Żywa lekcja Historii [foto]


Na zaproszenie Jarosława Płotkowskiego i Piotra Przytuły, w piątek, 23 maja Szkołę Podstawową w Trzcińsku-Zdroju odwiedzili Templariusze z Komandorii Chwarszczany (Bartosz Błądek, Piotr Górski i rycerz świecki Everhardus z Niemiec (Joerg von Ameln). Towarzyszyły im dwie niewiasty reprezentujące kulturę Słowian (Agnieszka Konopka) i kulturę Pomorza (Anna Felskowsko).




Pokaz dla uczniów z naszej szkoły rozpoczął się od prezentacji strojów sprzed 1000 lat. Agnieszka
i Anna opowiadały dzieciom z czego składał się strój codzienny Słowian i w jaki sposób oni żyli. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań o ubiór i ozdoby które miały na sobie obie panie. Każde z dzieci mogło dotknąć naturalnych ubiorów z lnu i wełny oraz samodzielnie zaplatać „krajki” pod czujnym okiem Agnieszki i Ani. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób rozpalano ogień i jak działało krzesiwo. Goście zaprezentowali drewniane naczynia, gliniane kubki i drewniane sztućce z epoki, jak również topory i fibule (rodzaj spinki do płaszcza)samodzielnie kute w kuźni przez Joerg’a von Ameln.

Uczniowie z niecierpliwością czekali na pokaz rycerzy i prezentacje uzbrojenia. W pierwszej kolejności wystąpił rycerz świecki Joerg von Ameln i opowiedział legendę rycerza Everhardusa którego postać odtwarzał. Uczniowie słuchali historii z zapartym tchem czekając na podsumowanie przygód tego rycerza.

Gdy Templariusze opowiadali o uzbrojeniu i sztuce wojennej w XIII w., uczniowie zasypali gości gradem pytań na temat stroju i historii związanej z wielkimi bitwami. Bartosz zaprezentował szczególne uzbrojenie rycerza Zakonnego - kolczugę nitowaną, którą wykonywał własnoręcznie, zaplatając i nitując kółeczka przez ponad rok. Opowiedział w jaki sposób chroniła rycerza przed ranami i jak bardzo była cenna. Kolczuga nitowana ze względu na swoją lekkość (ok. 10 – 15 kg)była najdroższym i najbardziej pożądanym elementem uzbrojenia rycerza w XIIIw. Piotr zaprezentował inny rodzaj stroju, który składał się z kolczugi stykowej, mniej odpornej na uderzenia i cięższej (ok. 35kg). Piotr dodatkowo zaprezentował „przeszywalnicę”, która chroniła rycerzy przed uderzeniami i tłumiła ciosy. Obaj rycerze zaprezentowali się na koniec pokazu w walce 1x1 stosując w tym celu dwa rodzaje mieczy: jednoręczny i półtoraręczny. Był to najbardziej efektowny i dynamiczny fragment pokazu, więc nie ma się co dziwić, że wśród publiczności wzbudził największe zainteresowanie i emocje. Była to też żywa lekcja historii.

Rycerze zaprosili wszystkich do Chwarszczan 31.05.2014r., gdzie co roku spotykają się rycerze z całego kraju i zagranicy, wspólnie tworząc obóz rycerski. Odbywają się przy tym pokazy walki konnej i pieszej, łucznictwa, garncarstwa, kowalstwa, wytopu żelaza i tkania lnu.

Na koniec nasi goście otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk Pani Dyrektor i serdeczne podziękowania za wspaniały występ.



Tekst i fot. Jarosław Płotkowski
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza