Dzień Głazu czyli Moryński Festiwal Nauki

W środę 30 kwietnia w Moryniu odbył się pierwszy Festiwal Nauki Dzień Głazu, mający promować moryńskie walory przyrodniczo - historyczne oraz nauki geologiczne i rolę materiału geologicznego w kulturze materialnej człowieka.


Do udziału w Festiwalu zaproszenie przyjęły: Państwowy Instytut Geologiczny w Szczecinie, Zakład Geologii i Paleogeografii z Wydziału Nauki o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, szczecińskie Biuro Dokumentacji Zabytków, Zespół Parków Krajobrazowych w Szczecinie. Pracownicy tych instytucji przeprowadzili wiele działań z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych i gimnazjów, z którymi spotkali się w kilku punktach Morynia.

W Kamiennym Ogrodzie pracownicy PIG prowadzili ręczne odwierty gleby i oznaczanie skał, a także udostępnili i omawiali przywiezione próbki wielu skał. Instruktorzy z MOK prowadzili zajęcia z gliną, a także gry geoedukacyjne - wydobycie i rekonstrukcja szkieletów mamuta, milona i innych zwierząt kopalnych, wydobycie z urobku kryształów, odtwarzanie struktury Ziemi, budowanie wulkanów i wiele, wiele innych. Odtwórcy rzemiosł średniowiecznych pokazali dawną, piecową technikę wytwarzania przedmiotów ze szkła.

Z kolei w Sali Geoparku pracownicy naukowi US oraz studenci prowadzili obserwacje skał pod mikroskopami, omawiali przywiezione skały i skamieniałości, a dr Przemysław Sztajner wygłosił arcyciekawy wykład "Skamieniałości przyniesione przez lodowiec - świadkowie historii Ziemi". W piwnicy w MOK historyk z Biura Dokumentacji Zabytków Anna Bartczak przeprowadziła warsztaty z budownictwa ryglowego z wykorzystaniem gliny oraz przedstawiła stosowną prezentację. Na Promenadzie Wielkiego Raka odbyła się gra terenowa, której uczestnicy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi zwierząt kopalnych, geologii i geografii.

Wszystkie propozycje cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dzieci miały ogromną frajdę bezpośredniego obcowania z zawodem geologa, mogły doświadczyć zarówno pracy, jak i satysfakcji z wydobycia okazów minerałów czy skamieniałości. Wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z powyższych propozycji, a także z przygotowanego posiłku w pięknym otoczeniu moryńskiego Geoparku. wszyscy uczestnicy wyrazili wolę współpracy przy kolejnym Festiwalu w roku 2015. W działaniu przyświecała nam myśl Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Festiwal Nauki został zrealizowany z udziałem środków finansowych Unii Europejskiej w ramach PROW „Małe Projekty” za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania DIROW.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza