quaerete pacem civitas” za „ Niestudzone współdziałanie przez ponad 20 lat przy odbudowie Kościoła Mariackiego w Chojnie.” Niemieccy fundatorzy uznali, że „... mądra i przezorna działalność Gerarda Lemke jako tłumacza i jego rady były cennym wkładem dla wzajemnego rozumienia się Polaków i Niemców”.
Zdaniem partnerów niemieckich - Pan Gerard Lemke - „ pomagał przezwyciężać stereotypy, uprzedzenia i obawy, a Jego praca jest niezastąpionym przyczynkiem nowych czasów, w nowej Europie, czasu porozumienia i tolerancji w mieście naznaczonym wojną i wysiedleniem”.
Pan Gerard Lemke był dwukrotnie nominowany do nagrody Starosty Gryfińskiego - statuetki „BOCIANA” - za promocję Powiatu Gryfińskiego.
Decyzją Kapituły z dnia 13 stycznia 2006 roku przyznano Mu nominację w kategorii ANIMATOR WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ oraz w kategorii WSPIERAJĄCY SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNĄ.
Dnia 9 maja 2005r. w Poczdamie - Gerard Lemke otrzymał także DYPLOM EUROPEJSKI przyznany przez Kraj Związkowy Brandenburg za „szczególne zasługi na rzecz integracji europejskiej w Brandenburgii”.
W 1993r. był współzałożycielem a następnie wiceprzewodniczącym i od 1995r. przewodniczącym – Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy . Od 1988 r. – wspólnie i innymi osobami prowadzi działalność na rzecz odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie.
Przez lata, z dużym społecznym zaangażowaniem rozwijał kontakty z niemieckim stowarzyszeniem partnerskim - Europa-Union Brandenburg.
Obydwa stowarzyszenia utrzymują ścisłe przyjazne kontakty, które są owocne dla Mieszkańców po obu stronach Odry - charakteryzując się szczerością, tolerancją i zrozumieniem.
Punktami kulminacyjnymi dla Mieszkańców w regionie są wspólne polsko-niemieckie spotkania i imprezy jak np. Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Ekumenizmu oraz rokroczna działalność charytatywna na rzecz rodzin wielodzietnych na terenie Gminy Chojna (pn.„Radość dzieciom pod choinkę”).
Wyrazem dobrych, sąsiedzkich stosunków są także organizowane konferencje dotyczące spraw europejskich, spotkania młodzieży i podróże studyjno - informacyjne szlakiem polskiej i niemieckiej historii oraz kultury.
Gerard Lemke wniósł znaczący wkład w tę - z powodzeniem realizowaną współpracę transgraniczną między Polakami i Niemcami, ponieważ jest zainteresowany konstruktywną pracą zespołową w duchu polsko-niemieckiego porozumienia
i w duchu procesu integracyjnego.
Wieloletnia praca Pana Gerarda Lemke - na rzecz kształtowania wartości duchowych, rozwijania więzi społecznych i jednoczenia środowiska lokalnego wokół wspólnych inicjatyw, a także wieloletnia aktywność na rzecz rozwoju i utrwalania dziedzictwa narodowego oraz tradycji regionu - w tym promocja Chojny w kraju i za granicą - zasługują na szczególne docenienie , którego wyrazem jest otrzymanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Chojna.
Sądzę, że ten honorowy tytuł - nie jeszcze ukoronowaniem Jego życia i zasług dla Gminy Chojna i jej Mieszkańców, bo w dziedzinie aktywności społecznej – jestem przekonany, że - Pan Gerard Lemke zdecydowanie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa...
Gerarda Lemke w przeszłości uhonorowano : Odznaką „Gryfa Pomorskiego” (w 1972r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi ( w 1977r.) i Złotym Krzyżem Zasługi ( w 1981r.), Srebrną Odznaką Europa-Union Niemcy (w 1998r.) i Złotą Odznaką Europa-Union Niemcy (w 2002r.).
Dnia 30 sierpnia 2008r. - niemieccy Fundatorzy Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie wyrazili swoje uznanie dla P.Gerarda Lemke, przyznając mu krzyż „Quaerete pacem civitas” za „ Niestudzone współdziałanie przez ponad 20 lat przy odbudowie Kościoła Mariackiego w Chojnie.” Niemieccy fundatorzy uznali, że „... mądra i przezorna działalność Gerarda Lemke jako tłumacza i jego rady były cennym wkładem dla wzajemnego rozumienia się Polaków i Niemców”.
Zdaniem partnerów niemieckich - Pan Gerard Lemke - „ pomagał przezwyciężać stereotypy, uprzedzenia i obawy, a Jego praca jest niezastąpionym przyczynkiem nowych czasów, w nowej Europie, czasu porozumienia i tolerancji w mieście naznaczonym wojną i wysiedleniem”.
