Uczniowie klas mundurowych ZSP w Chojnie na Pikniku Legionowym


Mnóstwo atrakcji czekało na  uczestników Wielkiego Pikniku Legionowego, który miał miejsce 17 maja w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia była Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Związek Strzelecki „Strzelec”. Idea imprezy nawiązywała do przypadającej w tym roku 100 rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej, którą zamierzano uczcić organizując piknik.



Do udziału w imprezie Akademia Obrony Narodowej, zaprosiła szkoły współpracujące z uczelnią, w tym  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. W szkole od 2008 roku funkcjonują klasy mundurowe,  czemu w dużej mierze sprzyja  współpraca z 5 Pułkiem Inżynieryjnym w Szczecinie Podjuchach oraz Akademią Obrony Narodowej.

Główną atrakcją pikniku, była próba bicia rekordu w śpiewaniu pieśni legionowej, będącej jednocześnie Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W odśpiewaniu pieśni legionów wzięło udział 927 osób, co potwierdził kontroler Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Wszystko to odbyło się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Do śpiewania oraz zapoznania się z historią legionową zachęcali organizatorzy, w tym rektor AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  Krzysztof Jaraczewski oraz komendant główny ZS „Strzelec” Marcin Waszczuk. Kolejną atrakcją było uruchomienie aplikacji  „Sprawdź, czy twój przodek służył w Legionach”, czyli internetowego wykazu legionistów 1914-1918. Dzięki programowi każdy z uczestników mógł sprawdzić, czy w jego krwi płynie legionowa tradycja przodków. Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości była defilada strzelców, uczniów klas mundurowych i członków grup rekonstrukcji historycznej.  Wzięło w niej udział kilkuset uczniów z całej Polski. Podczas pikniku  uczniowie mogli obejrzeć więc wystawę współczesnego uzbrojenia Wojsk Lądowych, wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej, obejrzeć spektakl teatralny, jak również odwiedzić stoiska MON, dowództw, jednostek i szkół wojskowych, a także kół naukowych i organizacji studenckich Akademii Obrony Narodowej. Oczywiście całość nie mogła się odbyć bez smacznej, wojskowej grochówki. Uczniowie szkół współpracujących z AON zapoznali się również z bogatą ofertą edukacyjną uczelni, a także spotkali się z żołnierzami innych armii w niej studiujących. Interesujące było spotkanie z oficerami z Białorusi, którzy poprzez prezentacje opowiadali o historii, kulturze i tradycji swojej ojczyzny, odpowiadając na pytania słuchaczy.

Poza realizacją programu pikniku  uczniowie ZSP Nr 1 w Chojnie zwiedzali Warszawę, m.in. Pałac Prezydencki, Starówkę z Zamkiem Królewskim oraz Sejm i Senat RP. Do szkoły wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności i wspomnienia.
Redakcja

3 Komentarze

  1. o to drużyna wojska polskiego w przyszłości.....3 żołnierzy a 10 dziurawców......parodia !!!!teraz w większości dziewczyny do munduru się pchają.....a najlepiej później na 8 godzin w sztabie popracować pensje oficerską zgarnąć i do domu......cirkus

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielce szanowny sympatyku zaściankowych idei partii konserwatywnych o poglądach przedpotopowych połączonych z ignorancją i brakami na temat roli kobiet w wojskowości - kobiety potrafią. A jeżeli uwielbiasz tylko męskie towarzystwo, to też możesz, wszak mamy demokrację

      Usuń
  2. Bardzo ładnie ale na zdjęciu widać jakie macie tyły musztry

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza