Komunikat Prasowy Szpitala im. Jana Pawła II w Gryfinie
W związku z zakończeniem postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez NFZ w Szpitalu Powiatowym w Gryfinie w sprawie dziecka rzekomo kopniętego przez konia Zarząd Szpitala informuje:
Lekarz przeprowadzający konsultację ocenił stan zdrowia dziecka i odesłał do właściwej placówki. Nie dopełnił ustawowego obowiązku dokonania opisu w księdze izby przyjęć szpitala badanego przypadku. Kontrolerzy NFZ stwierdzili, że w dokumentacji są dane dziecka i adnotacja o skierowaniu go do szpitala w Szczecinie,
Merytoryczne działanie doktora zostało wykonani właściwie. Przeprowadzono konsultacje, postawiono prawidłową diagnozę oraz skierowano dziecko na dodatkowe badania do placówki specjalistycznej w celu wyeliminowania jakichkolwiek wątpliwości, co do postawionej w izbie przyjęć szpitala w Gryfinie diagnozy. Badanie specjalistyczne dziecka przeprowadzone tego samego dnia w placówce specjalistycznej w Szszecinie potwierdziło prawidłowość rozpoznania i diagnozy lekarza ze szpitala w Gryfinie - brak wskazań do leczenia.
Brak udokumentowania czynności lekarskich, której nie wykonał badający dziecko lekarz został uznany przez Narodowy Fundusz Zdrowia za niezgodny z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania
i stanowił naruszenie procedur prawidłowego wykonywania umowy świadczeń opieki zdrowotnej w izbie przyjęć Szpitala Powiatowego w Gryfinie,
NFZ w swoim wystąpieniu wskazał na następujące przepisy rozporządzenia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania wg § 4 ust. 1 rozporządzenia Wpisu w dokumentacji dokonuje się po udzieleniu świadczenia zdrowotnego w sposób czytelny i w porządku chronologicznym.
Ustalenia poczynione w związku z analizowanym przypadkiem wskazują, że doszło do niedopełniania procedur ale wyłącznie w zakresie formalnym co nie miało żadnego wpływu na stan zdrowia pacjenta.
Lekarz prowadzący konsultację dziecka przywiezionego na izby przyjęć przez ojca twierdzącego, że syn został kopnięty przez konia w zakresie merytorycznego, podmiotowego postępowania medycznego działa! zgodnie z zasadami wiedzy medycznej i w oparciu o procedury udzielania świadczeń w szpitalnych izbach przyjęć.
Procedura została szczegółowo opisana i opublikowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia na oficjalnej witrynie internetowej NFZ-tu. Oto jej obszerny fragment
W związku i powtarzającymi się pytaniami dotyczącymi świadczeń udzielanych w szpitalnych izbach przyjęć zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom, uprzejmie informuje, że w stanach nagłych każdy lekarz w tym lekarz niebędący specjalistą dziecięcym, ma obowiązek udzielić niezbędnej i dostępnej w danych warunkach pomocy uzasadnionej stanem zdrowia pacjenta. To lekarz decyduje a dalszym postępowaniu medycznym, czy pacjent może wrócić do dormy, czy zostaje w szpitalu, czy pomoc ma mu być udzielona u innej placówce, czy ma się ram udać sam, czy też. -ze względu na sum zdrowia, zostanie do niej przewieziony transportem sanitarnym na zlecenie lekarza izby przyjęć, czy tez wy wago innych, planowych świadczeń. W przypadku dzieci: jeśli po przeprowadzonym badaniu czy wykonanej diagnostyce lekarz uzna, że dziecko wymaga dalszych świadczeń, także specjalistycznych, to informuje o tym rodzica/opiekuna dziecka. Jeśli stan dziecka nie zagraża jego zdrowiu czy życiu, jednak dziecko wymaga planowego leczenia, lekarz izby przyjęć wystawia skierowanie do poradni specjalistyczni lub do oddziału szpitalnego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie. W razie konieczności zapewnia także transport sanitarny do innego miejsca udzielania świadczeń; jeśli takiej konieczności nic ma. obowiązek ten spoczywa na rodzicu/ opiekunie dziecka.
Nic stoi to w sprzeczności z zaleceniami konsultantów i obowiązującym przepisami, by planowe leczenie dzieci - ze względu, na ich zdrowie i możliwą do uzyskania maksymalną jakość świadczeń medycznych - realizowane było, o ile to tylko możliwe, przez podmioty specjalizujące się w leczeniu dzieci.
Małgorzata Koszur Rzecznik Prasowy
ZOW NFZ
Z powodu zaistniałej sytuacji Właściciele oraz Zarząd szpitala wyrażają ubolewanie i przepraszają pacjenta i jego rodziców za powstałe niedogodności.
Aby wyeliminować okoliczności powstawania podobnych przypadków w przyszłości Właściciele i Zarząd szpitala podjęli następujące działania:
- właściciele szpitala wystąpienie pokontrolne NFZ przyjęli z właściwym zrozumieniem i zarządzili wprowadzenie standardów ISO w procedurach medycznych
- powołano Lekarza Kierującego Izbą Przyjęć w celu sprawowani kontroli naci jakością opieki nad pacjentem
- wydzielono specjalne miejsce w izbic przyjęć w celu zwiększenia komfortu pacjenta
- powołano zespół ds. rozpatrywali i a skarg i uwag
- uściślono, w oparciu o instrukcję NFZ procedury przyjęcia, diagnozo wania i kierowania do specjalistycznych placówek pacjentów,
- podjęto decyzje o zmianie organizacji zarządzania szpitala i zakreśleniu nowych zakresów obowiązków kierownictwa placówki
- podjęto decyzję o wprowadzeniu nowej, trójdzielnej struktury organizacyjnej jednoznacznie określającej kompetencje i odpowiedzialność w zakresie:
a) opieki medycznej
b) opieki psychologicznej
c) opieki formalno - prawnej
- zaprojektowano program aktywnego uczestnictwa społeczności lokalnej poprzez. ankiety w kształtowaniu jakości i zakres u opieki zdrowotnej w perspektywie inwestycji przewidzianych na najbliższe 5 lat
- zarządzono zlecenie wykonania i wdrożenia do użytku oprogramowania cyfrowego, które pozwoli poprzez sieć Internetu na łatwe i bezkolizyjne komunikowanie się pacjentów ze szpitalem.
Tags:
Gryfino
Zastraszająco wysoka kara! Z pewnością poskutkuje.
OdpowiedzUsuńSzanowny Adminie, wypadałoby najpierw przeczytać tekst, zanim zamieści się go na stronie. Taka ilość błędów, zwłaszcza literówek obnaża brak profesjonalizmu. Podanie kursywą wypowiedzi rzecznika NFZ sugeruje jego autentyczność.Nieprawdopodobne, aby p.Koszur popełniła tyle błędów. Proszę uważnie przejrzeć tekst. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńCzy tą kare zapłaci z własnej kieszeni osoba odpowiedzialna za zaniedbanie czy też szpital a defacto my podatnicy ??
OdpowiedzUsuń"Wydzielono specjalne miejsce w izbie przyjęć " Dobre prawda ???? Jak tam można cokolwiek wydzielić ? Tragedia. Czy chorych będą jeszcze leczyć ,bo doszło tyle nowych obowiązków.
OdpowiedzUsuń