Pan Gerard Lemke był dwukrotnie nominowany do nagrody Starosty Gryfińskiego - statuetki „BOCIANA” - za promocję Powiatu Gryfińskiego.
Decyzją Kapituły z dnia 13 stycznia 2006 roku przyznano Mu nominację w kategorii ANIMATOR WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ oraz w kategorii WSPIERAJĄCY SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNĄ.
Dnia 9 maja 2005r. w Poczdamie - Gerard Lemke otrzymał także DYPLOM EUROPEJSKI przyznany przez Kraj Związkowy Brandenburg za „szczególne zasługi na rzecz integracji europejskiej w Brandenburgii”.
W 1993r. był współzałożycielem a następnie wiceprzewodniczącym i od 1995r. przewodniczącym – Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy . Od 1988 r. – wspólnie i innymi osobami prowadzi działalność na rzecz odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie.
Przez lata, z dużym społecznym zaangażowaniem rozwijał kontakty z niemieckim stowarzyszeniem partnerskim - Europa-Union Brandenburg.
Obydwa stowarzyszenia utrzymują ścisłe przyjazne kontakty, które są owocne dla Mieszkańców po obu stronach Odry - charakteryzując się szczerością, tolerancją i zrozumieniem.
Punktami kulminacyjnymi dla Mieszkańców w regionie są wspólne polsko-niemieckie spotkania i imprezy jak np. Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Ekumenizmu oraz rokroczna działalność charytatywna na rzecz rodzin wielodzietnych na terenie Gminy Chojna (pn.„Radość dzieciom pod choinkę”).
Wyrazem dobrych, sąsiedzkich stosunków są także organizowane konferencje dotyczące spraw europejskich, spotkania młodzieży i podróże studyjno - informacyjne szlakiem polskiej i niemieckiej historii oraz kultury.
Gerard Lemke wniósł znaczący wkład w tę - z powodzeniem realizowaną współpracę transgraniczną między Polakami i Niemcami, ponieważ jest zainteresowany konstruktywną pracą zespołową w duchu polsko-niemieckiego porozumienia
i w duchu procesu integracyjnego.
Wieloletnia praca Pana Gerarda Lemke - na rzecz kształtowania wartości duchowych, rozwijania więzi społecznych i jednoczenia środowiska lokalnego wokół wspólnych inicjatyw, a także wieloletnia aktywność na rzecz rozwoju i utrwalania dziedzictwa narodowego oraz tradycji regionu - w tym promocja Chojny w kraju i za granicą - zasługują na szczególne docenienie , którego wyrazem jest otrzymanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Chojna.
Sądzę, że ten honorowy tytuł - nie jeszcze ukoronowaniem Jego życia i zasług dla Gminy Chojna i jej Mieszkańców, bo w dziedzinie aktywności społecznej – jestem przekonany, że - Pan Gerard Lemke zdecydowanie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa...
Tags:
Chojna
Uroczystość uświetnił tw justyna dobrze ze mnie tam nie bylem
OdpowiedzUsuńuroczysta sesja ale kworum chyba nie było ,to chyba nie ważne przykro
OdpowiedzUsuńIDĄ WYBORY MAM NADZIEJE ŻE LUDZIE FEDOROWICZOWI I RADNYM OBECNEJ KADENCJI POKAŻĄ ICH MIEJCE I NIEBĘDĄ ICH SKREŚLAĆ , choc nowe stowarzyszenie sobie założyli , A PRZYSZŁA RADA I BYRMISTRZ PRZEKAŻĄ WSZYSTKIE NIEPRAWIDŁOWOSCI JAKIE DOKONYWAŁY SIE ODPOWIEDNIM WŁADZĄ I ODPOWIEDZĄ ZA SWOJE CZYNY.
OdpowiedzUsuńW swoim czasie gdy pan Lemke był dyrektorem w Liceum niektórzy pracownicy zarabiali mniej niż przewidywała ustawa!Gdy jedna z pracownic upomniała się o to..Pan Lemke takie stawiał wymagania ,tak dokuczał że ta pani oczywiście musiała się zwolnić!!Pracownikom wypłacono wyrównano zaniżone wypłaty chyba półroczne!Kłopot z przestrzeganiem ustawy o wynagrodzeniach w tamtym czasie miało tylko Liceum w Chojnie!
OdpowiedzUsuńJa natomiast słyszałem o innej przyczynie zwolnienia pana Lemke.-załatwienie mieszkania dla córki!Jak na honorowego mieszkańca gminy coś za dużo tu niejasności!
OdpowiedzUsuń