„Artystyczne rozmaitości” to ostatnie z działań projektu „Rozmaitości kulturalne – Mieszkowice 2014” realizowanego przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA Euroregionu Pomerania).
Zakończenie projektu odbyło się 17 maja br. na Placu Wolności w Mieszkowicach. Na ten dzień przygotowano przebogaty program, do którego realizacji zaangażowano wiele osób. Program składał się z trzech części: pleneru malarskiego, warsztatowej oraz artystycznej.
Od wczesnych godzin rannych pod czujnym okiem Małgorzaty Mateckiej – dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu – odbył się plener malarski. Uczestnikami pleneru byli między innymi Koło Plastyczne „5 Wymiar” z MOK w Moryniu, Stanisław Przewłocki – artysta malarz, mistrz akwareli, maluje miniatury w formacie 8 na 6 milimetrów i mniejsze. Najsłynniejsza jego praca to autoportret na … ziarnku piasku. Już teraz zapraszamy Państwa na wystawę pana Stanisława, która będzie miała miejsce jesienią tego roku w naszym ośrodku kultury. Ulubionym motywem pleneru plastycznego była architektura Mieszkowic. Powstałe prace można oglądać w sali MGOK w godzinach otwarcia. Po plenerze dyr. Barbara Nowicka wręczyła malarzom pamiątkowe podziękowania oraz gadżety promujące projekt.
Około południa rozpoczęła się część warsztatowa. Pierwsze warsztaty to taniec breakdance. Prowadzący, Tomasz Pysz – jeden z założycieli międzynarodowej grupy Hip Hop’owej „Sinior Skład Family” – uczył dzieci i młodzież trudnej sztuki tańca. Mimo trudności, jakie sprawiły uczestnikom niektóre elementy i wylanego potu, nagrodą były uśmiechnięte twarze z osiągniętego szybko efektu.
Kolejne warsztaty to warsztaty taneczne country. Przez blisko godzinę tancerze dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą zespołów Mieszki Mieszkowice oraz White Head Eagles Eberswalde e.V. powtarzało układy taneczne, których nauczyli się podczas wcześniejszych spotkań. Następnie instruktorka MGOK Mieszkowice a jednocześnie prowadząca warsztaty, Danuta Panek, zaprosiła chętnych spośród publiczności do wzięcia udziału w nauce nowego tańca.
Ostatnie warsztaty tego dnia były przeznaczone dla osób „idących przez życie w szybkim tempie”. Warsztaty TAI CHI – bo o nich mowa, to odpowiednie dobrane ćwiczenia połączone z relaksacyjną muzyką powodowały, że uczestnicy skupieni na instruktorach ze szkoły Piotra Ciesielskiego z precyzją powtarzali ich ruchy zapominając o troskach dnia codziennego.
Jeśli ktoś nie był na części warsztatowej polsko – niemieckiego festynu integracyjnego to efekty mógł obejrzeć podczas drugiej części – części artystycznej. Od godziny 15 na scenie zagościli jeszcze raz wszyscy biorący tego dnia udział w warsztatach i wykonali przed bardzo liczną publicznością swoje układy. Każdy występ wzbudził wielkie zainteresowanie i aplauz.
Rokrocznie podczas majowych dni na Placu Wolności odbywa się premierowy spektakl pantomimy. Tak było i tym razem. Ta uniwersalna sztuka przekazu cieszy się bardzo wielką popularnością. Po raz dziewiąty uczniowie Gimnazjum w Mieszkowicach i Bad Freienwalde wzięli udział w warsztatach teatru pantomimy. Przez trzy dni grupa młodzieży pod czujnym okiem Janusza Janiszewskiego – aktora teatru UHURU przygotowała kilka humorystycznych scenek. Młodzież obydwu krajów po raz kolejny udowodniła, że w sztuce pantomimy nie istnieje bariera językowa by przekazać coś wartościowego. Po spektaklu wszyscy otrzymali podziękowania i gadżety.
Dodatkiem do tego wszystkiego były koncerty. Na mieszkowickiej scenie zaprezentowały się dzieci ze szkoły podstawowej w Mieszkowicach. Zaskoczeniem był zespół „Imperfect”, skupiający uczniów i absolwentów Gimnazjum w Mieszkowicach, który prowadzi Tomasz Karwowski. Wykonali kilka utworów z repertuaru J. Lenona, R. Marxa, oraz Dźemu. Każde wykonanie było nagradzane gromkimi brawami.
Przysłowiową wisienka na torcie był koncert zaprzyjaźnionej z MGOK ukraińskiej grupy śpiewaczej GORIZWIT. Zespół wykonał kilkanaście utworów. Skoczne rytmy, rewelacyjnie prowadzona linia melodyczna, świetnie dobrany drugi i trzeci głos oraz wpadające w ucho słowa sprawiły, że wiele osób nabrało ochotę na tańce i pojawiło się na parkiecie.
Na zakończenie festynu na scenie zagościły dwa rodzime zespoły: „Składak” oraz „The Pokerss”. Oba zespoły wykonały starsze i najnowsze hity polskich i zagranicznych artystów.
Podczas festynu mieliśmy okazję oglądać wiele stoisk. Na uwagę zasłużyło stoisko Warsztatów Terapii Zajęciowej z Goszkowa, na którym można było zobaczyć przepiękne dzieła zrobione przez uczestników pod okiem instruktorów. Kolejne to stoisko Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach, gdzie można było degustować wiele tradycyjnych potraw. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Mieszkowice każdy mógł skosztować pysznych domowych wypieków.
W ramach pozyskanych przez MGOK środków unijnych przedstawiono wystawę projektów kulturalnych zrealizowanych w latach 2010 – 2014.
Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji polsko – niemieckiego festynu integracyjnego z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej jak również zakończenia projektu: „Rozmaitości kulturalne – Mieszkowice 2014” oraz uczestnikom wszystkich działań projektu składamy gorące podziękowania.
Tags:
Mieszkowice