„Wspólna historia na pograniczu Odry – Cedynia 2014”



„Wspólna historia na pograniczu Odry – Cedynia 2014” - pod takim tytułem Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu rozpoczął 26 maja realizację projektu dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa z Funduszu Małych Projektów INTERREG IV A.



W ramach projektu zrealizowano polsko – niemieckie warsztaty wideofilmowania i fotograficzne dla dzieci i młodzieży (18.06) oraz „Cedyńskie Spotkania z Historią”(22.06), gdzie mogliśmy podziwiać pardę historyczną, turnieje rycerskie i inscenizacje bitwy z roku 972, pokaz sokolnictwa, występy kuglarzy i żonglerów oraz średniowieczne rzemiosło. Zaprezentowano obrzędy i wierzenia Słowian, gry i zabawy dla publiczności. Miejsce u podnóży Góry Czcibora zamieniło się w osadę wojów i skarbnicę wiedzy, z której korzystali wszyscy zainteresowani średniowieczem i historią. W godzinach rannych od 10,00 -12,00 uczestnicy panelu historycznego, miedzy innymi poznali wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych, również w ramach projektu, na grodzisku w Cedyni metodą nieinwazyjną.

Wydarzenie ostatnie z projektu, odbędzie się 17 września 2014 r. w Cedyni i będzie to „Polsko- niemiecki pokaz publikacji regionalnych” w ramach XIX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Szczecinie, który odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Cedynia jest miejscem wspólnej historii , w której od lat spotykają się badacze z Polski i Niemiec by rozważać o przyszłości wzajemnych stosunków. Dlatego też organizacja tego pokazu właśnie w Cedyni będzie stanowić doskonałą promocję tego regionu i działających tu środowisk historyków regionalnych po polskiej i niemieckiej stronie granicy- serdecznie zapraszamy.

Małgorzata Karwan
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza